ISPO Awards 2014: lyžařské a skialpové výrobky, které vyhrály prestižní ocenění

ISPO Awards 2014: lyžařské a skialpové výrobky, které vyhrály prestižní ocenění

Stejně jako v minulých letech, i letos se na mnichovském výstavišti bylo na co dívat. Nedílnou součástí veletrhu je tradiční udílení cen ISPO Award. Oceněných výrobků je obrovské množství a proto pro vás přinášíme trojdílný přehled nejzajímavějších oceněných produktů. Začněme s kategorií Ski!

V jednotlivých kategoriích jsou oceňovány zajímavé výrobky, které svým nápadem, zpracováním a inovativním přístupem zaujmou porotu nejvíce. Tyto ceny jsou udíleny v pěti základních kategoriích: Action, Outdoor, Ski, Performance a Eco. Tyto kategorie pak mají své další podkategorie, upřesňující typ výrobku. Pro všechny výrobky platí, že v maloobchodní síti budou k mání pro zimní sezonu 2014/2015.

Je také třeba připomenout, že ocenění ISPO Award uděluje odborná porota, kterou si volí sám vystavovatel a udělená ocenění nemusí nijak korespondovat s názorem redakce. Velký článek s výběrem toho, co nás na veletrhu nejvíce zaujalo, najdete zde: Největší evropský sportovní veletrh ISPO: zajímavé novinky v nabídce Peak Performance, Salomon, Scarpa, Lowe Alpine a dalších 38 značek

Kategorie Ski zahrnuje produkty související s lyžováním, tedy klasické běžecké lyžování, sjezdové lyžování a skialpinismus. Nás zajímaly především produkty týkající se skialpinismu, nejvíce pak následující podkategorie. V následujících dvou dílech článku se dále zaměříme na kategorie Performance a především Outdoor, které jsou pro čtenáře Světa outdooru nejzajímavější.

Ski off piste / Allmountain

Ač vzhledem nenápadné, po prvním potěžkání jistě zaujmou lyže Carbon Megawatt od Black Diamond. Jedná se o široká prkna do prašanu, která však svou nízkou hmotností připomínají spíš skitouringové speciály vhodné pro stoupání. Poměru nízké hmotnosti (jedna lyže délky 188 cm váží 1710g)  a excelentní tuhosti bylo dosaženo kombinací dřevěného jádra a uhlíkových vláken.

Ski touring equipment

Zde se letos ukázalo, že začínají vystrkovat rohy výrobci, kteří doposud tento sortiment neměly ve svém portfoliu jako stěžejní a věnovali se převážně jiným disciplínám. Výjimku tvoří zkušený švýcarský matador Diamir, který do vývoje skialpového vázání promlouvá už léta.

Jeho vázání Diamir Vipec 12 je skloubením dvou různých typů vázání a vypadá to, že z každého si vzalo to nejlepší. Snahou bylo, zachovat si nízkou hmotnost a komfort „techového“ vázání, tedy koncept oddělené špičky a paty.  To však nesmělo být na úkor bezpečnosti a tuhosti. Nejvýznamnější inovace tedy spočívá v tom, že vázání má kromě paty i bezpečnostní špičku, která v případě pádu vyhazuje botu do strany. Zapracováno bylo rovněž na tuhosti vázání. V kombinaci s brzdami a přídavnými haršajsnami tak vázání slibuje při nejmenším slušný nástroj, který si na své lyže můžete našroubovat.

Skialpové boty La Sportiva Syborg jasně naznačují, že Italové nechtějí být na špici jen v segmentu obuvi na lezení a vysokohorskou turistiku. Mají velmi zajímavé pojetí přepínání mezi chůzí a sjezdem. Zámek na patě je bovdenem s lankem spojen s přezkou na komíně boty. Pokud je přezka utažená, automaticky se bota zamkne do polohy „ski“. Pokud ji otevřete, komín se uvolní pro chůzi. Automatizace vládne světu!

Nová metoda tvarování botiček i skeletu

Další výrobce, který zaujal porotu, je světoznámý Fischer se skialpovou botou Trans Alp. Tento model získal ocenění díky zajímavé technologii tvarování boty (nese název Vacuum) pro dosažení přesného natvarování podle tvaru nohy. Klasická vypékací vnitřní bota je dnes vcelku známá věc. Tady je vše zcela jinak. Po nahřátí vnějších skeletů si je přes vnitřní boty uživatel obuje. Poté je na botu nasazen jakýsi formovací návlek. Přes něj pak ještě jeden s otvorem na přívod tlakového vzduchu. Tím se sketet pomocí tlaku natvaruje podle nohy a zároveň tlačí na vnitřní botičku, jejíž tvar také přizpůsobí. Ten, kdo pamatuje počátky lyžování v kožených botách se jistě pousměje a nepřestává žasnout nad pokrokem.

Oceněné lyže Transalp 80 od výše jmenovaného výrobce jsou důkazem, že se letos u Fischerů bude minimálně ve skialpovém oddělení slavit. Opět zde bylo využito moderních kombinací dřeva a uhlíkových vláken pro dosažení tuhosti a nízké hmotnosti lyže. Tento výrobce toho ví hodně především o sjezdovém lyžování a proto není divu, že vyvinul vlastní stavbu a technologii pro co nejlepší chování lyže v různorodém terénu. Popisovat výrobní proces by bylo složité a přiznám se, že bych k tomu potřeboval více informací od výrobce. Každopádně nová technologie porotu zaujala a byla dostatečně inovativní, aby porotu přesvědčila pro udělení ceny.

Basic avalanche gear

Bezpečnosti není nikdy dost a v horách to platí dvojnásob. Proto je i tato kategorie základní lavinové výbavy velmi přínosná. Z mého pohledu je ocenění Ortovox Pocket Spike spíše za nápad a provedení, než že by mělo podíl na zvýšení bezpečnosti. Jde v podstatě o dvě násady na lavinovou lopatu, které umožňují přestavět lavinovou lopatu na nouzový cepín. Jistě nepůjde o plnohodnotný robustní kus, ale s hmotností menší než dvě Tatranky batoh příliš nezatíží a může se hodit v nečekaných situacích.

Lavinový vyhleddávač Mammut Barryvox Inteligent Search je vylepšený typ již tak vyspělého a prověřeného vyhledávače, který patřil mezi nejlepší produkty na trhu. Ukazuje na displeji potřebný směr chůze na základě vzdálenosti a signální informace o zasypaném.  V praxi to znamená rychlejší nalezení oběti zasypané lavinou pomocí šipky na displeji, takže odpadá nutnost chození do kříže v případě, že se vzdálenost hledaného přístroje začne náhle zvětšovat. Pomocí koncového grafického symbolu na displeji pak lze poznat, že např. zbývající vzdálenost 1 metr je již hloubka zasypaného a ne jeho vzdálenost v rovině horizontální. Je třeba dodat, že jde o nový firmware, nikoly o nový přístroj.

Advanced avalanche gear

Základní ,,svatá“ trojice, tedy lopata, sonda a vyhledávač patří mezi povinnou výbavu. Pro toho, kdo se pohybuje v rizikovém terénu, nebo si je ochoten za svoji bezpečnost dále připlatit, jsou k mání další záchranné prostředky. Jde především o batohy s integrovaným airbagem, který po aktivaci pomáhá osobě stržené lavinou udržet se na povrchu sněhové masy.

Batoh JetForce vyrobený ve spolupráci Black diamond a Pieps přináší významnou změnu dosud používané technologie nafouknutí vaku pomocí tlakové bombičky. V tomto případě je do vaku tlačen vzduch z okolí. O pohon se stará baterie. Díky tomu odpadají náklady na opětovné plnění bombičky po aktivaci a navíc je možné vak přímo v terénu opět připravit pro nutnost dalšího použití.

Lavinový batoh Zip-on abs cp od výrobce Evoc využívá klasickou technologii ABS vaku. Zajímavostí ovšem je, že airbag je integrován do batohu určeného speciálně pro fotografy. Obsahuje tedy vyměkčené přihrádky na fotoaparát i příslušenství. Samozřejmostí je i snadný přístup k fotoaparátu otvorem zboku. Srdce fotografů tak může zaplesat, že mohou být více v bezpečí za situace, kdy více než lavinovému nebezpečí věnují pozornost lovení těch nejostřejších snímků horské scenérie.

Vaude ABScond Tour je propracovaný batoh s ABS vakem, vyrobený z robustní Cordury. Dle mého názoru jde o designově velmi povedený kousek s řadou technických prvků. Navržen byl pro náročnější a delší túry. Má nastavitelnou zádovou část i bederní pás, takže kromě bezpečnost byl kladem velký důraz i na komfort.

Mammut Alyeska Protection Airbag Vest v podstatě říká vše. Jde o ABS vak, našitý místo na batoh na vestu. Ta těsně obepíná tělo a umožňuje přesné ukotvení airbagu k zádům. Kromě toho obsahuje vesta několik kapes pro zbývající lavinové vybavení. Užití najde spíš u freeriderů, hledajících náročné sjezdy, kdy bude výhodou absence batohu, který by na zádech překážel a ztěžoval jízdu v náročném terénu. Dále pak tato novinka udělá radost minimalistům, kteří s sebou nechtějí nosit žádné zbytečnosti, aniž by tím však byla ohrožena jejich bezpečnost.

Batoh Scott Air MNT AP 20 je lehoučký skialpový batoh, který je designován v duchu ,,rychle a bezpečně“. Tvarově jde o závodní speciál pro uložení lavinové a záchranné výbavy během závodů nebo túr co nejvíce nalehko. Jeho hmotnost je 1,2 kg. Že už jste viděli i podobný model s hmotností spíše poloviční? To těžko, tento má v sobě opět integrovaný airbag a jde tedy o nejlehčí batoh na trhu v této kategorii.

Outer layer 3L

Tato podkategorie zahrnuje třetí, tedy většinou i svrchní vrstvu oblečení. V kategorii Ski nejvíce porotu zaujaly tři kousky těchto oděvů.

Peak Performance Heli Pro Pants jsou propracované kalhoty pro lyžování především ve volném terénu. Jsou vyrobené z odolné tkaniny Vectran. Toto vlákno má být 5 x pevnější než ocel. To vše samozřejmě při zachování nezbytné nepromokavosti a prodyšnosti. Kalhoty obsahují řadu propracovaných detailů, ale v kapse stále schovávají svůj hlavní trumf. Obsahují další doplňkový záchranný systém – avalanche ball, tedy jakýsi nafukovací vak, který má tendenci se držet na povrchu laviny a umožňuje tak snazší nalezení zasypaného.

The North Face Steep series Fuse Brigandine Jacket je bunda s kostrbatým názvem a uhlazeným vzhledem. Je vyrobena z materiálu HyVent Alpha pomocí technologie, slibující nízkou hmotnost a trvanlivost. Obsahuje zpevnění částí, které často trpí při náročném lyžování ve volném terénu. Vzhledově je bunda elegantním doplňkem, který by ani ve městě neudělal ostudu žádnému pravověrnému freeriderovi.

Ortovox Merino Naturetec označuje komplet bundy a kalhot, vyrobených ze směsového materiálu. Merino vlna na vnitřní straně a polyamid na straně vnější vytvářejí potřebnou úroveň pohodlí. Tedy především prodyšnost. Kalhoty i bunda jsou sešité z několika různých zón, kdy přední strana chrání před větrem, zatímco jiné zóny se starají o maximální prodyšnost pomocí větracích otvorů. Jde tedy o soupravu vhodnou pro skialpinisty, kteří stejně jako já musejí svrchní vrstvu odhodit po prvních pěti krocích do kopce.

Toto bylo seznámení s oceněnými novinkami z kategorie Ski. V příštím díle v pondělí 21.4. budeme pokračovat s kategorií Performance, abychom trojdílný seriál o ISPO Awards zakončili článkem o výhercích v kategorii Outdoor.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: