Vintířova stezka: pouť Bavorským lesem a Šumavou
Treky

Vintířova stezka: pouť Bavorským lesem a Šumavou

Vintířova stezka je dálková poutní trasa vedená na motivy historických cest spjatých se středověkým poustevníkem a prvním obyvatelem Šumavy svatým Vintířem. Trasa věnovaná jeho odkazu propojuje dva národy a odkrývá nejen řadu historických zajímavostí, ale také přírodních krás dvojice národních parků v oblasti přezdívané Zelená střecha Evropy.

Šumava, Český les – Česko

Typ
7-10 denní, Dálkový trek, Túra vhodná pro děti
Stát
Česko
Další státy
Česko, Německo
Počet dní
9
Vhodné měsíce
březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad
Délka
162 km
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Po stopách sv. Vintíře

Vintířova stezka, německy Gunthersteig, propojuje v délce 162 km bavorský Niederalteich a obec Blatná na Plzeňsku. Právě v klášteře Niederaltaichu břehů Dunaje se sv. Vintíř ve svých zhruba 50 letech vzdal privilegií šlechtického stavu a světských radovánek a stal se řeholníkem benediktinského řádu. Stezka vede po jeho stopách vstříc Bavorskému lesu, kde si v samotě přírody přál intenzivněji prožívat souznění s Bohem. Trasa dále míří kolem dnešního Lallingu, kde si Vintíř vybudoval svou první poustevnu, až ke klášteru v Rinchnachu, na jehož založení se, v tehdy řídce osídleném území, světec podílel. Přes město Zwiesel pokračuje stezka na hraniční přechod Gsenget, odkud míří skrz hluboké hvozdy Šumavy a její malebné podhůří do nitra Čech.

Vintířova stezka dále vede přes Prášily a Dobrou Vodu až k hoře Březník, kde benediktinský mnich strávil zbytek života ve skromné poustevně a kde též v roce 1045 zemřel. Dnes stojí na vrcholku kaplička na uctění jeho památky. Ze skalní vyhlídky dohlédneme přes údolí řeky Otavy až na brdské vrcholky. Z nedalekých Hartmanic pak Vintířova stezka klesne k řece Otavě, po jejímž proudu pokračuje do Sušice a Horažďovic. Závěrečné úseky vedou krajinou polí, luk a rybníků přes Chanovice do Blatné, kde v terénu značení Vintířovy stezky končí. Z Blatné využívá Vintířova stezka koridoru cesty Via Nova, který ji vede až do Prahy, kde byl svatý Vintíř v Břevnovském klášteře pochován.

Vintířova stezka je rozdělena do devíti jednodenních etap, jejichž délky se pohybují od 14 do 22 km. Tři vedou v Německu, jedna etapa přes hranici je společná a pět etap vede v Čechách. Na české straně stezka využívá převážně značených tras Klubu českých turistů, v terénu je označena přímo na směrových cedulkách KČT nápisem Vintířova stezka.

Jednodenní okruhy

Trasa je na české straně doplněna ještě o šest jednodenních pěších okruhů, které začínají i končí ve stejném bodě, a dávají tak možnost využití pro jednodenní rodinný výlet. Sledují jednak odkaz svatého Vintíře, ale zároveň trasy prochází přes další atraktivní cíle, například hrady, zříceniny, kostely, kapličky nebo studánky. Některé z nich jsou vybaveny dětskými herními prvky, aby si výlet užili i nejmenší. Milovníci technologií a příběhů si zase mohou pro některé okruhy stáhnout herní trasu v rámci geolokační hry Skryté příběhy pro mobilní telefony.

K Vintířově stezce vznikl ucelený soubor materiálů, a to etapový průvodce celou stezkou, přehledová mapa, letáčky k výletním okruhům a populárně-naučná brožura, další informace pak lze načerpat na www.vintirovoustezkou.cz

Co neminout

  • Podél páteřní trasy jsou pro odpočinek a rozjímání zbudována tzv. Symbolická místa. Jedná se o architektonicky řešené kamenné sestavy doplněné sochařským prvkem v podobě umělecky ztvárněné Vintířovy poutnické hole. Jsou zastřešeny názvem „Zastav se, poutníku“ a přibližují lidem přirozené činnosti poutníka při cestě krajinou, jako jsou např. spánek, odpočinek, jídlo, rozmluva nebo modlitba.
  • Na cestě je také možné odpočívat na některé z deseti Vintířových laviček, které jsou zpracovány zároveň jako informační plocha, kde je možné dozvědět se více o sv. Vintířovi a jeho stezce.
  • Za horkých letních dní je možné schovat se ve stínu stromů původní odrůdy jabloně, symbolu kolonizačního úsilí sv. Vintíře, které jsou vysázené na některých místech podél páteřní trasy i okruhů. A když půjdete v ten správný čas, můžete se občerstvit jejich plody a porovnat tak chutě jablíček odrůd dnešních a minulých.
  • U kostela sv. Mořice na Mouřenci vyhlíží skleněná socha sv. Vintíře v životní velikosti z rukou sklářské výtvarnice Vladěny Tesařové.

Ať už se samotným cílem Vaší cesty stane cokoli, vězte, že i cesta samotná může být cílem. Obraťte na chvilku svou mysl do sebe a nezapomeňte věnovat tichou myšlenku muži, jehož jednoduchý, avšak univerzální odkaz národní pospolitosti, obětavé a usilovné práce pro druhé, odříkání světských zbytečností a souznění s přírodou rezonuje mocně i v soudobé společnosti.

Šťastné putování Vám přeje Plzeňský kraj! www.turisturaj.cz

Kdo byl sv. Vintíř?

Život sv. Vintíře, německy Gunthera, je opředen mnoha nejasnostmi. Narodil se v 10. století a měl příbuzné a přátele u mnoha tehdejších urozených rodů po celé střední Evropě. Poté, co v padesáti letech rozdal veškerý svůj majetek, vykonal pouť do Svaté země a vstoupil k řádu benediktinů v Bavorsku. Jako misionář šířil víru a položil základy osidlování území dnešního Bavorského lesa a Šumavy. Díky své jazykové vybavenosti a šlechtickému původu byl oceňován jako skvělý diplomat a zprostředkovatel jednání mezi různými vladaři. Při svých cestách po Bavorsku, Čechách a Uhrách se stal rádcem a důvěrníkem králů a císařů. Už za svého života byl Vintíř uctíván pro svou skromnost a pracovitost jako svatý. Ačkoli nebyl nikdy oficiálně kanonizován, toleruje církev jeho označení za svatého a benediktinské řády každoročně uctívají jeho památku.

Základní trasa

Niederalteich - Bavorský les - Lalling - Klášter Rinchnach - Zwiesel - Hraniční přechod Prášily / Scheuereck - Prášily - Dobrá Voda - Březník - Horažďovice - Blatná

Další možnosti túr v okolí

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: