Výstup na Jalovec od jihu
Treky

Výstup na Jalovec od jihu

Vrchol Jalovec vévodí spolu s Mangartem severozápadnímu okraji slovinských Alp a je díky svému souměrnému tvaru nazýván krystalem Julských Alp. Výstup na Jalovec ze sedla Vršič či doliny Trenta je nádhernou avšak náročnou horskou túrou v srdci Julských Alp.

Julské Alpy – Slovinsko

Typ
1-denní, 2-denní, Výstup na vrchol, Okruh
Stát
Slovinsko
Další státy
Slovinsko
Počet dní
2
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
19 km
Nejvyšší bod
2645 m n. m.
Převýšení
1800 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
UIAA I, úseky s řetězy či lany

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Architektonicky dokonalá stavba bělostného Jalovce bývá pro svůj takřka dokonalý tvar přezdívána Slovinským Matterhornem. Název vrcholu pochází z výrazu „holá“ neboli „jalová“ hora, s keřem jalovce tedy nemá nic společného. Tyčí se vysoko nad trojici dolin: PlanicaTrenta a Koritnica. Je lákavou výzvou generací horolezců a milovníků náročných vysokohorských výstupů a přechodů. Je však nutno se připravit na dlouhý a náležitě náročný podnik.

Výstupové trasy na samotný vrchol vedou z jihu a severu, všechny varianty trasy jsou ale poměrně dlouhé a zaberou víc než 5 hodin a je třeba se připravit na strmý vysokohorský terén s lehčími lezeckými pasážemi.

Výstup je možné vést také od severu: výstup na Jalovec od Domu v Tamarju v dolině Planica vede přes Kotovo sedlo a zajištěným severozápadním hřebenem. Atraktivní, ale náročný výstup vede z doliny Tamar úzkým kuloárem přes Jalovškou škrbinu, kde čeká těžší lezení a hrozí pád kamenů – určeno pro zkušené horolezce.

Nahoru jižními svahy

Výchozím bodem pro výstup na Jalovec od jihu je sedlo Vršič (1611 m), které protíná Julské Alpy od severu k jihu a spojuje alpská střediska Kranjskou Goru a Bovec (variantu výstupu od chaty u pramene řeky Soča najdeš níže). Odtud míří horská stezka dlouho po vrstevnici (mírná stoupání i klesání) přes suťoviska a kosodřevinou až ke konci strmě nabírá výškové metry k chatě Zavetišče pod Špičkom (2064 m) Vršič – Zavetišče pod Špičkom cca 4-5 h, 7 km, převýšení +850/-550 m

Druhou variantou je trasa z údolí Trenta, resp. Koči pri izviru Soče (886 m). Tento dlouhý a na převýšení náročný výstup má navíc svůj historický rozměr. Nedaleko odtud totiž ke své milované hoře, tedy k Jalovci, vzhlíží od památníku ze své bronzové důstojnosti samotný Julius Kugy, největší objevitel a propagátor Julských Alp. Od chaty Koča pri Izviru Soče jdeme západním směrem po úzké silnici na planinu Flori v údolí Zadnja Trenta, která je uzavřena nádhernou horou Bavški Gamsovec. Hlavní červeně značená cesta (transverzála č. 1) se zde stáčí na sever, stoupá lesem, později kosodřevinou a vyjde k rozcestí Na kotlu.  Výstup vede velmi strmě až k chatě Zavetišče pod Špičkom (2064 m). Koča pri izviru Soče – Zavetišče pod Špičkom: 4 h, 5,5 km, převýšení +1150 m

Pokud chceme dojít až na samotný Jalovec, čeká nás takřka ještě tříhodinový výstup. Cesta to určitě není pro slabší nátury. Stezka se vine suťoviskem a lehčím skalním terénem a místy je dojištěna ocelovými lany. Nejprve se proplétá po úbočí hory Veliki Ozebnik (2480m) do bezejmenného sedla, dělícího od sebe masívy Ozebnik a Jalovec (jeden jištěný úsek, pozor na dlouho ležící zmrzlý sníh, cepín nebo mačky se mohou v závislosti na podmínkách hodit). Následuje zabezpečená stezka vedená po jižní hraně a končící u železné tyče a hromady kamení na vrcholu Jalovce (2645 m)

Rozhledově patří Jalovec ke skutečně excelentním bodům. Díky své poloze na západním okraji Julských Alp odtud přehlédneme nejen celou slovinskou část pohoří v čele s Triglavem, ale také neméně zajímavé italské Julské Alpy (Alpi Giulie) s dominantami Jof  di Fuart a Jof di Montasio. Největší pozornost však asi přitáhne blízký kolos Mangart, spojený s Jalovcem zubatým rozeklaným hřebenem. Rovněž pohled do zelených hlubin doliny Planica připomene, jakou anabázi máme za sebou.

Výhled z Jalovce směrem k Triglavu, Julské Alpy, Slovinsko.
Výhled z Jalovce směrem k Triglavu, Julské Alpy, Slovinsko.

Sestup vedeme stejnou cestou nebo propojíme v dvoudenní okruh přes Jalovec – sedlo Vršič – Malou Mojstrovku a dolinu Tamar.

Na závěr snad jen pár slov Julia Kugyho z jeho slavné, dnes již kultovní knihy „Ze života horolezce“: „Vždy mne trochu mrzel výraz „horský sport“. Nevyhledávejme horu jako lezecké nářadí, hledejme její duši!“

Odbočka k řece Soča

Od chaty při izviru Soče se jistě vyplatí krátká zacházka k samotné vyvěračce. Řeka Soča pramení pod svahy hory Travnik ve výši 960 m a vede k ní od chaty upravený chodník, stoupající kolem bouřící říčky, která s rachotem padá kamenitým korytem. Po několika serpentinách se stezka zužuje na pouhý zářez ve skalní stěně, který je zabezpečen ocelovým lanem. Soča pramení v jakési jesykni, hluboké 6 metrů. Voda je neuvěřitelně čistá a průzračná. Tento zhruba půlhodinový minivýlet se jistě vyplatí.

PRVOVÝSTUPY

Díky svému tvaru a vyzývavé nedostupnosti lákal vrchol lidi odpradávna. První výstup je datován rokem 1875, kdy na vrcholu stanuli Karl Wurmb a místní průvodci M. Čermuta a A. Stergulec. První zimní výstup není dílem nikoho menšího než slavného Julia Kugyho, který vrcholu dosáhl v r. 1900 ve společnosti lezců Krammera, Bolaffiho, Oitzingera a Komace. Severní, více jak 500 m vysoká stěna Jalovce odolávala horolezcům ještě dalších 9 let. Do dějin stěny se pak v r. 1936 zapsal slavný Emilio Comici vytyčením jedné z nejtěžších klasických lezeckých cest v Julských Alpách (Comiciho cesta, náročnost IV+ až V).

Ubytování a jídlo

Další chaty a bivaky poblíž:

  • Bivak na Kotovem Sedlu (1950 m)
  • Horská chata Dom v Tamarju (1108 m)

Volné táboření není ve slovinských Alpách povoleno.

Potřebné vybavení

Výstup na Jalovec není jištěn souvisle, použití feratového setu je na zvážení každého, helma je však nezbytností.

Základní trasa

sedlo Vršič/Koča pri izviru Soče - chata Zavečišče pod Špičkom - Jalovec

Další možnosti túr v okolí

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: