Jak vybrat třísezonní spacák

Jak vybrat třísezonní spacák

Třísezónní spací pytel využijeme od jara do podzimu a pro většinu lidí se jedná o univerzální spacák na celou sezonu. Jak a podle čeho vybrat třísezónní spacák?

Jedná se pravděpodobně o nejrozšířenější kategorii spacáků, které využijete v létě, ale dokážete v nich komfortně přečkat noc i v dubnu nebo říjnu. Podle druhu náplně, velikosti a materiálu včetně zipu se bude jejich hmotnost pohybovat mezi 0,8–1,5 kg a pohodlné spaní nabídnou i při teplotách okolo nuly nebo až zhruba do -5 °C. Zde se tedy pravděpodobně pro většinu uživatelů jedná o univerzální – jediný, spacák pro všechny aktivity. Což je výzva pro výrobce, obchodníky, ale i redakci Světa outdooru.

PŘED NÁKUPEM SI ODPOVĚZTE NA NÁSLEDUJÍCÍ OTÁZKY

  • Kde budu nocovat?
    • Spaní na chatě, ve stanu, v nížinách či na horách.
  • Kdy budu nocovat?
    • Vybírám třísezónní – jaro až podzim. Čili hledám spacák do teplot okolo nuly, případně s rezervou do -5 °C.
  • Jaký jsem uživatel?
    • „Jednoročák“ – používám spacák asi tak jednou do roka na vodu, chatu nebo na festival. Nemusím tedy řešit hmotnost ani obsah po sbalení. Stačí mi levný syntetický spacák.
    • „Občasňák“ – turista, který hledá totálně univerzální spacák tzv. třísezóňák. Budu hledat z lepších syntetických vláken.
    • „Nadšenec“, který spí venku pravidelně a už zažil noční klepec a čekání na svítání. Takže si zaslouží něco lepšího, aby to však nestálo majlant. Myslím si, že peří by mohlo být to pravé. Je dobře sbalitelné, nepronese se a bude mi v něm teplo.
    • Jsem „Drsoň“ a chci jenom péřák. Chodím s batohem, spím venku a nejraději bivakuji. A rovnou s husím peřím, které má skvělé parametry izolace, hmotnosti i sbalitelnosti.
  • Jakou vybrat značku?
    • Některé značky nabízejí pozáruční servis nebo praní a čištění.
  • Jak velký spacák?
    • Vhodná délka odpovídá velikosti vaší postavy a znamená to, že ve spacáku nebudete zbytečně vyhřívat prázdné místo. Spacák by však neměl být ani příliš těsný (na šířku).
  • Jak vybrat favorita?
    • Nebojte se spacák po surfování na netu vyzkoušet i na prodejně. Ptejte se. Hledejte reference.

Testeři Světa outdooru připravili výběr nejlepších spacích pytlů na aktuální sezonu. Mrkni na jejich tipy!

PEŘÍ NEBO SYNTETIKA? 

Syntetické náplně

Dutá vlákna či mikrovlákna se snaží ve své struktuře udržet co nejvíce vzduchu, a tím pádem co nejlépe izolovat. Několik obchodních názvů syntetických náplní: Hollofil, Thinsulate, Thermolite Micro, PrimaLoft, PrimaLoft One, Polarguard , Climashield, Climashield XP/APEX, … Dutá vlákna si nepleťme s mikrovlákny. Jejich průměr je řádově asi desetkrát menší než u dutých vláken. U mikrovláken molekuly vzduchu zadrží mikroskopická struktura rouna. Ulpívají na povrchu, takže vlákna neleží na sobě, ale na molekulách vzduchu. Rouno má obsahovat při stejné hmotnosti a objemu podstatně více vzduchu a izolovat tak lépe než dutá vlákna. Hlavní výhodou syntetických vláken je jejich snadná údržba a vlhkuvzdornost. Neboli relativně dobře izolují, i když navlhnou. Na druhou stranu však při častém použití je jejich životnost menší než u péřových spacáků.

Péřové náplně

Péřové spacáky zatím nemají konkurenci. Peří je nejlepší izolant. Má nejlepší poměr izolace, stlačitelnosti, hmotnosti a životnosti. Peří se používá kachní nebo husí. Kachní peří je levnější.

Péče o peří

  • Peří je stále sbalitelnější, výhřevnější a lehčí než drtivá většina syntetických materiálů.
  • Je však dražší a vyžaduje péči (snaha nenavlhnout, vysušit, správně skladovat).
  • Má také vyšší životnost, když se o něj dobře staráte.
  • Spacák při domácím skladováním mějte uložený rozbalený.
  • Spacák do obalu muchlejte či pěchujte. Preferováno před motáním. Náplň se pokaždé namáhá na jiném místě.
  • Spacák můžete prát. Sledujte však doporučení od výrobců. Některé značky nabízejí čištění svých produktů.
  • Spacák je dobrý jen tak, jak dobrá je karimatka nebo podložka na ležení.
  • Používejte vložku do spacáku.

Podrobně jsme se na péči o péřový spacák zeptali Pavla Habětína z české firmy Warmpeace, která péřové spací pytle vyrábí. Přečti si celý rozhovor!

jak vybrat třísezónní spacák 12
jak vybrat třísezónní spacák 12

DALŠÍ DROBNÉ VYCHYTÁVKY

  • Vybírejte z různých délek.
  • Vybírejte z různých šířek.
  • Některé spacáky se dají sepnout.
  • Některé spacáky se nabízejí s levým a pravým zipem.
  • V nabídce jsou i různé délky rozepínání spacáků.
  • Máte studené nohy? Hledejte spacáky s extra náplní v nohách.
  • Jezdíte do komářích lokalit? Existují spacáky i s integrovanou moskytiérou.
  • Mohly by vás zaujmout i vnitřní kapsičky na cennosti, a to i v nohách.
  • Vybírejte mezi dekovým nebo mumiovým střihem.

JEDNODUCHÉ I SLOŽITÉ TEPLOTNÍ URČENÍ

Důležitou podmínkou pohodlného spánku je dostatečně teplý spacák. Změny normy v roce 2002 sjednotily značení teplot na visačkách spacích pytlů. Díky tomu se dnes můžeme na údaje porovnávající jednotlivé modely u většiny výrobců spolehnout. Postačí si ujasnit, k čemu má spacák sloužit a v jakých teplotách v něm hodláme spát. Nejjednodušší je řídit se označením použití podle ročního období – letní, třísezónní a zimní (vztažené na středoevropské klima).

Hranice se trochu překrývají, ale pro hrubou orientaci je toto dělení praktické. Přesnější je řídit se přímo hodnotou teplotního určení. Pro ženy platí teplota označená jako komfortní, pro muže teplota limitní. Při této teplotě by měl muž nebo žena přespat v pohodě (zkušenější outdooroví spáči zvládnou o nějaký ten stupínek chladnější počasí). Pokud si podle zmíněných kritérií vyberete ten pravý spacák i barevně a podle designu, jste u cíle.

Problematikou teplotního určení spacáků a vlivem dalších faktorů včetně bazálního metabolismu se zabývá starší seriál Najdi svůj spacák.

teplotní určení spacáku
teplotní určení spacáku

Evropská norma EN 13537, která od roku 2002 platí pro země Evropské unie, zavedla nové standardy pro teplotní značení spacích pytlů. V této Evropské normě jsou spacáky považovány za suché. Vlhkost může zásadně zhoršit tepelné výkonnostní parametry. U mokrého materiálu jsou tepelné ztráty až 20krát větší než u suchého. Norma rozlišuje čtyři teploty (horní extrém, komfortní teplota, limitní teplota a dolní extrém). Horní i dolní extrém s klidem vynechejte (při prvním vám bude horko a při druhém hrozí nejen pěkná kosa, ale i poškození zdraví chladem), praktický význam tyto údaje nemají.

Už jsme si řekli, že pro ženy platí teplota komfortní a pro muže limitní. Ovšem toto tepelné určení nemusí správně sedět, pokud nemáte standardní postavu, na kterou je norma počítána. Protože spací pytel nehřeje, ale jen lépe či hůře izoluje, může uvnitř být jen a jen taková teplota, na jakou vaše tělo dokáže vnitřní prostor spacáku „vytopit“. O to se stará metabolismus neboli látková přeměna. Schopnost „vyhřívat“ spacák závisí na několika faktorech, nejvíce na věku, výšce, hmotnosti a také dost výrazně na pohlaví. Norma zohledňuje jen ten poslední faktor. Kdo se rozhodne najít pro sebe opravdu odpovídající spacák, měl by vzít v úvahu i ostatní zmíněné činitele. Zvláště u lidí starších nebo s netypickou postavou se může hodnota osobního tepelného komfortu (u mužů limitu) pro určitý spacák posunout třeba až o 10 °C, a to už opravdu není málo.

OTÁZKA PRO ČESKÉ EXPERTY – Tvůj tip na třísezónní spacák?

Pavel Habětín, Warmpeace

Ideální třísezonní spacák, jak bych si jej představoval, není bohužel můj. Ideální spacák totiž ani mezi třísezonními neexistuje. Pokud se k němu nějaké řešení blíží, tak jsou to naše kousky VIKING 600 či SOLITAIRE 500, ve kterých mi není nepříjemně horko v létě a slušně mi fungují na počátku jara či v pozdním podzimu. To znamená – přistupuji u nich na nejmenší míru nevyhnutelných kompromisů.

Lukáš Soumar, Pinguin

To nemůžu prozradit… 🙂 Ale co takhle Micra v kombinaci s Lite blanket? Vyhovuje mi možnost umístit spacáky do různých brašen na kole a rozložit tak náklad. A hlavně je to 3v1. Ultralight letní Lite, téměř třísezónní Micra a v této kombinaci vytvoříte ultimátní třísezónní systém!

Honza Mikula, Sir Joseph

Kdo jezdí trochu víc ven, nezůstává přes zimu zavřený doma a vyráží samozřejmě i v zimě. Takže místo výběru jednoho spacáku řeší otázku hranice mezi letním a zimním spacákem. A často u dvou kousků stejně nezůstane. 🙂 Pro ty, kdo nechtějí mít plnou skříň vybavení je třísezóňák dobrá volba a doporučil bych PAINE 600 s ideálním poměrem životnosti, izolace, váhy a sbalitelnosti.

Luděk Pravda, Boll

Ideální třísezónní spacák má rozepínání nejen po straně, ale i v dolní části, aby se dal předělat na deku pro letní období. Podšívka je z polyesteru, s česanou úpravou, která dává na omak pocit jemné bavlny, ta se v letních měsících nelepí na pokožku, když se člověk trochu zpotí.  

David Pařízek, Kwak

Od každého spacáku očekávám určité možnosti a „výkon“. Když si vybrat třísezónní, tak spací pytel KWAK SKOKAN S185 s nanotechnologií a s hydrofobní úpravou DWR C6. Komory „Z“ kvůli ideálnímu tepelnému odporu. A nezapomenout na nitě, které také musí mít ochranu DWR.

Ondra Vacek, Patizon

Základ třísezonního spacáku je pro mě ve zkratce jednoduchý: váží pod 1 kg a vyspím se v něm i v teplotách okolo nuly. Esencí třísezonního spacáku je pak pro mě naše G400 – 730 g, limit komfortu v -3 °C. A ještě je krásný. 🙂

K zamyšlení

Víte, že spacák ve skutečnosti vůbec nehřeje? Teplo uvnitř vyrábí vaše tělo a spacák ho pouze zadržuje. O izolaci tepla se stará vzduch zadržovaný v izolační náplni spacáku.

A víte, že spánek je jednou ze základních životních potřeb a je velmi důležitý pro regeneraci? Abyste mohli při svých výpravách podávat ty nejlepší výkony, potřebujete se dobře vyspat. A k tomu by vám měl dopomoci kvalitní spacák. Jak si kdo ustele, tak si i lehne.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: