Výstup ferratou na Prisojnik skrz největší skalní okno v Alpách
Treky

Výstup ferratou na Prisojnik skrz největší skalní okno v Alpách

Výstup ferratou Kopiščarjeva pot (C/D) na vrchol Prisojnik patří k nejhezčím zajištěným cestám v Julských Alpách. Ferata na Prisojnik je dlouhá, poměrně exponovaná a fyzicky náročná, zlatým hřebem celého výstupu je průlez obřím skalním oknem, které je označováno za největší v Alpách.

Julské Alpy – Slovinsko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol, Okruh
Stát
Slovinsko
Další státy
Slovinsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
8 km
Nejvyšší bod
2547 m n. m.
Převýšení
1400 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
ferata C/D

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Prisojnik, široký skalnatý hřeben s několika vrcholy, tvoří působivou horskou kulisu města Kranjska Gora. Ze sedla Vršič vede po jeho úbočí technicky náročná a exponovaná, ale opravdu překrásná zajištěná cesta Kopiščarjeva pot.

Exponované lezení

Sedlo Vršič leží v nadmořské výšce 1611 m a lze se sem dostat pohodlně autem. Zázemí tu horalům poskytují dvě horské chaty.  Nástup na feratu (cca 45 min.) vede nejprve kole Tičarjeva domu, poté lehkým lesním terénem a na rozcestí Sovna glava doleva.

Ferata Prisojnik (C/D) je ihned od prvních úseků exponovaná a technicky náročnější. Vede po žebřících, kramlích a šikmých skalních průrvách, kde i s trochu větším batohem můžete mít problém se vejít. Po hodině lezení vám via ferrata nabídne pohled na démonický rozmar přírody – obrovský skalní útvar ve tvaru lidské tváře. Následuje kolmá, nesmírně odvážná, ale příkladně zajištěná lezecká pasáž a uprostřed nejstrmější části stěny průstup úzkým komínem.

Okno do nebe

Zhruba v polovině stoupání se ferata z pevné skály přesouvá na jemnou šotolinu. V tu chvíli se začne nad vámi otevírat gigantické skalní okno Predne okno (2 100 m), kterým cesta prolézá. Povrch je opravdu nebezpečně drolivý a radost, kterou cítíte při prolézaní tak monumentálního útvaru, sráží strach z uklouznutí. Ohromná skalní brána protíná skalní stěnu a dovoluje zajímavý pohled do doliny Pišnice (údajně největší skalní okno v Alpách vysoké 80 m a široké 30 m). Vzdušně a exponovaně přecházíme přímo oknem na jižní stranu hřebene, kde nás příjemně ohřeje slunce.

Vpravo odbočuje stezka zpátky do sedla Vršič, po hřebeni se dá pokračovat dalších asi 200 výškových metrů na vrchol Prisojnik (2547 m). Ač Prisojnik není zdaleka nejvyšší horou v okolí, výhled je fantastický. Pohledu na desítky okolních vrcholů však jednoznačně dominuje sousední Razor (2602 m), který s Prisojnikem spojuje další ferata Jubilejní cesta.

Sestup normálkou

Cestu dolů už zvládnete bez jištění, tzv. normálkou to potrvá necelé 2 hodiny.

Ferratu na Prisojnik můžete zdolat i na zájezdu CK Alpina – Julské Alpy.

Ubytování a jídlo

  • Tičarjev dom – chata v sedle Vršič
  • Poštarski dom na Vršiču – chata nedaleko sedla Vršič

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku + pohyb na feratach (úvazek, feratový set, helma). V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Do sedla Vršič se pohodlně dostanete autem Kranjske Gory nebo Bovce.

Základní trasa

sedlo Vršič - Prisojnik - rozcestník Na Robu - sedlo Vršič

Další možnosti túr v okolí

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Karolína

Ferrata +- C, kombinace zajištěných úseků s chůzí a lezením po skále. Po cestě nahoru pár menších sněhových polí, která šla obejít či s trochou šikovnosti a málem strachu přejít. Suť nahoře OK, nad námi nikdo nešel.Cesta z vrcholu Prisanku strmé klesání kamením a sutí, bere čas a síly. Doporučuji celodenní výlet s parkováním ve Vršici a brzkým startem.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: