HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Výstup na slovinský Prisojnik okruhem skrz největší skalní okno v Alpách
Treky

Výstup na slovinský Prisojnik okruhem skrz největší skalní okno v Alpách

Alpský masív, který patří mezi nejrozsáhlejší v Evropě zasahuje i na území Slovinska. Tam se nazývají se Julské Alpy a možností, jak tyto hory poznat blíže je nepřeberně. Jednou z nejintenzivnějších je navštívit některou z mnoha ferat.

Alpy – Slovinsko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol, Okruh
Stát
Slovinsko
Další státy
Slovinsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
8 km
Nejvyšší bod
2547 m n. m.
Převýšení
1400 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
ferata C/D

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Nejvyšší horou Slovinska a tedy i Julských Alp je Triglav. Na jeho vrchol vede turistická cesta a několik feratovych cest. Je to místo kouzelné, ale stejně tak, jako všechny snadno přístupné vysoké hory, i tady narazíte na množství turistů. Pokud už jste zkušenější a hledáte feratu klidnou, navíc zpestřenou o krásný přírodní útvar, vydejte se na Prisojnik.

Poznejte tvář hor

Sedlo Vršič leží v nadmořské výšce 1611 m a lze se sem dostat pohodlně autem. Za parkování se tu musí platit, ale není to žádná závratná částka. Odtud je to už kousíček do některé z chat, kde se po dobré večeři můžete ubytovat. Brzy ráno, ještě před úsvitem, vyrazte lehkým lesním terénem k začátku feraty. Ta je ihned od prvních úseku exponovaná a technicky náročnější. Vede vás po žebřících, kramlích a šikmých skalních průrvách, kde i s trochu větším batohem můžete mít problém se vejít. Jištění je všude bezpečné a na místech, kde byste jej očekávali.

Ferata na Prisojnik skrz okno

Obtížnost: C/D, KS5-C/D, místy velmi exponované a vyčerpávající, doporučujeme jen za velmi pěkného počasí

Celkový čas: 8-9 hodin

Po hodině lezení vám ferata nabídne první odměnu, obrovský skalní útvar ve tvaru lidské tváře.

Okno do nebe

Zhruba v polovině stoupání se ferata z pevné skály přesouvá na jemnou šotolinu. V tu chvíli se začne nad vámi otevírat gigantické skalní okno, kterým cesta vede. Povrch je opravdu nebezpečně drolivý a radost, kterou cítíte při prolézaní tak monumentálního útvaru sráží strach z uklouznutí. V těchto místech i přes přímý sráz není žádné jištění, což kazí dojem z celkově dobře zajištěné feraty.

Žebřík to jistí

Po prolezení oknem naleznete opět pevnou skálu pod nohama a posledních několik desítek výškových metrů překonáte velmi rychle po žebříku. Na jeho konci už vás od vrcholu dělí pár desítek výškových metrů. Ač Prisojnik není zdaleka nejvyšší horou v okolí, výhled je fantastický. Pohledu na desítky okolních vrcholů však jednoznačně dominuje sousední Razor (2602 m).

Normální je normálka

Cestu dolů už zvládnete bez jištění tzv. normálkou to potrvá necelé 3 hodiny. Pokud se nechcete ten samý den vracet na Vršič, můžete pokračovat via ferrata na některý z dalších vrcholu, třeba Razor.

Ferratu na Prisojnik můžete zdolat i na zájezdu CK Alpina – Julské Alpy

Ubytování a jídlo

Tičarjev dom – chata v sedle Vršič

Poštarski dom na Vršiču – chata nedaleko sedla Vršič

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku + pohyb na feratach (úvazek, feratový set, helma). V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Do sedla Vršič se pohodlně dostanete autem Kranjske Gory nebo Bovce.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

sedlo Vršič - Prisojnik - rozcestník Na Robu - sedlo Vršič

Další možnosti túr v okolí

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: