Výstup na třítisícový vrchol Granatspitze (3086 m) ve Vysokých Taurách
Treky

Výstup na třítisícový vrchol Granatspitze (3086 m) ve Vysokých Taurách

Poctivá jednodenní VHT túra na krásný vrchol Granatspitze v rakouském pohoří Vysoké Taury vede kolem přehrady Weißsee.

Vysoké Taury/Hohe Tauern – Rakousko

Typ
1-denní
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
září, srpen, červenec
Délka
15 km
Nejvyšší bod
3086 m n. m.
Převýšení
1000 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Horolezecké úseky
UIAA III

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Univerzální kopec, při jehož výstupu kombinujete trekový nástup po turistické značce okolo přehrady Weißsee od horského hotelu Rudolfshütte přes kameny, suť, dále ledovec a jeho přechod, až ke skalnímu lezení v horní partii. Jedná se tedy o komplexní túru, která vám přinese spousty zážitků z různých terénů a pohybu v nich.

Nástup od přehrady Weißsee

V případě, že nejste ubytováni v horském hotelu Rudolfshütte (2311 m), doporučuji si přivstat a vyjet hned první lanovkou z Enzingerboden (1482 m). Po výstupu z lanovky projdete podzemním tunelem až do chaty. Od ní vás čeká sestup k hladině přehradního díla Weißsee. Musíte přejít po mostku, který překonává výtok z této přehrady. Dále budete sledovat turistickou značku Zentralalpenweg, která vede do sedla Granatscharte. Od přehrady vás již čeká prudší stoupání i několik žebříků s ocelovým lanem. Tlumič pádu však netřeba. Na hraně ledovce doporučuji se navázat.

Lezecký východní hřeben

Před sedlem Granatscharte v nadmořské výšce asi 2900 m sejdete ze značené cesty směrem doleva (JZ) na východní hřeben. Ten je pro výstup klíčový. Na něm se bezpečně převážete z ledovcového navázaní na lezecké. Některé lehké pasáže můžete překonávat pomocí souběžného lezení. Na dvou místech doporučuji vytvořit stanoviště na hrotu pomocí smyčky nebo odhozem lana a těžší místo překonat takto jištěni a druholezce pak k sobě zajistit.

Sledujte logický směr nebo olezená místa. Po cestě můžete najít i několik erárních smyček. Poslední metry jsou již položené a na vrcholu se v pohodě směstná i víc lidí. Celkově vám výstup zabere asi tři hodiny. V případě, že se cítíte v pohodě a máte dostatečnou časovou rezervu, můžete se pokusit o výstup na vedlejší a o pár metrů vyšší vrchol Stubacher Sonnblick (3089 m).

Varianta s traverzem

Výstup na Granatspitze má i druhou variantu. Ta obchází přehradu po její hrázi, traverzuje pod Hohe Fürleg a Stubacher Sonnblick po ledovci a vede pod Granatspitze ze severní strany od sedla Granatscharte. I tato varianta vyžaduje pohyb po ledovci. Závěrečná výstupová pasáž je pak společná s první variantou, stejně jako pivko na terase Rudolfshütte po návratu z túry.

Ubytování a jídlo

Horský hotel Rudolfshütte

Potřebné vybavení

Lano, cepín, mačky, sedák, helma, základní sada karabin a 2x 120 cm šitá smyčka, alpská expreska, ledovcový šroub, sada prusíků, mapa, buzola a navigace. Lékárnička a čelovka vždy. Mohou se hodit trekové hole.

Přístup na začátek

Vzdálenost z Prahy: 560 km
Výchozí bod: parkoviště Enzingerboden (1482 m), spodní stanice lanovky Weißsee Gletscherwelt

Základní trasa

parkoviště Enzingerboden (1482 m), spodní stanice lanovky Weißsee Gletscherwelt - Weißsee - Granatscharte - Granaspitze a zpět

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: