Velký Choč s výhledem na čtyři národní parky Slovenska
Treky

Velký Choč s výhledem na čtyři národní parky Slovenska

Velký Choč je nejvyšším vrcholem malého pohoří Chočské vrchy a často bývá označován za jeden z nejkrásnějších vrcholů u našich sousedů. Je snadno přístupný a díky své poloze nabízí nezapomenutelné výhledy na čtyři nejznámější národní parky Slovenska.

Chočské vrchy – Slovensko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol
Stát
Slovensko
Další státy
Slovensko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad, prosinec
Délka
10 km
Nejvyšší bod
1611 m n. m.
Převýšení
950 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Vrchol Velký Choč najdeme nad městem Ružomberok a jeho nepravidelný pyramidový tvar je jasně rozpoznatelný již z dálky. Ještě aby ne, když svou výškou 1611 m převyšuje všechny vrcholy v okolí a taky v nedalekém pohoří Velká Fatra. Nahoru vede několik výstupových tras a my si dnes ukážeme turistiku z Valaské Dubové, která začíná nejprve po modré a později se napojuje na zelenou. Valaská Dubová je malá vesnice na spojnici Ružomberok – Dolný Kubín. Kromě několika rodinných domů, kostela a hospody tady toho člověk moc nenajde a dalo by se říct, že je to typický slovenský venkov v podhůří. Auto můžete nechat naproti restaurace Jánošíkova krčma a přes náves se dostanete na začátek modré značky.

Po modré na Strednou Poľanu

Ta vás nejprve povede ještě chvíli vesnicí a následně přes louky přijdete na začátek lesa, kde se vám po levé straně ukážou vápencové skály a za sebou budete mít Valaskou Dubovou jako na dlani. Po vstupu do lesa začne stezka prudce stoupat a člověk rychle pochopí, že dnešní výstup nebude úplně zadarmo. Přeci jen převýšení 950 m na 5 km se musí někde projevit. Poměrně prudké stoupání lesem je bezpochyby nejnáročnější pasáž dnešního dne, na druhou stranu se jedná o čistou turistiku bez lezení a člověk je krásně schován ve stínu stromů. Po necelých dvou kilometrech šlapaní lesem dorazíte k rozcestníku Stredná Poľana (1250 m).

Stredná Polana, Velký Choč v pozadí, Slovensko
Stredná Polana, Velký Choč v pozadí, Slovensko

Z horské loučky až k vrcholu

Přímo před vámi se objeví nádherná horská louka, která přímo vybízí ke svačině a odpočinku v trávě. Pokud byste pokračovali ještě asi 100 m dále po modré, dorazili byste k typické slovenské útulně „Hotel Choč“, kde se dá zadarmo přenocovat. Nás ale čeká vrchol, na který vedou dvě trasy. Jako hlavní se nabízí zelená značka (letní cesta). Kousek dál se z ní odpojuje také zimní cesta, která se po pár set metrech spojuje s červenou značkou a společně míří k vrcholu. Obě varianty jsou délkou i převýšením stejné, takže člověk může udělat cestou nahoru a dolů menší okruh. Jelikož zelená značka nabízí o trochu více výhledů, vydáme se právě po ní. Stezka nejprve mírně stoupá po horské loučce a za chvíli se noří do nízkého lesa. Závěrečných 300 výškových metrů stoupání utíká velmi rychle. Člověk se mírně klikatí mezi smrčky, postupně se mu otevírají výhledy a vrchol má v podstatě po celou dobu na dohled. Telefony ale ještě nechejte chvíli v kapse a s focením počkejte až na samotný vrchol.

Panoramatické výhledy z Velkého Choče

Tam se vám totiž otevře kruhový výhled na čtyři slovenské národní parky a spoustu dalších zajímavých míst. A co tedy vlastně člověk uvidí? Na východě se tyčí nejvyšší slovenské pohoří Tatry a naproti přes Podtatranskou kotlinu se na jihovýchodě zvedá národní park Nízké Tatry. Na jihozápadě můžeme vidět Velkou Fatru a na západě sousední pohoří Malá Fatra s rozeklaným Velkým Rozsutcem. A to není vše. Severně se totiž rozpínají Oravské Beskydy a pod sebou má člověk pohled na slovenské moře (Liptovskou Maru). Již z popisu člověk pozná, že výstup na Velký Choč opravdu stojí za to a vyplatí se počkat si na pěkné počasí. Bez něj by totiž nebyly jedinečné výhledy. Pro sestup dolů zkuste zimní cestu na Strednou Poľanu a poté pokračujte opět po modré do Valaské Dubové. Po návratu jistě oceníte parkování hned vedle Jánošíkovy krčmy. Co je větší odměnou za sportovní výkon, než tradiční slovenské halušky.

Národní park Malá Fatra, Slovensko
Národní park Malá Fatra, Slovensko

Ubytování a jídlo

Přístup na začátek

Do Valaské Dubové se nejlépe dostanete autem. Možností je také dojet do Ružomberoku vlakem a dále pokračovat autobusem.

Další možnosti túr v okolí

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: