Jak vybrat splitboard a proč na něj vyrazit?

Jak vybrat splitboard a proč na něj vyrazit?

Splitboarding je poměrně mladý sport, ve kterém se spojuje svoboda pohybu a volnost terénu zakládající se na principech skialpinismu s požitkem jízdy na snowboardu.

Příběh splitboardingu se začal psát počátkem devadesátých let ve Spojených státech amerických. Snowboarding byl tenkrát ještě „v plenkách“, zatímco sjezdové lyžování, a to jak v lyžařských střediscích, tak i ve volném terénu bylo běžnou věcí. Zcela přirozeně i snowboardisté měli zájem vyrazit do volného terénu. Snowboardista zvaný Cowboy začal používat kombici sněžnic a snowboardu připnutého k batohu. Po nějaké době si však uvědomil, že se mu tento způsob pohybu ve volném terénu zdá poněkud nešťastný, zavřel se společně s kamarádem do garáže, podélně rozpůlili snowboard i vázání, sestrojili primitivní uchycení obou polovin prkna a výsledkem byl první splitboard. Se svým prototypem Cowboy oslovil značku Voile. Té se nápad zamlouval, Voile a Cowboy začali spolupracovat a výsledkem dlouhého vývoje byl splitboard se speciálním systémem uchycení, který se s určitými obměnami používá dodnes.

Pokud jste alespoň trochu zručným majitelem snowboardového vybavení, můžete si sestavit svůj vlastní splitboard po vzoru Cowboye. Do začátku budete potřebovat odvahu k rozříznutí vašeho milovaného snowboardu. Jakmile se Vám to podaří, přichází na řadu montáž Voile splitboard kitu na který upevníte libovolné snowboardové vázání, pořídíte stoupací pásy, hůlky a můžete vyrazit.

Ačkoliv se výroba vlastního splitboardu nabízí jako nejlevnější varianta, nemusí to vždy být ta nejlepší. Pokud jeden splitboardingu propadne, tak jako se tomu již v mnohých případech stalo, pak zcela jistě nebude po domácku vyrobený splitboard konečným řešením. V dnešní době se na trhu vyskytuje nepřeberné množství výrobců splitboardů. Při výběru toho správného typu je třeba vzít v potaz zejména terén, který máme v plánu jezdit, a dále celkové užití splitboardu. Jednodušeji řečeno poměr užití splitboardu pro výstup a sjezd. Od toho se dále mohou odvíjet charakteristiky jednotlivých typů splitboardů nabízených zejména výrobci specializovanými na výrobu splitboardů.

Stejně jako je tomu u snowboardu, tak základním měřítkem při výběru bude délka a tvrdost prkna. Aplikováno do terminologie splitboardingu, ve většině případů bude platit, že pro pohyb ve volném terénu je lépe sáhnout po tvrdším a delším prkně. V poslední době se na trhu doslova roztrhl pytel s různými kombinacemi tvarů a prohnutí splitboardů. Pro správnou funkci při výstupu na pásech je nezbytné camber prohnutí mezi vázáními, které druhotně zvyšuje i „pop“ desky. Pro zvýšení efektu nadnášení v hlubokém sněhu je užito technologie rocker na špičce prkna. Kombinace prohnutí camber mezi vázáními a přizvednuté špičky je všeobecně nazývána jako S-rocker.

Pokud máme v plánu jezdit opravdu hluboký prašan, bude vhodné se poohlédnout i po zakončení patky specifické pro jízdu v suchém a hlubokém. Klasikou budiž zaoblená a zkrácená patka, která se nazývá pintail. V případě zakončení patky do tvaru fish-tail, nebo po česku tak zvanou vlaštovkou, se již bude jednat a prkno určené výhradně pro jízdu v hlubokém prašanu, který je nejčastěji k mání např. v Japonsku. Jednoduchému pohybu bez zbytečného namáhání zadní nohy rovněž napomáhá posun vázání směrem k patce prkna tzv. back-stance, který se všeobecně pohybuje kolem 2-3 cm. Většina výrobců splitboardů však myslí i na jezdce, kteří si rádi jízdu ve volném terénu doplní o freestyle triky a v portfoliu mají i prkna, která se tvarem nápadně podobají parkovým speciálům.

Míra Kube: Splitboarding jako životní styl

Během posledních několika zimních sezón mi toto podélně rozříznuté prkno, doplněné o stoupací pásy a speciálně upravené snowboardové vázání pro potřeby výstupu na splitboardu doslova učarovalo a splitboading se stal mým životním směrem.

Míra KubeMíra Kube

Splitboarding je svoboda, vášeň a závislost. Vášeň ve všech možných podobách. Jak to nejlépe popsat? Vybavuji si ten pocit, kdy poprvé otevřu boardbag před začátkem nové sezóny. Vášeň ukrytá ve vůni vybavení, která ve mně vyvolává vzpomínky na předchozí zimy. Osahat a pečlivě zkontrolovat všechny části výbavy. Následně přichází na řadu balení na výpravu.

V mém případě se jedná o určitou formu meditace. Začíná proces rozhodování. Co přibalit, co naopak nechat doma. Vášeň pro ticho, které mě obklopuje při stoupání na pásech. Nekonečnost času na přemýšlení a meditaci, při které si je člověk neustále vědom toho, co se děje kolem. Vášeň pro vůni čaje, která se line z přenosné čajovny, kterou je třeba vynést až tam vzhůru, na vrcholky hor. Je to ten vážný pocit rozhodování před sjezdem. Vášeň a závislost na adrenalinu, který mě zaplavuje těsně před sjezdem. Pocit při sjezdu budiž nepopsatelným. Nadšení a štěstí. Důvěra a sebejistota jsou rozhodně dobré pocity. Cestování s boardbagem je důležitou součástí splitboardingu. Všechny ty letiště, vlaková nádraží a dodávky kámošů. V mém případě je nejintenzivnější prožitek při splitboardingu spojeném s bivakováním. Pocit tepla, když se člověk nasouká do spacáku a pozoruje noční oblohu. Zvuk rozepnutí zipu stanu a první výhled ven, který je vždy naplněn očekáváním. Přátelé, parťáci a piva.

Znovu přichází podzim. Všichni jsou plni očekávání a kruh se uzavírá. Splitboarding je věnováním pro všechny milovníky zimy.

Pinguin

Míru podporuje při jeho splitboardových toulkách český výrobce outdoorového vybavení Pinguin.

Konstrukce splitboardu je ve valné většině případů založena na dřevěném jádru doplněném o triaxiální skelné vlákno. V poslední době se setkáváme s případy, kdy jsou tyto dva materiály doplněné o karbonové výztuhy. V případě super lehkých a celokarbonových splitboardů je třeba mít na paměti, že nízká váha splitboardu je na druhé straně vykoupena křehkostí a jízdními vlastnostmi takového prkna. Jednoduše řečeno, celokarbonové prkno a potažmo jízda na takovém speciálu není pro každého. Do konstrukce splitboardu můžeme zahrnout i jeho technické zpracování. Robustnost jednotlivých spojů, zpracování sidewallů, povrchovou úpravu (topsheet), v mnohých případech i vyztuženou špičku. To jsou jedny z prvků, na které je třeba se zaměřit při výběru.

Při nákupu splitboardu je vhodné se dobře informovat a pečlivě se zamyslet nad užitím, které plánujeme splitboardu dát. Ve specializovaných obchodech si budete moci splitboard osahat, prohlédnout jeho zpracování a porovnat váhy jednotlivých typů. Nejlepší z výrobců Vám umožní splitboard nejdříve otestovat v reálných podmínkách a následně koupit prkno, které bude, co možná nejvíce, vyhovovat vašim požadavkům.

Se splitboardem do Tater

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: