Jak si vybrat karabiny?

Jak si vybrat karabiny?

Toto je další díl z rubriky „Jak vybrat . . .“. Tentokrát se zaměříme na jeden ze symbolů lezení, kterým bezesporu karabiny jsou. Na trhu je k dispozici nepřeberné množství druhů, pojďme tento kovový hlavolam rozluštit!

Důvodem různorodosti mezi karabinami je jejich široká škála úkolů a použití, a to nejen v horolezectví. Abyste karabinu dobře vybrali, musíte znát její účel. Proto si v následujících řádcích jednotlivé tipy rozčleníme z hlediska horolezectví a řekneme si, k čemu jsou. Když pochopíte funkci karabiny, tak vybrat si bude už jen o barvě Usmívající se. Pokud vás zajímají normy ohledně karabin (nosnost, hmotnost, průřez atd.), tak se podívejte na normu EN 12275 a u zámkových karabin navíc EN 362.

Materiál

Karabiny se vyrábějí ze slitin hliníku, titanu či legovaných ocelí. Vy se pravděpodobně nejčastěji setkáte s těmi hliníkovými, protože jsou lehké a pro sportovní lezení tudíž ideální.

Popis

Tvary respektive typy

1) Oválný (typ X) – Jedná se o karabiny, které jsou v nižší cenové relaci. Nepoužívají se k bezprostřednímu zachycení pádu (např. při postupovém jištění), protože nemají takovou pevnost jako karabiny ve tvaru „D“. Jejich otevřený vnitřní tvar snižuje tření (platí i u hruškovitého tvaru).  Využití najdou spíše ve spojení s další jistící pomůckou (jumary, kladky, slaňovací brzdy). Nevhodné pro pevné jištění.

2) Hruškovitý (typ H) – Kdysi „všestranně“ využívané, dnes slouží k jištění pomocí poloviční lodní smyčky (HMS). Použijete je při konstrukci štandů, přichycení kýble k sedáku apod..

3) Tvar „D“ a asymetrické „D“ (typ B) – Je to nejuniverzálnější typ karabiny. Je vhodná pro postupné jištění a sebejištění (pouze s pojistkou). Ze všech zmíněných tvarů je nejpevnější.

4) “Ferratová“ (typ K) – Aby splňovaly nároky na jištění při tvrdých nárazech, musejí být robustnější než ostatní typy. Důvodem je jejich užití na ferratových, neboli zajištěných cestách. Jsou opatřeny automatickou pojistkou zámku.

Uvedl jsem nejčastěji používané typy (X, H, B, K). Dále existují karabiny A, Q, D. Ohledně „déčka“ se zmíním v souvislosti s tzv. „expreskami“.

Zámek

Slouží k tomu, aby lano či smyčka „nevyskočily“ z karabiny.

1) Rovný – Velmi častý typ zámku. Je rovný bez prohybu.

2) Prohnutý – Výhodou je jednodušší manipulace (cvakání). Má větší rozvor respektive mezeru pro vložení lana.

3) Drátový („drátěnka“) – Když jsem tento typ zámku poprvé viděl, řekl jsem si něco ve smyslu „Děláte si ze mě srandu, to nepoužiju ani náhodou“. Opak je pravdou. Brzy jsem zjistil, že tento typ má výhodu v nízké hmotnosti a paradoxně je bezpečnější co se týče otevření. Důvodem je právě zmíněná hmotnost. Při nárazu karabiny na svůj hřbet se přesune kinetická energie do zámku a ten má tendenci se otevřít. Čím má zámek nižší hmotnost, tím má menší kinetickou energii (snižuje se riziko otevření). Celý tento efekt se nazývá „whiplash“ a použitím drátu se snižuje o 50 %. Další pozitivní vlastnosti jsou menší náchylnost na zadření v důsledku zanesení nečistotami, lepší manipulace. Drátěnka není vhodná pro slaňování a jištění, pokud nedisponuje zámkem (velmi neobvyklé). Užití při mezijištění.

Pojistka

Slouží k tomu, abychom zamezili otevření zámku a následnému „vyskočení“ lana či smyčky.

1) Manuální – Sami se musíme postarat o to, aby se pojistka zavřela (šroubovací).

2) Automatická – Po uzavření zámku se pojistka zajistí sama. Výhodou je, že nikdy nezapomenete zámek zajistit a celý proces zavření karabiny se zkrátí.  Typů automatických pojistek je v dnešní době velké množství. Za zmínku stojí například twist-lock.

Na tomto videu je ukázána manuální pojistka (šroubovací, 2. a 3. karabina na videu) a automatická pojistka (twist lock, čtvrtá karabina na videu).

Expreska (většinou typ D)

Většinou se jedná se o spojení dvou „déčkových“ karabin prostřednictvím ploché smyčky. Na předešlém videu jste mohli vidět karabinu typu „D“ jako první v pořadí.  Bližší informace tady.

Bezpečnost, péče, životnost

Karabiny užívejte správně, jinak snižujete jejich vlastnosti. Např. necvakejte karabinu do karabiny nebo přímo do „borháku“.

Nedopusťte, aby lano sjíždělo po zámku, hrozí otevření a poškození.

Dbejte na to, aby na karabinu nebyl vyvíjen tlak přes hranu skály, nebezpečí prasknutí.

Při postupném jištění musí zámek směřovat vždy od skály, jinak hrozí otevření zámku o nerovnost na skále.

Pozor na nebezpečí vysmeknutí lana z karabiny při pádu. Viz tady první obrázek.

Pečujte o ně! Život vám nevisí na vlásku, ale na karabině. Dávejte si pozor na nárazy (nenoste karabiny připnuté na krosně). Nebalte je do zpocených věcí (hlavně ty hliníkové)ànarušuje to materiál. Sem tam karabiny pročistěte jemným štětečkem, případně lehce promažte.

V ideálním případě by se měly karabiny po deseti letech používání vyměnit. Dalšími důvody jsou opotřebení v místě prokluzu lana, pád do karabiny a její následný náraz do skály, při trvalém poškození zámku.

Tip

Na závěr malá rada. Předtím, než si karabinu koupíte, zkuste si ji několikrát v jedné ruce otevřít a zavřít, ať nekupujete zajíce v pytli. Zjistíte tím, jestli vám karabina dobře padne do ruky a jaká je funkčnost zámku.

(S využitím horolezeckametodika.cz)


Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: