Via ferrata Giovanni Lipella s výstupem na Tofana di Rozes
Feraty

Via ferrata Giovanni Lipella s výstupem na Tofana di Rozes

Už jste někdy byli na ferratě a chcete zkusit něco delšího, vzdušnějšího, ale zase kousek od parkoviště? Tak v tom případě Lipella může být ideální právě pro vás. Tato ferrata se nachází v Itálii na krásné hoře Tofana di Rozes. Kromě krásných výhledů a absolvování dlouhého tunelu na začátku se určitě i po cestě slušně zapotíte.

Dolomity – Rakousko

Nejvyšší bod
3225 m n. m.
Horolezecké úseky
ferata C/D
Lanovky

ne

Celkový čas
7-8 hodin
Doba lezení

3 hodiny

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Začátek výletu aneb kde nechat auto

Pokud už jste někdy byli v Itálii na ferratách, tak víte, že často musíte ujít několik stovek výškových metrů a někdy i hodin, abyste si mohli obléknout sedák a vyrazit po lanech nahoru. To se tady nestane, vlastně jo, ale tím, že výhledy jsou opravdu nádherné, tak vám nástup uteče, jako jarní prázdniny učitelkám.

Auto necháte u chaty Rifugio Angelo Dibona, která se nachází na konci prašné silnice, na kterou odbočíte v tomto místě. Bohužel, pokud máte vyšší auto, tak budete muset nahoru stopovat, protože se u odbočky nachází brána o výšce 2.2 metru. My jsme tuto ferratu lezli na konci září a parkoviště bylo skoro plné, je tedy lepší, obzvláště v sezóně, vyrazit dříve (třeba okolo 8:00 už být na parkovišti). U chaty se nachází bezplatné parkoviště spolu se společnými toaletami a možností si vychutnat v sezóně i dobrou kávu.

Jak k nástupu na Giovanni Lipella

Většina průvodců ukazuje délku zhruba hodinu a půl (zhruba 450 m. převýšení). Nicméně my jsme nešli rychlým tempem a za hodinu už jsem byli na začátku ferraty. Cesta k ferratě je bezpečná a pokocháte se na ní výhledy na celý ledovec Marmolady. A pokud máte štěstí jako my, tak uvidíte spoustu kamzíků.

TIP: TOPO ferraty Giovanni Lipella ke stažení na Bergsteigen.com

Ferrata Giovanni Lipello v Itálii na krásné hoře Tofana di Rozes.
Ferrata Giovanni Lipellav Itálii na krásné hoře Tofana di Rozes.

Čelovku s sebou!

Až dorazíte na začátek, budete opravdu mile překvapeni. Celá cesta začíná několika žebříky a schody do jeskyně. (moje subjektivní hodnocení obtížnosti A)

Pozor: Do jeskyně budete potřebovat ideálně čelovku, protože se jedná o dlouhý tunel. My jsme čelovky samozřejmě zapomněli a šli pouze o jednom světle z telefonu. Což bylo sice ozvláštnění, ale v tunelu je spoustu volných šutrů a tím, že tam i občas teče voda, je tunel i kluzký.

Až prolezete tunelem, tak vás čeká první kratší přechod, kde je možné se od ferraty oddělit, pokud si nevěříte na další části (oddělení je po šotolině a po chvíli projdete nespočet vojenských bunkrů).

Klíčové místo ferraty

Po krátkém přechodu následuje ještě jedna lehká část za obtížnost A a dolezete k papírově nejtěžšímu místu. Který je označován obtížnost C/D. Za nás to určitě nejtěžší nebylo. Pouze se člověk musí vyšvihnout přes jedno nepříjemné místo, které je ukázáno na dalším obrázku.

Vzdušná ferrata Giovanni Lipella je náročná hlavně díky své délce.Vzdušná ferrata Giovanni Lipella je náročná hlavně díky své délce.

Následuje ještě několik pasáží, dále kraťoučký přeskok a máte to “nejhorší místo za sebou”. Potom bude spoustu jednoduchých, ale vzdušných pasáží spolu s krátkými přechody, které jsou nahoru a dolů.

Po cestě je vícero míst, kde se dá odpočinout, napít, najíst nebo třeba někoho pustit či předběhnout.  Jsou zde místa, u kterých musíte přemýšlet, kam dát nohu, ruku anebo jestli polezete “komínek”, nebo vám to vaše tělesné proporce nedovolí a musíte to vzít zvenku.

Závěrečná část

Ve výšce 2694 m n. m. se u rozcestníku Tre Dita můžete opět z ferraty oddělit, a vyhnout se tak “nepříjemnému dolezu” a celou skálu obejít a dojít k chatě Rifugio Camillo Giussani. Pokud se dáte doprava, bude vás čekat delší přesun na další, poslední část ferraty, který je poměrně dlouhý a nastoupáte zde solidní metry. Pod začátkem této části je dobré si pořádně odpočinout a případně pustit či předběhnout poslední lidi.

I když je tento úsek psaný většinou za A/B, tak pro mě osobně to bylo spíše těžší. Určitě ne technicky, ale spíše vytrvalostně. Máte za sebou už velkou část a dolez je opravdu výživný. Lezete spíše po kolmé, oklouzané stěně. Naleznete i několik “bříšek” a malinkých převísků. Na druhou stranu už vidíte konec cesty a motivace vás žene stále kupředu.

Po dokončení celé cesty ještě nemusíte truchlit, že je konec. Pokud vám stačí síly můžete vystoupat zhruba 250 výškových metrů a po špatné šotolinové cestě se dostat až na samotný vrchol hory Tofana. Pokud ne, tak podejte kolegům ruku se slovy “ČAU! DÍKY” 🙂

Některé úseky italské ferraty Giovanni Lipella jsou velmi exponované, rozhodně se nejedná o lehkou ferratu
Některé úseky italské ferraty Giovanni Lipella jsou velmi exponované, rozhodně se nejedná o lehkou ferratu

Shrnutí a závěr

Určitě se nejedná o lehkou ferratu, po cestě jsem potkali spoustu párů, které byli i poprvé. Což určitě nedoporučujeme. Na vrchol se dá samozřejmě dostat i pěší variantou (sestupovou cestou v případě výstupu po ferratě). I když je možné z ferraty odstoupit, tak vždy po náročnější sekvenci, tedy myšlenka, že když to nepůjde, využiju možnost únikové varianty, jsou liché. Zároveň se na ferratě velmi špatně vrací. Tedy hrdinství určitě nechte doma.

Sestup

Pokud musíme něco této cestě vytknout, tak je to bohužel první část sestupu, a to až k chatě Rifugio Camillo Giussani. Celá cesta vede po šotolině. Velká většina lidí, se na hoře nekoukne do mapy a vyrazí různými cestami dolů. Což často vede, že kolem vás může proletět kámenTedy nahoře rozhodně helmu nesundávejte!

Pokud chcete jít alespoň trošku bezpečně, hledejte modré značky na kamenech. Zpáteční cesta vede po levé straně hory (z pohledu seshora) Cesta dolů vám zabere zhruba 2 až 3 hodiny.

My jsme šli pomalu a dali jsme si u chaty svačinu a kochali se nezapomenutelnými výhledy do krajiny, například na hory v okolí Cortiny d´Ampezzo.

Vybavení

Tím, že jsme potkali dokonce lidi, kteří neměli helmu, tak zde raději i krátký soupis, co mít s sebou. Podrobný článek o vybavení na ferraty najdeš zde.

Ferratové vybavení:

Toto je asi trošku zbytečná pasáž, protože by nikoho bez sedáku nenapadlo lézt, ale..

  1. Sedací úvazek: vždy si ho před cestou zkuste, zdali vám sedí a jisticí oko není natrženo.
  2. Ferratový set: vždy využijte partnerskou kontrolu, zda máte ferratový set správně připevněný
  3. Odsedka: Já s sebou vždy nosím i odsedku. Nikdy nevíte, co se vám na cestě přihodí a mít možnost se ještě zajistit jinak je vždy výhoda.
  4. Rukavice: ušetří puchýře na rukách při častém držení ocelového lana.
  5. Helma: paradoxně je to věc, kterou ještě spoustu lidí “neumí” nosit. Vidíme často, jak si ji někdo sundá po každé délce. Věděli jste, že nejvíce zranění na ferratách je z padajícího kamení?
  6. Karabina a reep šňůra: já mám vždy u sebe ještě nějaké další jištění, abych mohl udělat provizorní štand a případně pomoci ostatním.

Toto je jen základní vybavení. Pokud chcete trošku za nákup ušetřit, můžete se podívat například na slevový portál Kuponer.cz. Jinak doporučuji i srovnávač cen Modio.cz, kde naleznete i další užitečné vybavení. Správná bunda a body jsou také základ!

Jídlo a pití: (ano, bude žízeň, bude hlad)

Velmi často podceňovanou věcí je pití. Ale na takové cestě klidně vypijete 2 litry vody.

  1. Voda: 1,5 – 2 litrů na osobu
  2. Jídlo: moc toho do sebe nenacpete, ale banán, ořechy sníte rychle i během krátké pauzy.

Další nezbytné vybavení

  1. Vybavená lékárnička
  2. Baterka/čelovka: jak již bylo zmíněno, první úsek vede skrz tunel, který je bez světla. Tedy pokud si nechcete nabít papulu, určitě bez světla ne.
  3. Mapa/nabitý telefon: na papírovou mapu nedám dopustit. Nikdy nevíš, kdy se ti mobil vypne. Také se hodí mít ke každé ferratě vytištěné TOPO (plánek cesty).

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: