Černá hora

Černá hora

Mohutný zalesněný vrch severozápadně od Janských Lázní na jižním konci nejmohutnější krkonošské rozsochy vybíhající z masivu Českého hřbetu a Luční hory.

Od Světlé hory je oddělena Těsným (Klausovým) dolem, směrem na jih spadá příkrými svahy k Janským Lázním a Černému Dolu.

Na vrcholu je od roku 1977 televizní vysílač, u něhož stojí socha matky s dítětem od Jana Hány, v sedle severovýchodně od něho se nachází Černohorské rašeliniště. Černá hora (1299 m) je dostupná i kabinovou lanovkou z Janských Lázní, jejíž horní stanice je pod vrcholem v nadmořské výšce 1260 m. Provoz lanovky byl zahájen 12. srpna 2006, trať je dlouhá 2 307 m, výškový rozdíl 566 m překoná za 7 minut a nese název Černohorský expres.

V blízkosti horní stanice lanovky stojí rozhledna Panorama – unikátní rozhledna (1289 m), která vznikla z předposlední podpěry původní kabinové lanovky z roku 1928 (měla číslo 8). K 70. výročí zahájení jejího provozu byla 1. ledna 1998 symbolicky zpřístupněna i rozhledna, která vznikla zásluhou občanského sdružení Panorama.

Na vyhlídkový ochoz ve výši bývalých držáků nosného lana vede 106 schodů se speciální úpravou umožňující zimní provoz. Z výšky 21 metrů se naskýtá jedinečný panoramatický výhled od Sněžky přes Růžovou horu a Lysečinský hřeben až na Rýchory, uvidíme Vraní hory, polské Góry Stolowe, Kralický Sněžník, Jeseníky a Orlické hory, ve vnitrozemí (za příznivých podmínek) také Českomoravskou vrchovinu nebo České středohoří. Celková výška rozhledny je 25,7 metrů.

Rozhledna Panorama ale není první vyhlídkovou stavba na Černé hoře. Zřejmě v roce 1896 zde nechal provozovatel místní restaurace Rudolf Bönsch postavit nízkou dřevěnou konstrukci, která ale brzy přestala vyhovovat zvýšenému zájmu turistů. Proto tu byla na přelomu 19. a 20. století vybudována 10 metrů vysoká krytá věž s plastickou mapou a dalekohledem, ale kvůli špatnému stavu musela být ve 20. letech 20. století odstraněna.

Přístup:

Již zmiňovanou lanovkou z Janských Lázní nebo po červené značce z lázeňského centra (asi 4 km, převýšení necelých 800 m). Vrchol hory je dobrým výchozím místem pro výlet do Pece pod Sněžkou (přes Kolínskou boudu), do Černého Dolu (přes Hrnčířské boudy) nebo pro návrat do Janských lázní (ze sedla pod Kolínskou boudu po modré značce – výhledy – přes Zrcadlovky).

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: