HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Výstup na Jalovec, krystal Julských Alp, jižními svahy
Treky

Výstup na Jalovec, krystal Julských Alp, jižními svahy

Zcela na severozápadním okraji slovinských Alp najdeme dva dominantní a naprosto nepřehlédnutelné štíty. Mohutný rozložitý Mangart (2679 m), tvořící hranici s Itálií a klenot Julských Alp – Jalovec (2645 m).

Alpy – Slovinsko

Typ
1-denní, 2-denní, Výstup na vrchol
Stát
Slovinsko
Další státy
Slovinsko
Počet dní
2
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
15 km
Nejvyšší bod
2645 m n. m.
Převýšení
2700 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
UIAA I, ferata B/C

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Jalovec – souměrný horský krystal, přezdívaný pro svůj takřka dokonalý tvar „Slovinský Matterhorn“. Tento příměr je stejně jako u jeho slavnějšího švýcarského protějšku  výstižný především při pohledu od severu nebo východu. Z ostatních stran se sice také jedná o dominantní kolos, ale „maťák“ to už není. Název vrcholu pochází z výrazu „holá“ neboli „jalová“ hora. S populárním pichlavým keřem tedy nemá nic společného. Díky svému tvaru a vyzývavé nedostupnosti lákal vrchol lidi odpradávna. Ale až v r. 1875 se z vrcholu poprvé rozhlédl drážní inženýr Karl Wurmb v doprovodu dvou místních vůdců Čermuta a Stergulce (výstup z údolí Koritnica). Slavný „planinar“ Julius Kugy vrcholu dosáhl o 6 let později (z údolí Planica). Jedno prvenství však Kugymu náleží. Byl totiž prvním zimním dobyvatelem této skvostné hory (v r. 1900).

Výstupových variant je víc, podrobný popis výstupu na Jalovec ze severozápadu od Domu v Tamarju v dolině Planica najdete zde.

Nahoru jižními svahy

Druhou, rovněž často chozenou variantou výstupu na Jalovec je trasa od jihu. Zde plní funkci výchozího bodu nesmírně sympatická turistická chata Zavečišče pod Špičkom (2064 m, 30 lůžek). Skutečným východištěm je však údolí Trenta, resp. Koča pri izviru Soče. Tento dlouhý a na převýšení náročný výstup má navíc svůj historický rozměr. Nedaleko odtud totiž ke své milované hoře, tedy k Jalovci, vzhlíží od památníku ze své bronzové důstojnosti samotný Julius Kugy, největší objevitel a propagátor Julských Alp.

„Vystupujeme-li přes 2000 m přes sníh a led, dlužno obličej namazati vazelinem neb lanolinem, abychom se ubránili zážehu s bolestnými následky. Na sněhu a ledu chrániti musíme oko temnými brejlemi, nechceme-li riskovati trapný zánět spojivky oční.“

impozantní stěna Mangartu z vrcholu Jalovce
impozantní stěna Mangartu z vrcholu Jalovce

Značená cesta vyjde nejprve k rozcestí Na kotlu, kde máme na výběr ze dvou variant dalšího postupu. Buď budeme pokračovat k chatě Zavečišče pod Špičkom nebo to vezmeme rovnou na vrchol přes zářez zvaný Jalovska škrbina. Nebude to snadné, cesta není příliš chozená a tedy ani slušně značená. V blízkosti ostrohu Goličica se pak trasa stejně spojí s výstupem od chaty a tak bude asi rozumnější jít přímo k chatě. Svým rozměrem se jedná sice spíše o prostornější psí boudu, ale rázovité chatařky, příjemná atmosféra a celkové útulno pasují tuto chatu na jedno z nejmilejších horských zařízení v pohoří. V nohách máme zhruba čtyřhodinový výstup s převýšením přes 1200 m. Pokud chceme dojít až na samotný Jalovec, čeká nás takřka ještě tříhodinový výstup. Také tato cesta není nic pro slabší nátury. Mimo jištěných úseků se na několika místech může přidat dlouho do léta ležící sníh a tak se „temné brejle“ budou zcela jistě hodit.

Na závěr snad jen pár slov Julia Kugyho z jeho slavné, dnes již kultovní knihy „Ze života horolezce“: „Vždy mne trochu mrzel výraz „horský sport“. Nevyhledávejme horu jako lezecké nářadí, hledejme její duši!“

Mapy a průvodce: Naprosto nejlepší mapu pro celou oblast vydalo italské nakl. Tabacco. Pod č. 019 najdeme titul Alpi Giulie Occidentali Tarvisiano v přehledném měřítku 1:25 000. Na našem trhu jsou dostupnější mapy vydané slovinským PZS. Zde sáhněme po titulech Triglavski narodni park nebo Julijske Alpe – zahodni del (obě 1:50 000). Celé Julské Alpy pak najdeme na mapě vídeňského giganta Berndt+Freytag č. 141 Julische Alpen (1:50 000). Julským Alpám se velmi podrobně věnuje nově vydaný průvodce Slovinské a chorvatské hory (Mirago 2007).

Ubytování a jídlo

V masívu Jalovce jsou k dispozici pouze 2 horské chaty, severně od Kotova sedla najdeme malou bivakovací budku Tarvisio (bez vody). Volné táboření není ve slovinských Julkách tolerováno a ve svém důsledku i citelně pokutováno.

chata Zavetišče pod Špičkom

chata Koča pri izviru Soče

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku + pohyb na feratach (úvazek, feratový set, helma). V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Rychlé železniční spojení je možné použitím rychlíku EX 101 Jože Plečnik (Praha – Ljubljana). Odtud lze místními spoji dojet do Jesenice a autobusy přímo pod hory. Přímé autobusové spojení v současnosti neexistuje. Cesta osobním vozem vede přes Rakousko přímo pod hory (placeným tunelem pod Karavankami, příp. oklikou přes Travisio a přechod Rateče).

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Koča pri izviru Soče - chata Zavečišče pod Špičkom - Jalovec

Orientační rozpis po dnech

1. den – Koča pri izviru Soče – chata Zavečišče pod Špičkom

2. den – výstup na vrchol + sestup

Další možnosti túr v okolí

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: