TOP 6 nejlepších túr na Tenerife

TOP 6 nejlepších túr na Tenerife

Sopečný ostrov Tenerife v Atlantském oceánu rozhodně není jen dovolenkovým rájem plážových povalečů. Naopak je ideálním místem, kam se milovníci turistiky mohou vydat za nádhernými scenériemi, náročnými výstupy i za trochou sluníčka uprostřed zimy. Koneckonců najdete tu nejvyšší horu celého Španělska, fascinující vavřínové lesy i strmé útesy. Přinášíme šest tipů na ty nejlepší túry na Tenerife pro každého, kdo miluje čerstvý vzduch v plicích a ohromující výhledy. Vybere si z nich ten, kdo hledá jednoduchý výlet na dvě hodiny, i milovník vysokohorské turistiky.

U každé túry pro lepší představu uvádím v závorce délku a převýšení, které vás na ní čeká, abyste si mohli vybrat přesně podle své kondice i očekávání.

1. Výstup na La Guajaru (10 km, ↑ 700 m)

Pokud si po příjezdu na Tenerife chcete vyzkoušet turistiku ve vyšší nadmořské výšce a zároveň si užít nádherné výhledy na okolní hory, určitě neuděláte chybu výstupem na La Guajaru (2718 m). Dejte ale pozor, výstup rozhodně není úplně jednoduchý, přestože cesty jsou bezpečné a dobře značené. Začít je ideální od velkého parkoviště na hlavní silnici, kam jezdí i autobus. První část cesty si užijete bez většího stoupání, procházet navíc budete mezi zajímavými skalními útvary, takže o výhledy nebude nouze. Celou dobu během výstupu se nad vámi navíc bude tyčit nejvyšší hora ostrova, Pico del Teide, nejlepší výhledy na tento mohutný vulkán budou samozřejmě z vrcholu La Guajara.

Jakmile se dostatečně pokocháte, můžete si vybrat hned několik sestupových cest. Nejjednodušší je návrat výstupovou cestou. O mnoho zajímavější, ale také technicky náročnější je sestup zpět na parkoviště, pokud budete z La Guajary pokračovat dále rovně. Alternativou může být také návrat z vrcholu do sedla a sestup k fascinující měsíční krajině Paísaje Lunar.

2. Okruh černými horami (12 km, ↑ 350 m)

Nepříliš náročná, ale o nic méně zajímavá je túra mezi sopečnými černými horami. Tento okruh začíná v malém městečku San José de los Llanos, odkud cesta na počátku vede borovicovými lesy. Ty jsou ale tím nejobyčejnějším, co na celé trase uvidíte. Již po několika kilometrech se před vámi vynoří fascinující lávové pole, po jehož překročení se dostanete mezi hory utvořené sopečným prachem. Pokud začnete bloumat bezcílně mezi kopci a objeví se mlha, je velmi snadné se tu ztratit. Zážitek je to ale každopádně mystický a ještě dlouho na něj nezapomenete. Odsud se navíc můžete bez problémů vrátit na začátek trasy a dokončit tak okruh.

Okruh černými horami, trek na Tenerife, Kanárské ostrovy.
Okruh černými horami, trek na Tenerife, Kanárské ostrovy.

3. Mezi skalními útvary Roques del García (4,5 km, ↑ 200 m)

Máte-li hodinku nebo dvě navíc a projíždíte právě velkým kráterem v centru ostrova, určitě si udělejte zastávku na Roques del García. Sice je potřeba připravit se na větší davy než na ostatních túrách, ale odměnou vám bude poměrně jednoduchý okruh mezi zajímavými skalními útvary. Okruh zvládne opravdu každý, část je dokonce přístupná i vozíčkářům a kočárkům.  Čeká tam na vás nejedna vyhlídka, prapodivné skalní věže a překrásné výhledy na sopku Pico del Teide a sousední mohutné Pico Viejo.

4. Východ slunce na Pico del Teide (9 km, ↑ 1 300 m)

Ten, kdo má chuť dát si pořádně do těla a zažít opojný pocit z výstupu na nejvyšší horu Španělska, by rozhodně neměl minout túru na vrchol vulkánu Pico del Teide (3718 m). Chcete-li opravdu unikátní zážitek, neexistuje nic lepšího než se sem vydat na východ slunce. S trochou štěstí na počasí uvidíte nejen trojúhelníkový stín hory, ale také okolní ostrovy, břehy Atlantiku a obří kráter, který tvoří centrum ostrova. Je to jednoduše zážitek, na nějž se nezapomíná.

Protože je ale hora vysoká přes 3 700 metrů, není výstup nic jednoduchého. Můžete vyrazit od silnice okolo jedné v noci a stoupat za tmy, nebo většinu cesty vyjít za dne a přenocovat v horské chatě Refugio de Altavista a vyrazit přibližně hodinu před východem slunce. Ať si ale zvolíte kteroukoliv variantu, rozhodně nezapomeňte čelovku, čepici, rukavice a dostatek vody.

Východ slunce na Pico del Teide, Tenerife, Kanárské ostrovy.
Východ slunce na Pico del Teide, Tenerife, Kanárské ostrovy.

5. Výstup do vesnice Chinamada (5 km, ↑ 700 m)

Jedna z mých nejoblíbenějších túr na celém ostrově je právě tato. Příroda sice vůbec nepřipomíná větší a známější část ostrova s vyprahlou sopečnou krajinou, ale možná právě proto je tak úžasná. Těšit se můžete na prudký výstup od pláže do vesnice Chinamada na vysokém útesu. Kromě báječných výhledů stovky metrů pod sebe při chůzi po útesech, na vás čeká šťavnatá zeleň a spousta ještěrek všude okolo. Po cestě navíc můžete potkat několik dračích stromů, které jsou pro Tenerife typické.

Je potřeba se ale připravit na to, že na poměrně krátké vzdálenosti vystoupáte opravdu pořádnou výšku. Dokonce i během zimního období zde teploty mohou být opravdu vysoké a litr vody na osobu vám pravděpodobně nebude stačit.

6. Přechod z Pico del Teide na Pico Viejo (10 km, ↓ 1 400 m)

Na Tenerife se zraky všech upírají na majestátní Pico del Teide, a tak se mnohdy zapomíná na o něco nižší Pico Viejo hned vedle něj. Přitom Pico Viejo disponuje naprosto úžasným širokým kráterem, který uvidíte na naší planetě spíše výjimečně. Výhledy z něj jsou neméně úžasné, a navíc uvidíte i druhého velikána jen pár set metrů daleko. Vystoupit na Pico Viejo můžete od Roques del García, ale připravte se na to, že se pořádně zadýcháte.

Mou srdcovkou je ale náročný sestup, který začíná na Pico del Teide. Ať už vás nahoru vyvezla lanovka, nebo jste se tam dostali po svých, můžete se vydat po sopečné hřebenovce mezi dvěma vrcholy. Vyvrtnout si tady kotník je opravdu snadné a dobré pohorky jsou naprostou nutností. Po příchodu k Pico Viejo si můžete prohlédnout kráter z několika stran a následně sestoupit dolů na parkoviště k Roques del García.

Zlákalo tě také Tenerife svými uhrančivými výhledy a příjemným podnebím? Na několik skvělých túr po tomto ostrově se můžeš vydat i v rámci poznávacího zájezdu Tenerife s CK Mundo.

Autor: Lucie Šajnarová

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: