Žitný ostrov: region, kde je voda králem

Žitný ostrov: region, kde je voda králem

Slunce, šumící voda, přírodní poklady, výjimečné gastronomické a kulturní zážitky? Ne, nemusíte jet k moři, to vše – a ještě více – najdete v malém, ale bohatém regionu Slovenska. Oblast ohraničená soutokem tří řek: Malého Dunaje, Dunaje a Váhu je největším říčním ostrovem v Evropě a ukrývá největší podzemní vodní nádrž na Slovensku. Není náhodou, že na Žitném ostrově vládne voda. Nemluvě o tom, že oblast od Bratislavy po Komárno je rájem termálních lázní.

Podle legendy žily na Žitném ostrově krásné zlatovlasé víly. Jejich královna, víla Helena, plavala po Dunaji v podobě labutě. Její vodní paláce okouzlovaly svou krásou a bohatstvím. Vše se třpytilo zlatem a drahými kameny. Zlatý prach padal vílám z bot do písku. Každý si ho mohl nasbírat tolik, kolik unesl. Žitnému ostrovu se proto také říkalo Zlatá zahrada. Víly už sice neexistují, ale jejich zlatý odkaz je stále přítomen a září na Žitném ostrově. 

V blízkosti výjimečných geotermálních pramenů můžete zažít blahodárné účinky termálních vod, relaxovat v termálních lázních a aquaparcích. Dvoje nejvyhledávanější termální lázně v regionu lákají hosty již půl století.

Thermalpark Dunajská Streda: Do srdce Žitného ostrova

Jedno z nejoblíbenějších a nejnavštěvovanějších středisek na jižním Slovensku leží v srdci a „hlavním městě“ Žitného ostrova, Dunajské Stredě. Areál se rozkládá na ploše 18 hektarů a nabízí deset vnitřních a venkovních plaveckých a relaxačních bazénů. Termální voda o teplotě až 39 °C, kterou najdete až ve třech bazénech, má blahodárné účinky zejména na pohybový aparát. Kromě široké nabídky masáží nabízí také vzrušující a tematické saunování, které je nezbytnou součástí relaxačního wellness zážitku. V nejaktivnějším období roku můžete sjíždět tobogány, vyzkoušet adrenalinové vodní sporty na umělém jezeře nebo využít četná sportovní zařízení. Různé zážitkové aktivity, animace, večerní koncerty a noční koupání jsou součástí repertoáru bez ohledu na váš věk. Součástí Thermalparku je také hotel a moderní kemp, který hosty vítá každý den v roce.

Více na: www.thermalpark.sk   

Thermal Corvinus: Termály Jeho veličenstva

Ve městě Veľký Meder, které si uchovalo legendu o králi Matyášovi, se nacházejí vysoce ceněné lázně Thermal Corvinus, umístěné v 80hektarovém lesoparku na okraji města. Lázně inspirované motivy z doby krále Matyáše nabízejí fascinující vodní zážitky po celý rok. Návštěvníci se mohou těšit na rozmanitou zábavu: 13 bazénů, vodní trysky, vířivku, různé herní prvky, vodní věž, vodní atrakce, vnitřní skluzavky a venkovní tobogánový park. Zdejší termální voda pochází ze dvou pramenů o teplotě od 57 do 72 °C. Voda z pramenů má příznivý vliv na onemocnění pohybového aparátu a na lidský organismus obecně. Vaši relaxaci mohou umocnit další hýčkající procedury v saunovém světě, kde si můžete odpočinout od každodenního stresu a posílit svůj imunitní systém. Nechybí ani animace a zábava: minidiskotéka, vodní soutěže a různé aktivity, které vás udrží aktivní a uvolněné. 

Více na: www.corvinustermal.sk

Termální koupaliště Thermal Corvinus Veľký Meder, Slovensko
Termální koupaliště Thermal Corvinus Veľký Meder, Slovensko

Žitný ostrov na kole

Pokud máte po odpočinku u bazénu chuť na trochu aktivního pohybu, můžete vždy nasednout na kolo a prozkoumat krásnou krajinu regionu. Na stále se zlepšujících cyklostezkách na Žitném ostrově můžete dokonce navštívit poslední zbytky stovek vodních mlýnů, které v regionu kdysi fungovaly: v malebném prostředí se nachází vodní mlýn v Dunajských Klatovech nebo lodní mlýn v Kolárově. Zvláštní výhodou je, že voda bude i nadále vaším společníkem na cestách, protože na mnoha úsecích se můžete procházet po nábřeží. 

Na Slovensku první úsek trasy EuroVelo 6 přechází přes Přístavní most na druhou stranu Dunaje a vede po vybudovaných cyklostezkách přes Zimní přístav k Dunajskému hradu. Trasa známá jako Dunajská cyklostezka vede v délce více než 150 kilometrů po nábřeží Dunaje, kolem Šamorína, vodního díla Gabčíkovo a dále do Komárna. V Gabčíkově vás k přestávce může zlákat pohled na vodní elektrárnu a její jedinečné vyhlídkové místo, ale můžete také navštívit informační centrum, které bylo otevřeno teprve před rokem a nabízí interaktivní prohlídku vodní elektrárny.

Aplikace s cyklotrasami na Žitném ostrově: www.kukkoniaregion.sk/cyklistika

Po Dunaji na lodi

Kdybychom kolo vyměnili za loď, nebyla by na Žitném ostrově překážkou. V okouzlujícím světě Dunaje nebo v klidném a okouzlujícím světě Malého Dunaje můžete prozkoumat někdy klidné, jindy dobrodružné divoké vody této země z jedinečné perspektivy: z lodi nebo katamaránu. Zatímco se na lodích vyhříváme na slunci, můžeme poslouchat „orchestr“ divoké zvěře, občas zahlédnout v dálce volavky šedé a kormorány, ale můžeme se také nechat „vést“ labutěmi, které pokojně plují vedle nás. Může se také stát, že klidné ticho přeruší mávání labutích křídel na vodní hladině…

Více na: www.vodnetury.sk a www.m-dunaj.com

Malý Dunaj, Slovensko
Malý Dunaj, Slovensko

V tomto regionu to žije po celý rok, ale právě v letních měsících můžete naplno využít širokou nabídku aktivit, které region nabízí. Na březích chladivých bazénů, na dvou kolech, z lodi: to je Žitný ostrov, kde voda kraluje… 

Implemented with the financial support of the Ministry of Tourism and Sports of the Slovak Republic

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: