Jak si poradit, když se ztratíte v lese? + VIDEO

Jak si poradit, když se ztratíte v lese? + VIDEO

Přečíst si tento článek trvá asi pět minut, bloudění v neznámém terénu se může počítat i v řádu týdnů. Možná už 99 % všeho, co je tady napsáno znáte, ale co když zrovna to 1%, co jste nevěděli, vám zachrání život.

Na našem webu si můžete přečíst články jak přežít v horách a lavinách, na poušti či na ledovci. Ale pro naši zeměpisnou šířku je nejpravděpodobnější, že se ztratíme v lese při činnostech jako „zkracování“ či houbaření. Zkratky už nejednoho turistu dovedly do svízelných situací, a když se k tomu přidá ještě nějaké zranění či nepříznivé počasí, je na problémy zaděláno.  V našich luzích a hájích asi nebude potřeba všech níže popsaných tipů, ale i kdyby se měl hodit jen jeden, tak je to lepší než nic. Opět se v článku snažím zaměřit na jednoduchost  pro lepší zapamatování.

Příprava

Abyste v případných problémech mohli co nejlépe „chodit“ je dobré, abyste na ně byli připraveni.

1) Dobře si cestu naplánujte – Každé prostředí má svá specifika (fauna, flóra). Na internetu je nepřeberné množství zdrojů, proto si jich přečtěte víc, abyste se vyvarovali případným nepříjemnostem.

2) Dejte o své cestě někomu vědět – Taková maličkost a už nesčetněkrát mohla zachránit život.

3) Buďte dobře vybaveni – Narážím tady nejen na dobré oblečení, ale také materiální výbavu (nůž, sirky atd.). Nejlepší je brát sebou KPZku.

4) Vždy mějte plně nabitý telefon – Říká se, že neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Ať je to tak či tak, máte jistotu, že se vás to týká. Telefon umí „kiksnout“ v těch nejméně vhodných situacích.

Jste ztraceni!

U nás je jen málo pravděpodobné, že po pár hodinách bloudění nenarazíte na civilizaci. Zabloudit však můžete v tatranských, alpských či kterýchkoliv jiných lesích. Důležité je zachovat zdravý rozum, být trpělivý, pozitivní a snažit se využít to, co příroda nabízí. Z toho budeme vycházet v jakémsi devateru přežití v lese.

1) Buďte pozitivní – Tento bod budu psát ve všech svých článcích o chování v extrémních situacích. Ono se to lehko řekne a už hůře aplikuje v praxi. Musíte se umět radovat z maličkostí a stále věřit v přežití. Zažil jsem to třeba na Grossglockneru, když jsme s kamarádem v zimě vylezli na vrchol hřebenem Studlgrat. Cestou jsem ztratil čelovku a můj kamarád si ji pro změnu zapomněl. Je těžké být pozitivní, když jste ve výšce 3798 metrů a máte sejít za tmy dolů a navíc přes ledovec s trhlinami. Nám se to povedlo, a proto na tuto zkušenost vzpomínám spíše v dobrém.

2) Zachovejte chladnou hlavu – Pokud jste v relativním bezpečí a nic vás přímo neohrožuje, tak ještě není důvod k panice. Když budete klidní, máte větší šanci přijít na to, jak se z problémů dostat. Pokud tomu bude naopak, tak eliminujete vaši největší zbraň, vlastně základní odlišnost od zvířat – inteligenci.

3) Rozhlédněte se – Když se nacházíte v bodě nula (to je místo, kde si uvědomíte, že jste ztraceni), snažte se najít vyvýšené místo, ať vidíte kudy se vydat. Pokud žádné takové není, tak vylezte na strom. Hledejte řeky a údolí, pokud nic z toho nevidíte, hledejte další vyvýšené místo –> třeba z něj bude lepší výhled. Když půjdete podél koryta řeky, měli byste časem narazit na obydlí. Stejně je tomu u údolí (často jimi protékají řeky a potoky).

4) Zůstaňte na místě a zdokonalujte přístřešek – Tento bod platí jen v některých situacích: pokud jste dali někomu vědět o tom, kam jedete a kdy se vrátíte, našli jste vhodný úkryt nebo je další postup nebezpečný. Dalo by se říct, že to závisí na vaší zdravé úvaze a zhodnocení situace –> proto zachovejte chladnou hlavu.

5) Upozorněte na sebe – Zvýšíte tím šanci, že vás někdo objeví. Způsobů je mnoho a opět to vyžaduje zdravý rozum, improvizaci a využití dostupných zdrojů. Např.: dělat hluk, označit svoji polohu, tak aby to bylo vidět z ptačí perspektivy (oheň, útvar poskládaný z větví, signální oheň atd.)

6) Přečkejte noc v bezpečném úkrytu – Putování lesem v noci není nejlepší nápad. Ztráta orientace je téměř zaručena. Lepší je si vytvořit bezpečný úkryt (padlý strom, přístřešek  z větví, jeskyně – pozor na zvěř).

Úkryt si také zřiďte v závislosti na počasí (přílišné teplo –> úžeh a dehydratace, déšť –> promočení a následné podchlazení).

7) Dodržujte pitný režim – Snažte se cestou vyhledávat vodu, protože bez ní vydržíte jen 2-3 dny v závislosti na okolnostech. Pokud se rozhodnete zůstat na jednom místě, tak je dobrý zdroj vody podmínkou. Způsobů je několik. Sbírání ranní rosy pomocí látky, ve vlhké půdě vykopat důlek, nabrat mokrou zeminu a přes látku sát ústy vlhkost atd. Pokud je to nutné a možné, tak vodu převařte. Bakterií se zbavíte, když voda vaří aspoň 3 minuty.

8) Rozdělejte si oheň – Má to několik důvodů. Odháníte zvěř, zlepšíte si náladu, teplo a upozorňujete na sebe. Mějte dobrou zásobu dřeva, ať vám oheň nevyhasne a nemusíte se v noci vydávat do neznáma.

9) Zajistěte si potravu – Pokud jste zdravý, dospělý muž, tak bez jídla vydržíte až tři týdny. U žen je to o něco méně. Proto není potrava prioritou. Pokud však jíte, mátě větší šanci na přežití. Nedostatek jídla má vliv na vaše přemýšlení, fyzickou kondici, obranyschopnost atd. Takže pokud je šance jíst, tak jezte! Např.: hmyz (snažte se ho tepelně upravit, pozor na výrazná zbarvení, před jídlem utrhněte křídla, končetiny a případně sací či bodací ústrojí), bobule (jen ty, které znáte), ryby (ve stojatých vodách a slepých větvích řek se dá něco ulovit), drobná zvěř (zkuste přes noc naklást oka pomocí drátku či tkaničky na viditelné zvířecí stezky).

Další tipy

Snažte se být v suchu, protože voda odvádí teplo až 24x rychleji než vzduch.

Věřte svým instinktům.

Ještě jednou opakuji, noste KPZku (krabička poslední záchrany).

V lese je těžké chodit rovně, proto si vždycky určete cíl, dojděte k němu a pak další. Tím se vyhnete „chozením v kruzích“.

I když jdete do známého prostředí, noste mapu.

V noci se odizolujte od země pomocí větví a spěte na boku. Bok má menší plochu než záda či břicho –> menší plocha pro odvod tepla.

Zkuste kovové předměty použít jako zrcátko pro odraz světla –> upozorníte na sebe.

Při putování terénem si vezměte do ruky hůl. Nikdy nevíte, kdy se vám může podvrtnout noha či se před vámi objeví had či jiné zvíře. Pokud narazíte na hada, obloukem se mu vyhněte.

Zkuste výrazné oblečení zavázat na vrcholek stromu –> přilákání pozornosti.

Opět budu rád, když své tipy a zkušenosti připojíte do diskuze tak, jak to děláte v článku o KPZ. Někomu dalšímu to může třeba zachránit život (včetně mne).

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: