Trek Venter Runde: okruh srdcem Ötztalských Alp
Treky

Trek Venter Runde: okruh srdcem Ötztalských Alp

Působivý okružní trek Venter Runde nás zavede do nitra Ötztalských Alp. Dá se podniknout jako přechod po alpských chatách a kvůli mohutnému zalednění této části rakouských Alp se nevyhneme ani přechodu ledovce.

Ötztalské Alpy – Rakousko

Typ
4-6 denní, Okruh
Stát
Rakousko
Další státy
Itálie, Rakousko
Počet dní
4
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Délka
43 km
Nejvyšší bod
3355 m n. m.
Převýšení
3085 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Obtížnost
Náročný
Horolezecké úseky
bez lezení, úseky s řetězy či lany

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Ötztalské Alpy

Ötztalské Alpy se rozkládají ze dvou třetin na území Rakouska a z jedné třetiny na území Itálie. Jeho území pokrývá velké množství ledovců s celkovou rozlohou 350 km2 a 130 vrcholů tu přesahuje výšku 3000 metrů nad mořem, včetně nejvyšší hory Wildspitze (3768 m). V roce 1991 Ötztalské Alpy proslavil nález mužské mumie, nazvané Ötzi, pod vrcholem hory Similaun (3606 m), která byla zakonzervována v ledu více jak 5000 let.

Venter Runde

Trek se dá zvládnout za čtyři až šest dnů – rozložení chat na trase umožňuje rozvrhnout trek podle svých sil. Nástupním místem je lyžařské středisko Vent ve výšce 1890 metrů nad mořem. Po fyzické stránce patří k náročnějším, ale pokud ho rozdělíte do šesti dnů významně fyzická náročnost klesne a ušetřený čas můžete věnovat okolí a výstupům na další blízké vrcholy. Zkrátit nelze druhou etapu, pokud trváte na spaní v chatách.

Trek je po technické stránce středně náročný, součástí treku je i přechod ledovce Kesselwand. Přechod ledovce a překonání sedla Guslarjöch vyžaduje základní znalosti pohybu po ledovci nebo horského vůdce.

Den 1: Vent ( 1890 m ) – Martin Busch Hütte ( 2501 m ) 2,5 hod, 8 km, ↑625 m ↓25 m

Trek zahajujeme z parkoviště při dolní stanici lanovky Wildspitze. Začínáme poměrně příkrým stoupáním travnatou strání s pasoucími se ovcemi. Po jejím překonání vcházíme na širokou a schůdnou cestu, která zpočátku stoupá mírně směrem k horám nad říčkou Niedertalbach. Za našimi zády vystupuje nejvyšší hora oblasti, Wildspitze. Druhá polovina výstupu je již příkřejší ale i tak bez problémů po 2,5 hodinách dosahujeme útulné Martin Busch Hütte s dobrou kuchyní.

Trek Venter Runde: okruh srdcem Ötztalských Alp
Trek Venter Runde: okruh srdcem Ötztalských Alp

Den 2: Martin Busch Hütte ( 2501 m ) – Hochjoch-hospiz ( 2413 m ) 6 hod. 10 km, ↑928 m ↓1014 m

Druhý den treku nám ukazatele hrozí černým značením, což znamená náročný terén. Hned od počátku se cesta zvedá dosti příkře do protisvahu. Zprvu široká cesta se mění v pěšinku v trávě a i ta za nějaký čas mizí ve spleti volných balvanů. Příkře a krkolomně stoupáme k vrcholu Saykogelu.

Z vrcholu Saykogelu (3355 m) obdivujeme ledovci pokryté vrcholy včetně zaledněného Similaunu. Vracíme se do sedla pod vrcholem a začínáme dlouze sestupovat do údolí. Sestup zpočátku vede rozeklaným hřebenem, který vyžaduje obratnost a dobrou rovnováhu. Později se terén stane schůdnější, ale údolí je stále hluboko pod námi.

Na dně údolí protéká říčka, podél které po sestupu pokračujeme. Hochjochspiz zdá se být již nedaleko, ale je to optický klam. Mezi námi a chatou, jak později zjišťujeme, je příčné hluboké údolí. Nezbývá, než sejít k řece Rofenache, která údolím protéká, a opět strmě vystoupat posledních 100 výškových metrů strání k našemu dnešnímu cíli k chatě Hochjochhospiz. Tato etapa je z našeho pohledu nejnáročnější z celého treku a je třeba počítat s tím, že cestou není další jiná možnost občerstvení ani ubytování.

Autor článku, Zikmund Schwarzkopf alias Síga, není úplně typický český důchodce. Celý život rád lezl po horách, a tak se na „stará kolena“ vrhnul na lezení ferrat a chození treků, ze kterých připravuje články a videoprůvodce. Přečti si rozhovor se zakladatelem značky High Point, v němž zavzpomínáme na jeho horolezecké i podnikatelské začátky, vyhoštění z tádžických hor i trekování v exotických destinacích…

Den 3: Hochjoch-hospiz ( 2413 m ) – Vernagthütte ( 2755 m) 6,5 hod, 11 km, ↑1180 m ↓868 m

Dnes obloha opět slibuje slunečno. Hned od chaty stoupáme klikatě strání vzhůru, později místy exponovaně skalnatým terénem až na okraj ledovce Kesselwand. Ledovec je v těchto místech plochý, tedy relativně bezpečný. Přesto se navazujeme na lano a obouváme mačky. Potřebné vybavení na ledovec: lano, mačky, úvaz a cepín, znamenají sice významnou část z hlediska váhy, kterou neseme, ale na optimální podmínky, které tento den panují, nelze spoléhat. To bude zejména platit při sestupu ze sedla Guslarjöch.

Patřičně vybaveni tedy přecházíme ledovec až pod Branderburger Hütte, která stojí na vyvýšeném ostrohu nad ledovcem ve výšce 3277 metrů nad mořem. Čeká nás tedy krátký, ale příkrý výstup. Chata často slouží jako bod ubytování, ale my se zde pouze občerstvíme. Kdo nespěchá, může vystoupit na blízký Dahmannspitze (3401 m n.m). Český personál nás potěší. Obsluha je ochotná, milá, jídlo chutné a čepuje se krkonošský Medvěd. Od terasy je úchvatný panoramatický výhled na ledovce a štíty, kterými je chata obklopena.

Po sestupu z chaty pokračujeme v přechodu ledovce směrem Guslarjoch (3345 m). Sníh je již rozbředlý a jde to ztěžka. Z hrany sedla Guslarjöch sestupujeme zpočátku dosti exponovaně, později již mírně do údolí pod námi až na konec ledovce. Obtížnost sestupu ze sedla bude do značné míry záviset na podmínkách. Od konce ledovce pak již snadno, později po schůdném hřebínku docházíme až do Vernagthütte, do místa našeho noclehu.

Venter Runde je jedním z treků v oblasti Ötztalských Alp, které zčásti leží v Rakousku a zčásti v Itálii. Oblast pokrývá velké množství ledovců.
Venter Runde je jedním z treků v oblasti Ötztalských Alp, které z části leží v Rakousku a z části v Itálii. Oblast pokrývá velké množství ledovců.

Den 4: Vernagthütte ( 2755 m ) – Vent ( 1890 m) 5 hod, 14,2 km, ↑352 m ↓1176 m

Závěrečná etapa našeho treku bude středně náročná bez technických problémů. Breslauer Hütte (2844 m n.m.), kterou máme při cestě, k noclehu nevyužijeme. Stavíme se v ní pouze na občerstvení.

První část treku vede zvlněnou krajinou z údolí do údolí. V každém údolí přecházíme mostky přes zurčící potoky padající do údolí. Procházíme jedním obzvláště působivým místem s mělkým jezírkem, na jehož hladině se odrážejí siluety okolních štítů.  V pohodě docházíme do Breslauer Hütte na jejíž terase, s překrásným výhledem do údolí, s chutí poobědváme. Obsluha je milá a ochotná.

Po občerstvení již nezbývá, než sejít cca 900 výškových metrů do cílové obce Vent. Prvních 200 m výškových sestupu je strmých. Potkáváme velké množství lidí, kteří vystupují od horní stanice lanovky k chatě. Lanovku lze snadno využít a ušetřit si námahu, ale my pokračujeme pěšmo až do Ventu, kde se náš okruh uzavírá.

Značení a orientace

Trek je dobře značen, ale pro případ zhoršení počasí je nezbytné navigační zařízení. Doporučujeme aplikaci Mapy.cz. Pro poměrně vysokou nadmořskou výšku je třeba celoročně počítat s možností výskytu sněhové pokrývky.

Článek a video připravil zakladatel značky High Point Zikmund Schwarzkopf alias Síga pro web www.highpoint.cz

Český výrobce High Point se pro outdoorové nadšence stal synonymem kvality, špičkových materiálů a precizního řemeslného zpracování. V jeho nabídce najdeme vybavení na turistiku a treking, ferraty, horolezectví a další outdoorové aktivity a pobyt v přírodě. Výrobky High Point jsou vyráběny i vyvíjeny s maximální péčí ve vlastní dílně v Sušici.

Ubytování a jídlo

Chaty: Po celou dobu treku byly chaty dobře vybaveny včetně teplé vody a sprchy za poplatek. Kuchyně byla vždy chutná a personál ochotný. My osobně jsme spali ve společné místnosti na palandách. Vyžadovány jsou přezůvky. Ty si bylo v některých chatách možno půjčit. Rezervaci doporučujeme alespoň 2 měsíce předem s přihlédnutím k sezóně.

Potřebné vybavení

  • Vybavení na ledovec – lano, mačky, úvaz a cepín a případně hůlky.
  • Navigace, čelovka.
  • Spací pytel, kvalitní nepromokavé a prodyšné oblečení, funkční spodní prádlo, teplé oblečení pro zahřátí, čepice, rukavice a případně další dle osobní zvyklosti.
  • Osobní a hygienické potřeby.
  • Pochopitelně si ponesete dostatek pití a nějakou tu energetickou chuťovku.
  • To by mělo pro čtyřdenní trek této technické náročnosti při spaní na chatách stačit. Váha včetně batohu nikomu z nás nepřesáhla 10 kg.

Další možnosti túr v okolí

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: