Výstup na vrchol Mala Mojstrovka v Julských Alpách
Treky

Výstup na vrchol Mala Mojstrovka v Julských Alpách

Mala Mojstrovka patří k nejoblíbenějším cílům túr v Julských Alpách. Není čemu se divit, vždyť se od průsmyku Vršič za dvě hodinky dostaneme po normální cestě (lemované sutí) až na vrchol. Nesrovnatelně zajímavější je však horolezecká stezka vedoucí po severní stěně, nepříliš obtížná, ale opravdu vzrušující.

Julské Alpy – Slovinsko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol, Okruh
Stát
Slovinsko
Další státy
Slovinsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Délka
6 km
Nejvyšší bod
2333 m n. m.
Převýšení
920 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Malá Mojstrovka patří k oblíbeným a snadno dostupným vrcholům Juslkých Alp. Aby ne, když se na vrchol dá dostat během dvou hodin pochodu.

Výstup začíná v sedle Vršič (1611 m), dostupném autem. Výstupové trasy jsou dvě: od severu feratou Hanzova pot (B/C) nebo pěší trasou od jiho-východu  přes sedlo Vratca. Nabízí se obě varianty propojit v asi tříhodinový okruh.

Výstup přes Hanzovu pot

Od sedla Vršič (1611 m) jdeme krátce po silnici severním směrem, potom po dobré cestičce doleva – šikmo vzhůru do sedla Vratica. Zde se držíme vlevo a sledujeme značenou stopu, která stoupá po úpatí skály. Příkrý, dobře jištěný komín vytváří pěkný úvod horolezecké stezky. Dále stoupáme doprava po výrazném skalním můstku až k celému systému skalních můstků. Částečně jištěné skalní stupně vedou na ­plochý východní hřeben, po němž se bez problémů dostaneme až na ­vrchol hory Mala Mojstrovka.

Vrchol poskytuje působivý panoramatický rozhled na nejvyšší vrcholky slovinských Julských Alp. Téměř hned za mohutným vrcholem Pri­soj­nik (2547 m) vyhlíží „monarcha“ těchto hor, pověstmi opředený Triglav (2864 m), přesně východním směrem proráží protažený zubatý hřbet Škrlatica (2740 m) a konec hřbetu tvoří souměrný pyramidový vrchol Špik (2462 m).Sestoupit můžeme po strmém jižním hřbetu do sedla vysoko nad Vršičem. Odtud pokračujeme vlevo do skalního žlabu a poté sestoupíme po svahu s jemnou sutí na silnici vedoucí zpět do sedla Vršič.

Ubytování a jídlo

Možnost občerstvení a ubytování: Tičarjev dom, 1620 m, Erjavčeva koča, 1525 m.

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém. Místy se může hodit helma.

Přístup na začátek

Do sedla Vršič se dostanete buďto od Kranjske Gory z východu či od Bovce přes Trentu ze západu, ale to byste museli jet z Itálie.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Vršič - M. Mojstrovka 31/2 hod., zpět 21/4 hod.; celkem 53/4 hod.

Další možnosti túr v okolí

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: