V Krkonoších vyrostly originální designové útulny

V Krkonoších vyrostly originální designové útulny

Když nás na horách zastihne déšť, bouřka nebo vánice, zjevení nouzového přístřešku či útulny je jako dar z nebes. Asi dvacítku původních útulen v Krkonoších loni doplnily nové designové útulny z dílny studentů Fakulty architektury ČVUT.

Ve spolupráci se serverem czechdesign.cz přinášíme popis a umístění šestice nových designových útulen v Krkonoších. Kde stojí a jak vypadají?

Hlavním důvodem projektu byla nutná obnova přístřešků, na kterých se podepsal čas a náročné povětrnostní podmínky. Byla také vybrána nová místa vhodná pro jejich umístění. Už při dřívější realizaci horských lávek se osvědčila spolupráce Krkonošského národního parku s ČVUT. Škola byla tedy oslovena i pro tento nový projekt.

Realizace nových útulen se stalo zadáním jednoho semestru celkem pěti ateliérů z Ústavu navrhování II FA ČVUT. Studenti objekty nejenom navrhli, ale také sami vyrobili. Součástí projektu byl průzkum terénu daných lokalit. Studenti se vydali přímo do Krkonoš a z vnímání dané lokality čerpali při samotném navrhování. Zadání mělo ale několik omezení – maximální možná zastavěná plocha mohla být 16 metrů čtverečních a limitem byla také cena.

Výsledkem je šest nových nouzových přístřešků v moderním pojetí, které se postupně umísťují do místa určení. Většina z nich je uvnitř obložena smrkovým dřevem a jejich konstrukce funguje na principu stavebnice, lze je používat opakovaně. 

KØMEN

Vydáme-li se po turistické cestě ze Špindlerova Mlýna k chatě u Bílého Labe, objevíme poblíž odpočivadla s dětským hřištěm KØMEN, útulnu u Balvanového vodopádu. Zvolený tvar má symbolizovat kámen, inspirací se stal právě vodopád v její blízkosti. 

Nepravidelná a pevná struktura stavby vytváří pocit bezpečí a úkrytu před nevlídným počasím. Její fasáda je opatřena lesklým falcovaným plechem, vnitřní prostor využívá světlého dřeva, dvě protilehlá okna umožňují prohlédnout skrze ni. Stavba získala nominaci na ocenění Česká cena za architekturu 2020.

Útulna KØMEN, Krkonoše, cesta podél Bílého Labe.
Útulna KØMEN, Krkonoše, cesta podél Bílého Labe.

ATÜLN 

Na rozcestí Klínovka nedaleko Výrovky či chaty Na Rozcestí se nachází další útulna s názvem ATÜLN. Svým tvarem vychází z tradiční formy původních krkonošských útulen. Při výrobě bylo použito smrkové dřevo, vnější obklad je z opalovaných prken, tradiční japonské úpravy dřeva zvyšující odolnost a dodávající charakteristický vzhled. Vyvýšený vstup přístupný po ocelovém žebříku umožňuje snadný přístup i v závějích sněhu. Okno v čelní stěně nabízí působivý výhled do údolí.

Vizualizace, Útulna ATÜLN, Krkonoše, rozcestí Klínovka.
Útulna ATÜLN, Krkonoše, rozcestí Klínovka.

JENGA 

Útulna JENGA pod Dvoračkami je navržena jako skládačka, snadno a sériově vyrobitelná. Jednotlivé části se mohou sestavit v truhlářské dílně a jednoduše přepravit na jakékoliv místo výstavby. Ochranu dřevěné konstrukce zajišťuje fasáda z vlnitého průsvitného sklolaminátu. 

Vizualizace, Útulna JENGA pod Dvoračkami, Krkonoše
Útulna JENGA pod Dvoračkami, Krkonoše

STAN

Nový přístřešek STAN stojí nedaleko soutoku řeky Mumlavy s Lubošskou bystřinou poblíž Harrachova. Jednoduchý koncept s nepravidelným zkosením střechy dodává útulně osobitý ráz. 

Přístřešek u Lubošské bystřiny, Krkonoše
Přístřešek u Lubošské bystřiny, Krkonoše

Podrobný popis všech útulen najdeš na webu www.czechdesign.cz

Kde nové útulny hledat?

  • KØMEN – po cestě ze Špindlerova Mlýna k Chatě u Bílého Labe
  • ATÜLN – na rozcestí Klínovka nad Klínovými boudami – přístup ze Strážného, Špindlerova Mlýna, Pece pod Sněžkou či od Výrovky
  • JENGA – v Sedle pod Dvoračkami, přístup z Rezku, Rokytnice n. Jizerou, Harrachova či Horních Míseček
  • STAN – rozcestí Luboch, přístup z Harrachova podél Mumlavy
  • OKO – rozcestí U Rýchorského kříže, přístup z Horního Maršova nebo Žacléře
  • SILO – na Slunečné stráni, přístup ze Svobody n. Úpou
  • přesné umístění na mapy.cz nebo na webu projektu utulnautulna.cekuj.net
Designové útulny od ČVUT v Krkonoších. Kde je najít?
Designové útulny od ČVUT v Krkonoších. Kde je najít?

Zkušenosti čtenářů

Borek

Viem, že som „staromilec“, ale na toto mám len jeden komentár : Čo ste si tam nasr..li ,to tam budete mať.

Michal
Borek:

Souhlas, obávám se, že je to nepochopení limitů lidské intruze do přírodního prostředí. Do hor by se mělo chodit za přírodou, ne obdivovat tvůrčího ducha pana architekta / paní architektky.
Na mne to působí jako trochu nepraktická zpupnost. Útulny by měly být jednak nenápadné (hliníkový balvan to fakt není), ideálně typizované, protože, když vám opravdu jde o život nebo zdraví, nechcete přemýšlet, kde co je zrovinka v tomhle originálním a kreativním přístřešku umístěné.
Ale možná jsem taky staromilec anebo nechápu o čem vlastně taková návštěva Krkonoš je.

Tibor
Borek:

absolutně nechápu proč se takto vyjadřovat, ale holt někdo si musí asi vždycky rejpnout a kritizovat …

Jitka

Líbí se mi to, dobrá práce.
JM

Tibor

Moc hezké proč ne ((:

Štěpanickej baron

Nové „útulny“ jsou ošklivé, nepraktické, mizerné konstrukce a špatně umístěné. Prostě současná studentská práce…

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: