Výstup na val Tarnica v polském pohoří Bieszczady
Treky

Výstup na val Tarnica v polském pohoří Bieszczady

Výstup na vrchol val Tarnica je krásnou túrou, avšak jeho dosažením horské dobrodružství teprve začíná.

Bieszczady – Polsko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol
Stát
Polsko
Další státy
Polsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
22 km
Nejvyšší bod
1346 m n. m.
Převýšení
1100 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Srdcem Bieszczad je dnes již opět živá vesnice Ustrzyki Gorne. V minulosti tomu však zde nebylo. V čase operace Wisla, která měla za úkol zbavit kraj od band UPA (Ukrajinská povstalecká armáda), se obec zcela vysídlila. V 60letech minulého staletí zde nacházeli útočiště pochybné existence a uprchlíci, kteří zde žili po svém. Život zde byl drsný a divoký, řízen vlastními zákony, ale svým způsobem svobodný. Obrovský turistický boom posledních let však pozměnil tvář vesnice. Dnes zde najdeme hned několik přívětivých barů s ještě přívětivějším a mnohdy půvabným personálem, velkou restauraci a dvě turistické chaty. Ustrzyki Gorne jsou zároveň ideálním opěrným bodem pro poznání všech bieszczadských polonin.

val Tarnica

Nejvyšším vrcholem celé oblasti je travnatý val Tarnica (1346 m), která je dobře dostupná po červeně značené stezce. Leží bokem hlavního hřebene a proto si na její skalnatou čepici musíme krátce „odskočit“. Na vrcholu nás mimo skutečně fantastického panorámatu hor vítá velký kovový kříž, postavený v r. 2000 jako vzpomínka na Jana Pavla II., který vrcholu dosáhl v r. 1954. Ovšem dosažením Tarnice horské dobrodružství teprve začíná. Dále na východ, až k samotné ukrajinské hranici, pokračují hory hned několika vrcholy, z nichž mnohé se mohou pochlubit pěknými skalními útvary. Tento směr je označen čevenou značkou, vedoucí od Tarnice. Postupně přejdete vrcholy Kopa Bukowska, Halicz a Rozsypaniec, abyste zase sestoupili do údolí směrem na obec Wolosate, pořád po červené značce.

Za jasného počasí při túře dohlédneme daleko do Ukrajiny na masívy Gorgany a další a další zástupy hor. Nádherné osamělé místo.Bieszczady jsou také gigantické plochy bukových a jedlových lesů, tajemné meandry pohraniční řeky San, osamělé a vylidněné vesnice. Bieszczady jsou také královstvím zvěře, včetně vlků, medvědů a dokonce volně žijících zástupců největšího evropského sudokopytníka – zubra. Pokud budeme přesyceni a zavaleni veškerou tou krásou přírody kolem nás, usedněme do vzorně restaurovaných otevřených vagonků Bieszczadské lesní úzkokolejky a vychutnejme si tuto nevšední krajinu z poněkud jiné perspektivy.

Na závěr snad jedno malé varování – nejezděme zde v letní sezóně, kdy hory doslova praskají ve švech. Odborníci radí – jedině podzim, nejlépe druhá půle října. V té době se trávy polonin zabalí do hnědého kožichu, bukové lesy hoří červení a žlutí a vrcholy se odmění nekonečnými modrými obzory.

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Do Ustrzyki Gorne se dostanete autobusem, anebo autem od Prešova či z Polska od Rzeszowa.

Základní trasa

Ustrzyki Gorne - Tarnice - Kopa Bukowska - Halicz - Rozsypaniec - Przelecz Bukowska - Wolosate

Další možnosti túr v okolí

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: