Okruh kolem jezer v polských Vysokých Tatrách
Treky

Okruh kolem jezer v polských Vysokých Tatrách

Jednodenní výlet v polských Tatrách kolem největšího tatranského jezera Morskie oko a Dolinou Pieciu Stawow polskich.

Vysoké Tatry – Polsko

Typ
1-denní, Okruh
Stát
Polsko
Další státy
Polsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
20 km
Nejvyšší bod
1836 m n. m.
Převýšení
1350 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Dolina Rybiego potoka je dlouhá 3 kilometry a celou její délkou protéká Rybí potok, který se ve výšce 1 025 metrů napojuje na potok Biala woda.  Potok pramení v obrovském plese Morskie Oko, což je zároveň nejvyšší bod doliny ve výšce 1 395 metrů. Nad plesem se ve výšce 2 499 metrů tyčí majestátný vrchol Rysy, na který vede červená turistická značka. Dolinu ze západu kryje hřeben Opálené a z východu jsou to vrcholy Sedem Granátov (1 681 m), Žabia kopa (2 078 m) a Nižný Žabí štít (2 098 m). U plesa je postavena horská chata, která nabízí ubytování i občerstvení.

Trasy

  • Po červené z Toprowej Cyrhli.
  • Po modré od chaty v dolině Pieciu Stawow Polskich.
  • Po žluté od chaty Murowaniec.
  • Po červené z vrcholu Rysy.

Výchozí a konečný bod okruhu dolinou Rybiego potoka a Dolinou Pieciu Stawow polskich (20 km, 1350 převýšení) představuje Polana Palenica, kde je parkoviště a jezdí tady také autobus. ODtu po asfaltce (po červené) až k plesu Morskie Oko. Následně po modré k plesu Przedni Staw Polski, pokud tedy nechcete pokračovat na Rysy nebo na jiný z vrcholů hlavního hřebene. Od ples pak dolinou Roztoki zpět do Polana Palenica (po zelené).

Zajímavosti

Morskie Oko je s rozlohou 34,93 hektarů největším plesem v Tatrách. Jeho hloubka je 50, 8 metrů a ukrývá v sobě objem 9,9 mil m³ vody. Oblast je jedním z nejnavštěvovanějších míst v Polsku. Morskie Oko se původně jmenovalo Rybie pleso, protože zde byl přirozený výskyt ryb, což není u tatranských ples obvyklé. Dnešní název je spojen s legendou, která vyprávěla o tom, že pleso bylo pod zemí spojeno s mořem.

Rysy jsou nejvyšší vrchol polských Tater.

Oblast Ribiego Potoku je oblíbenou zejména mezi horolezci. Jsou tady cesty všech obtížností. Mezi ty nejtěžší patří Misterium Nieprawosci, Metallica, Rokokowa Kokota, Superata Mlodosci, American Beauty.(všechny oblast Mnich).

Stavení u Morskieho oka nemají na růžích ustláno. První chata tady byla postavena v roce 1836, shořela za necelých 30 let. Další postavili v roce 1874, ale ještě na konci století shořela. Ta dnešní byla vystavěna v roce 1908 díky Spolku polských turistů. V současné době má kapacitu 78 osob.

Ubytování a jídlo

chata u plesa Morskie Oko

Jedná se o chatu, která stoji v těsné blízkosti největšího Tatranského jezera Morskie Oko (862 × 566 m, hloubka 50 m) ve výšce 1 406 metrů. Chata zároveň leží nad Dolinou Ribiego Potoku a nabízí krásný pohled na celou tuto dolinu.  Místo je skvělým výchozím bodem pro túry na Rysy (2 499 m), Hrubý štít (2 172 m), do Mengusovského sedla.

Místo: Vysoké Tatry, Dolina Rybiego Potoku

Stravování: plná penze, snídaně 10-15 zł, oběd 20-30 zł, večeře 12-17 zł

Cena ubytování: http://www.schroniskomorskieoko.pl/morskie_oko_oferta.html

Kapacita: 78 osob

Něco málo o chatě:

První zmínky o chatě v této oblasti sahají už do roku 1823, kdy pozemky kolem jezera vlastnil Emanuel Homolacs. Jednalo se o skromné stavení, které bylo sice rekonstruováno, ale v 50. a 60. letech 19 .století už bylo ve velmi špatném stavu a v roce 1865 shořelo .

Nová chata (pro 25 osob) byla postavena v roce 1874, ale také shořela. Dnešní chata byla postavena v roce 1908 díky Spolku polských turistů. „Přežila“ i druhou světovou válku, kdy se v Tatrách vedly boje partyzánů s Němci a ve 40. letech minulého století měla kapacitu až 144 míst.

Chata nad Morskim Okiem je jedno z nejznámějších míst v Polsku. To je důvod, proč sem v roce 1997 zavítal tehdejší papež Jan Pavel II.

Web: http://www.schroniskomorskieoko.pl/

Telefon: + 48 602 260757

chata u plesa Przedni Staw Polski

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku včetně trekových hůlek a pohorek. V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Do Zakopaného, které je od výchozího bodu nedaleko se nejlépe dostanete jízdou přes Žilinu, Dolný Kubín, Tvrdošín.

Základní trasa

Polana Palenica - Morskie Oko - Przedni Staw Polski - Polana Palenica

Další možnosti túr v okolí

Trek Dolinou Roztoki v polské části Vysokých Tater

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: