Jak na slanění, pro které nepotřebujete ani kousíček skály + VIDEO

Jak na slanění, pro které nepotřebujete ani kousíček skály + VIDEO

Věděli jste, že je možné slanit i ze strmého sněhového svahu, na kterém není po skále či ledu ani památka? Při tomto způsobu navíc nemusíte obětovat jedinou smyčku či repku. Jak na to?

O tomto způsobu slanění jsem se dozvěděl nedávno, když mi ho poradil kamarád. Moc jsem nechápal, jak může fungovat a úplnou náhodou se mi o dva dny později dostala do ruky metodická publikace britského horolezeckého svazu (nebo tak nějak Smějící se). Trochu jsem v ní zalistoval a na co jsem tam nenarazil?

V praxi to zatím vyzkoušeno nemám, a to především kvůli bídné sněhové situaci, která panuje na našich horách. Ale za dva týdny budu snad chytřejší, protože jsou v plánu Alpy a tam je sněhu dost. Takže prozatím jen teoreticky ze zahraničních zdrojů. Za příspěvky mazáků v diskuzi budu rád.

Na následujícím videu je velmi podrobně ukázáno, jak vybudovat slaňovací stanoviště ve sněhu. Pod videem přidávám ty nejdůležitější body.

– Průměr „půlkruhu“ je závislý na pevnosti sněhu.

firn – velikost půlkruhu udává délka cepínu

zrnitý sníh – velikost půlkruhu udává délka cepínu +délka lokte

nový sníh – velikost půlkruhu udává délka cepínu + délka mezi pasem a nataženou rukou

Velikosti půlkruhůVelikosti půlkruhů

– Hloubka zářezu ve sněhu by se měla pohybovat mezi 10 – 15 cm.

– Půlkruhový zářez začínáte kopat od spodu po jeho „nejvyšší část“. Skončíte jakoby v polovině a na druhé straně uděláte to samé.

– Pokud je sníh měkký, je důležité ušlapat prostor pod půlkruhem, aby se při zatížení nesesunul.

– Slaňovací pomůcku zapnete ve vzdálenosti tří délek cepínu od vrcholu půlkruhu (ve videu předvedeno v čase 3:05).

– V začátku slaňování se držte spíše u svahu a až budete dostatečně nízko, tak teprve potom se postavte. To z důvodu, aby lano nevyskočilo z půlkruhového žlábku.

Osobně bych tento způsob slanění viděl spíše pro nouzové situace, kdy je těžká orientace (špatná viditelnost)a neznáme terén nebo při nějaké zdravotní indispozici. Prioritně je asi vždy lepší hledat skálu nebo led.

Našel jsem i způsob, ve kterém mezi sníh a lano včleníte ještě cepín, aby se lano neprořízlo skrz (zazní také ve videu). Možné je použít také turistické hůlky, nebo jiný předmět, který je dostatečně dlouhý a široký.

Cepíny jako blokant proti prořezání Cepíny jako blokant proti prořezání

S využitím alpineinstitute.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: