Tenerife: Přes vrchol Guajara k měsíční krajině
Treky

Tenerife: Přes vrchol Guajara k měsíční krajině

Španělský ostrov Tenerife v posledních letech začínají objevovat čeští turisté i jako jinou než plážovou destinaci. S nejvyšší horou Pico del Teide přesahující 3700 metrů nad mořem je zde spousta příležitostí k horské turistice a prozkoumávání zdejší jedinečné krajiny po svých. Užijete si jedinečnou sopečnou krajinu, duny černého písku a unikátní skalní útvary, jež jsou označovány jako měsíční krajina.

Tenerife – Španělsko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol
Stát
Španělsko
Další státy
Španělsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad, prosinec
Nejvyšší bod
2718 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Bezpochyby nejpopulárnější je právě výstup na nejvyšší španělskou horu, sopku Pico del Teide. Pokud si ale chcete užít výhledy na tento dechberoucí vulkán z dálky, můžete se vydat na druhou stranu kráteru a vystoupat na horu Guajara (2718 m). O zajímavá místa nebude nouze ani po cestě dolů, kdy lze přejít na druhou stranu masivu.

S výhledy na Pico del Teide za zády

Při prvním vjezdu do velkého kráteru se nestačíme divit. Tady příroda neuvěřitelně čarovala. Po jedné straně máme majestátní sopku, ale unikátní scenérie jsou rozeseté všude okolo nás. Místo, odkud vyrazíme vzhůru na horu Guajara, leží u informačního centra a začíná u něj také známá okružní trasa kolem skalních tvarů Roques de García. Zatímco k nim ale vyrážejí davy turistů v sandálech a oblečení z pláže, my se dáváme na druhou stranu a začínáme stoupat na okraj velkého kráteru, který tvoří centrální oblast ostrova Tenerife. Na místo není problém dorazit po vlastní ose pronajatým autem nebo autobusem, ale vydat se sem můžete také v rámci poznávacího zájezdu na Tenerife.

Cesta nahoru na Guajaru vede po značené turistické trase a je dobře schůdná, ale ve výškách okolo 2 500 metrů nad mořem už může mít nejeden problém náročné stoupání udýchat. Po chvíli dorážíme na místo, kde se cesta rozděluje. Jedna stezka vede přímo vzhůru na vrchol Guajara, odkud jsou úchvatné výhledy na sousedního velikána Pico del Teide. Využíváme tedy odbočku a stoupáme až do výšky 2 700 metrů, odkud se nám naskytnou pohledy na obrovský kráter o průměru 18 kilometrů, na jehož hraně právě stojíme.

Sopečná krajina, trek přes vyhlídkový vrchol Guajara, Tenerife, Kanárské ostrovy.
Sopečná krajina, trek přes vyhlídkový vrchol Guajara, Tenerife, Kanárské ostrovy.

Sopečná krajina a měsíční útvary

Po svačině na vrcholu a spoustě kýčovitých fotek se vracíme dolů na rozcestí, abychom masiv hor přešli na druhou stranu a sklesali až do městečka Vilaflor. Celá trasa je poměrně dlouhá a je potřeba se připravit na 18 kilometrů se stoupáním okolo 650 výškových metrů. Náročné je i klesání, dolů vás totiž čeká více než kilometr výškový.

Následující část trasy je neméně úžasná, dostáváme do oblastí s černým sopečným pískem, kde Tenerife připomíná hodně vzdálenou mimozemskou planetu. O kousek dále nás potom čeká krátká odbočka k měsíční krajině Paisaje Lunar, unikátním žluto-oranžovým pískovcovým útvarům. I když je potřeba na chvíli odbočit z cesty do Vilafloru, rozhodně se toto krátké zdržení vyplatí.

Měsíční krajina Paisaje Lunar zahalená v mlze, trek přes vyhlídkový vrchol Guajara, Tenerife, Kanárské ostrovy.
Měsíční krajina Paisaje Lunar zahalená v mlze, trek přes vyhlídkový vrchol Guajara, Tenerife, Kanárské ostrovy.

Nejméně zajímavý je poslední úsek cesty, kdy se prochází piniovými lesy a chvíli se jde i po zpevněné silnici. Ve městečku Vilaflor na vás ale čeká zasloužený odpočinek, můžete se posadit do některého z malých barů a pochutnat si na nějaké španělské specialitě. Nebo rovnou naskočte na autobus směrem k moři a dopřejte svým svalům relax na pláži a ve slané vodě.

Další možnosti túr v okolí

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: