Hvězda současných "lajn" Faith Dickey: Čechy jsou mým druhým domovem!

Hvězda současných "lajn" Faith Dickey: Čechy jsou mým druhým domovem!

Pohybuje se na adrenalinové hraně mezi sladkým úspěchem a hořkým zklamáním. Pardon. Chtěl jsem říct, že se pohybuje na laně. Vlastně ještě jinak – pohybuje se ráda na lajně. Představme si velmi sympatickou hvězdu současných „lajn“ – Faith Dickey – a zeptejme se jí na několik otázek!

thatslacklinegirl

Nepohybujete-li se sami každodenně na vratké několikacentimetrové lajně natažené mezi dvěma pevnými body, možná jste její jméno ještě nezaslechli, a nebo jenom z povzdálí.  Je to velká škoda, protože se pod „značkou“ Faith Dickey s přezdívkou (That) Slackline Girl skrývá jedna z nejlepších slack(high-/water-/long-…)linerek na světě! Omlouvám se, musím se poopravit – Faith Dickey je totiž nejspíš suverénně nejlepší na světě, aniž bych jakkoliv přeháněl. Poctivý čtenář našeho webu musel zaregistrovat hodně povedený adrenalinový kousek, při němž došlo k přejití „lajny“, která spojovala dva jedoucí kamiony – ano, i tohle má na svědomí naše dnešní hvězda!

Stačí se zeptat kohokoliv „z branže“ na její jméno a dostane se nám vesměs shodné odpovědi. „Faith je sympatická, mladá, hezká, odvážná ženská, která si jde za svým cílem,“ reaguje na dotaz o osobnosti zmiňované pětadvacetileté stoupající hvězdy z Texasu manažerka firmy Rock Empire Martina Ďásková, která s ní spolupracuje v rámci fungujícího sponzoringu a dobře jí zná i z četných setkáních. Podobnou odpověď má přichystanou i zkušený slackliner Ondřej Kváš z Lajny.cz: „Faith je jednoznačně momentální ženská světová špička v highline. Snaží se slackliningem živit a je to vidět. U nás se jí v současnosti hodně podobá Anča Kuchařová, která se nedávno taktéž dala na dráhu profesionální slacklinerky. Pro zajímavost – z mužů u nás nikdo zatím tento status nemá.“

Martina Ďásková ještě ve stejném duchu dodává: „Faith je vzorem mnoha lidí, překonává jeden rekord za druhým a hlavně posunuje své limity a sama sebe. Proto si vážíme, že takového člověka, jako je Faith, máme ve svém Rock Empire Teamu a můžeme s ním spolupracovat!“

Příběh dnešní zářící hvězdy Slackline Girl stále více populárnějšího adrenalinového sportu je skoro románový. Tvrdou pílí a neutuchající prací na sobě samé se z maličké Faith chodící po krátkém laně nataženém v parku mezi stromy stala mladá žena vévodící tomuto sportu na světové úrovni. „V současné době je to nejlepší slacklinerka na světě, první a zatím jediná žena, která překonala sto metrovou výšku,“ zmiňuje dále manažerka Rock Empire.

Pětadvacetiletá Texasanka z Austinu Faith Dickey, která si libuje v české kuchyni i místní krajině nejen severních Čech, je aktuálně nejlepší „lajnerkou“ na světě, která v tomto sportu suverénně konkuruje i mužské špičce. Má na kontě mnoho ženských světových rekordů a je jisté, že bude další přidávat! V tomto jejím snažení ji nadšeně podporuje outdoorová firma Rock Empire!

Rock Empire 20 let

Rock Empire – český výrobce horolezeckého vybavení a osobních ochranných prostředků proti pádu z výšky.

Rock Empire je firma s dvacetiletou tradicí, jejíž produkty se prodávají ve více než 40 zemích světa. Ve sportovní sféře se řadí mezi specialisty v oboru horolezeckých úvazků, které jsou s největší pečlivostí vyráběny v České republice.

Výrobkům Rock Empire důvěřují krom Faith Dickey také Marek Holeček, Ondra Beneš, Tomáš Sobotka, Iva Vejmolová nebo horský vůdce Radek Lienerth.

Podíváme-li se blíže na její dosavadní výkony, čísla jsou ohromující: držitelka ženského světového rekordu v přechodu 28 metrů dlouhé lajny na volno, rovněž držitelka ženského světového rekrodu v délce přechodu highline  105 metrů a svůj soukromý „výškový rekord“ si přivezla ze Švýcarských Alp z lajny 1200 metrů nad údolím. Kde se takové výkony ve Faith Dickey berou? Tajemství se snaží poodhalit Ondřej Kváš z Lajny.cz: „Faith jsem viděl chodit jen párkrát. Její pojetí slackline je poměrně unikátní. Při chůzi po lajně je vidět 100% soustředěnost. Když jde na hraně a je třeba před pádem, začne sama na sebe hlasitě křičet. Člověku to vyzní, jako kdyby sám sobě právě vlepil facku. Je na ní hodně vidět, že si jde za svým cílem.“

A podobná slova nám již o Slackline Girl vypověděla i manažerka Martina Ďásková v úvodu. Ještě jedna záležitosti ve spojení s její osobou je velmi zajímavá a ve světě málo vídaná, Ondřej Kváš z Lajny.cz o ní hovoří následovně: „Faith Dickey se snaží být tak trochu hnacím motorem ženského slackliningu. Pořádá například Girls Only Highline Festival, což je akce „holky pro holky“. Snaží se ve slacklinerkách potlačit myšlenku, že ke provozování slackliningu jsou potřeba chlapi. Sama učí holky metodiku, postupy napínání highline a podobně.“ O tomto se dokonce Faith Dickey zmiňuje sama v rozhovoru níže …

O ní s ní

Naštěstí už nemusíme básnit „o ní bez ní“, exkluzivně pro naši redakci zodpověděla Faith Dickey několik otázek, nuže vzhůru bez otálení!

Jak jsi vlastně začala se slack/high/longline? Co byl prvotní impuls?

Viděla jsem slacklining v parku, ale po mém prvním pokusu jsem si myslela, že je to pro mne příliš těžké. Příště, když jsem to zkoušela, dala jsem do toho více úsilí a brzy jsem si začala užívat krátké lajny mezi stromy. O rok později jsem cestovala po Evropě a potkávala lidi, kteří dělali longline a highline a ze všech stran jsem se rychle do tohoto sportu zamilovala.

Jak je Tvá rodina „nadšená“ z Tvého koníčku? Sledují pravidelně Tvoje počínání, nebo je jim to jedno?

Nejprve se rodina bála o mé bezpečí, nicméně jak jsem se zlepšovala a cestovala po nádherných místech za účelem tréninku, začali si uvědomovat, že jsem vážně dobrá v tom, co dělám; a moje mamka je pyšná na mé úspěchy a výkony.

Máš na svém kontě mnoho světových (ženských) rekordů (highline v Moabu, waterline ve Francii,…), co plánuješ dál? Na co se nyní soustředíš?

Snažím se dodat odvahu a povzbudit více žen, aby se zapojily do tohoto sportu, třeba tím, že organizuji výhradně ženské festivaly a jdu jim příkladem. V rámci toho, že stále posouvám své vlastní limity a užívám si nové rekordy, jsem aktuálně nejvíce zaměřená na provádění highline ve vysokých horách, znamená to projekty obsahující turistiku, lezení a slaňování. Taková výzva je větší, počasí nepředvídatelnější, ale odměna je o to sladší!

Můžeš nám alespoň trochu nastínit svůj trénink?

Trénuji hlavně tím, že se snažím dostat na co nejvíc highline, co to jenom jde. To trénuje moje tělo i mysl. Zkouším také chodit hodně dlouhých lajn, abych posilovala tělo právě pro highline. Lezení je klíčem k mému tréninku pro udržení dobré kondice a zlepšení schopností dostat se kamkoliv na vrchol, kde chci ukotvit lajnu. Jím poměrně zdravě, ačkoliv si užívám „výpečky“, když jsem v České republice.

Na co myslíš, když procházíš po laně nad „hlubokou dírou“? Jak se cítíš?

Mé myšlenky jsou závislé na dané situaci. Někdy zápasím proti myšlenkám neúspěchu; má mysl mi říká, že nejsem dost dobrá, že jsem unavená, že spadnu apod. Někdy se potýkám se svým egem, které mí říká, že jsem drsňák. Jindy je to stres z každodenního života, který se mi uvízne v mysli, problémy ve vztazích, problémy s penězi atd. Na highline se cítím tak nějak nahá vůči sobě, prázdná od všech myšlenek, strachů a emocí.  Snažím se nemít v hlavě proud myšlenek, abych se mohla soustředit a jít bez jakéhokoliv souvislého myšlenkového dialogu. I když stále umím chodit na laně a zároveň přemýšlet, nejlepší pocit na highline je schopnost myslet jasně, všechno se zdá poté jednoduché.

Máš nějaký rituál pro štěstí, než se pustíš do akce? Máš nějaký talisman?

Nejraději mám chůzi s mp3 přehrávačem a hudbou, rukavicemi na zachytnutí se lajny a především si dávám pozor, aby mi vlasy nevlály v obličeji! Mám ráda, když si zapnu hudbu a posadím se na okamžik na lajnu, předtím než vstanu, abych se vydala vstříc tomu, pro co tam jsem!

Máš vůbec ještě nějaké další koníčky? Co děláš, když „nechodíš po laně“?

Miluju lezení a doufám, že jím strávím v budoucnu mnohem více času. Highlining sice přišel jako první, ale lezení je hned za ním. Taky surfuju v Kalifornii a hraju na ukulele. Když mám čas, věnuju se umění, především malování.

Jakou oblast světa máš nejraději pro slackline či highline? Je nějaké místo, kam by ses chtěla ještě vrátit?

Česká republika je můj druhý domov. Od doby, kdy více cestuju, nestává se často, že bych nalezla místo, které by mne přitahovalo zpátky, ale Ostrov (u Tisé) je místo, kam se budu vracet po zbytek svého života. Miluju zde dělat highline a unikátní pískovcové lezení mne láká zpět. V Americe dělám pravidelné výlety do oblasti Moab v Utahu, které se může pochlubit nekončícími rudými kaňony zvoucími k přechodu na lajně.

Máš nějakou nejoblíbenější „lajnu“ mezi všemi, které jsi kdy přešla?

Už jsem přešla tolik „lajn“ a je tak těžké si vybrat jednu! Jedna z nejkrásnějších by možná mohla být 55 metrů dlouhá highline, kterou jsem udělala v údolí Lauterbrunnen ve Švýcarsku. Obklopená Alpami s těžkým přístupem na místo, odměna za přejití „lajny“ byla velmi výjimečná!

Co považuješ za svou nejlepší zkušenost ze všech svých akcí? Může to být také ta nejhorší zkušenost, co Tě potkala, pokud chceš.

Další těžká otázka! Můj highlinerský tým Somewhereelseland stopoval z Polska do Řecka a zpátky za highliningem. Celá cesta byla úžasná, trval nám týden jeden směr. Cestovali jsme skrz Balkán a viděla jsem země, o nichž jsem nic nevěděla! Spali jsme u řidičů kamionů v Řecku, na benzinové pumpě v Albánii, na plážích Chorvatska a byli svědky mnoha úplatků mezi řidiči a policií. V řecké Meteoře jsme dělali více než stovky vysoké highline, obohaceni řeckým jídlem, odpadky v přírodě, toulavými psy a zajímavým uskupením skal na samotném místě. Mám na výběr z tolika akcí, ale tento výlet je plný mnoha příběhů, že pro tentokrát volím tento!

Je něco, co bys chtěla vzkázat začínajícím „lajnařům“? Máš pro ně nějakou radu, jak se zlepšit?

Je důležité vytrvat bez ohledu na to, jak se dosažení cíle zdá nemožné. Spadla jsem nespočetněkrát ze své první slackline, než jsem jí celou přešla, a trvalo mi 4 různé highline, než jsem nakonec jednu z nich překonala. Často podceňujeme, čeho jsme schopní, a slacklining má ostrou křivku učení se, proto je důležité zůstat odhodlaný. Veďte své kroky kupředu, bez ohledu na to, jak nejisté jsou!

Děkujeme, Faith, že sis na nás našla čas a přejeme mnoho dalších úspěchů na několikacentimetrovém popruhu i všude mimo něj!

Loučení obrazem

Naše celá redakce Pohora.cz se shoduje v jednom s v průběhu článku citovanou manažerkou Martinou Ďáskovou, která se nám se zasněným výrazem svěřila za zavřenými dveřmi: „Někdy bych si přála být v její kůži (samozřejmě s jejími zkušenostmi!) a zažít tu nádheru a obrovskou koncentraci, kdy zapomenete na okolní svět a všechno s ním spojené a soustředíte se jen na své tělo a ten jeden jediný krok…To překonání sama sebe – kdy každý krok je výzva – a zdárné přejití musí být neskutečná radost!“ Pod to se my v redakci ihned podepisujeme!

Zajímá vás, jak sympatická Faith Dickey láme světové rekordy? Podívejte se na video internetové televize EpicTV zde:

A také se můžete podívat na krátký medailon o její osobnosti:

Foto: archív Faith Dickey

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: