Na Velký Rozsutec skrz Jánošíkove diery
Treky

Na Velký Rozsutec skrz Jánošíkove diery

Trasa na pátou nejvyšší horu Malé Fatry Velký Rozsutec vede skrz Jánošíkove Diery, po dřevěných lávkách, žebříkách, skrz rozsáhlé lesy, vápencové štíty, ale i travnaté vrcholky.

Malá Fatra – Slovensko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol, Okruh, Vhodné i jako zimní pěší túra, Túra vhodná pro děti
Stát
Slovensko
Další státy
Slovensko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
15 km
Nejvyšší bod
1610 m n. m.
Převýšení
1300 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Náročný
Horolezecké úseky
úseky s řetězy či lany

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Národní park Malá Fatra je jedním z devíti NP Slovenska. Najdete zde rozsáhlé lesy, vápencové štíty, ale i travnaté vrcholky. Stejně jako většina slovenských hor je domovem velkých šelem (vlka, medvěda, rysa), a také bohatá flóra nezůstává pozadu.

Malá Fatra se nachází nedaleko města Žilina, takže je z ČR relativně snadno dostupný a autem jste tu z Ostravy za cca 2 h. Naše trasa na pátou nejvyšší horu Malé Fatry začíná na parkovišti u hotelu Diery. Od rozcestníku Biely potok se vydejte po modré, proti proudu potoka Hlbokého. Již po chvilce začínají dřevěné lávky a mostky, které vás dovedou až na začátek Jánošíkových dier.

Skrz Jánošíkove Diery

Jánošíkove Diery je název soustavy soutěsek, ve kterých jsou vybudovány lávky a žebříky, které umožňují jedinečnou turistiku místy, kam by se běžný člověk jinak nepodíval. Celá soustava je rozdělena na tři hlavní části (Horné, Dolné a Nové diery) a člověk postupně prochází úzkými roklemi, překračuje potoky a prolézá nad vodopády. Není se tedy čemu divit, že patří mezi nejnavštěvovanější místa Slovenska.

Jako první vás na modré značce čekají Dolné diery. Vstup do úzké soutěsky, kam suchou nohou projdete jen díky vybudované lávce, naznačuje, že dnešní den bude opravdový zážitek.

Dolné diery, Na Velký Rozsutec skrz Jánošíkove diery
Dolné diery, Na Velký Rozsutec skrz Jánošíkove diery

Průchod soutěskou vás přivede k rozcestníku Ostrvné, kde odbočuje žlutá značka na Nové Diery. Dnešní den je časově docela nabitý, takže Nové Diery si nechejte na příště (rychlíci na cestu zpět) a pokračujte pozvolně po modré Dolnými dierami k rozcestníku Podžiar.

Podžiar je místem, kam se dnes ještě podíváte, jelikož zde začíná/končí smyčka vedoucí přes Velký Rozsutec. Určitě vám neuniknou dvě zdejší salaše s občerstvením, které přijdou vhod na zpáteční cestě.

Po krátké pauze sledujte modrou na Horné diery. Tady je to opravdový ráj. Žebříky podél vodopádů, „lezení“ po kramlích i pohodové šlapání nad potokem. To vše vám zpestří turistiku tak, že zapomenete na nastoupené metry.

Horné diery, Na Velký Rozsutec skrz Jánošíkove diery
Horné diery, Na Velký Rozsutec skrz Jánošíkove diery

Po necelých dvou hodinách vás modrá značka přivede na mýtinu Pod Tanečnicou, kde se vám poprvé za dnešní den otevřou pěkné výhledy. Napravo dnešní cíl Velký Rozsutec (1610 m) a nalevo jeho nižší kolega Malý Rozsutec (1344 m). Mýtina je zároveň vhodným místem na svačinu i ohřátí se, protože sluneční paprsky skrz stromy do soutěsky nedosáhnou a od horského potoka jde celkem chladno.

Malá Rozsutec z mýtiny Pod Tanečnicou, Na Velký Rozsutec skrz Jánošíkove diery
Malý Rozsutec z mýtiny Pod Tanečnicou

Malý nebo Velký Rozsutec?

Jen 10 minut odtud se nachází další důležitý bod dnešního dne – sedlo Medzirozsutce. Zdatní turisté si tady totiž mohou „odskočit“ na Malý Rozsutec a vyzkoušet si tak adrenalinové lezení za dopomoci řetězů. Malý Rozsutec je i vhodným cílem pro ty z vás, kteří nechcete jít až na Velký nebo s sebou máte děti. Celkově vás tato zacházka vyjde na necelou hodinku času, ale pokud jste tu ještě nebyli, stojí to za to. Ať už se rozhodnete jakkoliv, v sedle Medzirozsutce opustíte modrou značku a napojíte se na červenou hřebenovku vedoucí skrz celé pohoří Malé Fatry.

Nyní už je na čase konečně začít zdolávat Velký Rozsutec. Samotná trasa ze sedla Medzirozsutce je především turistickou záležitostí, při které překonáte převýšení 400 m. Stezka nejprve stoupá lesem, pak borovicovou klečí, až se člověk dostane do otevřené krajiny. S přibližujícím se vrcholem se objevují mírně exponovaná místa, ale zvláště v létě to není nic strašného. Za hodinku a čtvrt jste nahoře a můžete obdivovat nádherné pohledy na celý hřeben Malé Fatry a nespočet vrcholků oblasti Kysuce. Při dobrém počasí se vám ukáže i perla Slovenska hřeben Vysokých Tater nebo Lysá Hora – nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd.

Pohled na Velký Rozsutec, Na Velký Rozsutec skrz Jánošíkove diery
Pohled na Velký Rozsutec, Na Velký Rozsutec skrz Jánošíkove diery

Z vrcholu zpět k autu

Pro cestu dolů pokračujte dále po červené, směrem na sedlo Medziholie. Tato strana hory je trochu prudší a při sestupu se vám budou hodit nachystané kovové řetězy. V sedle se nachází druhý pramen s vodou na dnešní túře (první najdete v dolině mezi mýtinou Pod Tanečnicou a sedlem Medzirozsutce), a tak je fajn si tu na chvíli odpočinout.

Po prudkém sestupu také jistě oceníte odbočení na zelenou značku, která vás během hodinové stezky lesem dovede do vesnice Štefanová. Štefanová je spíše taková osada, která vás překvapí množstvím příjemných kolib a ubytovacích zařízení. Také odsud jede autobus do Žiliny, takže pokud nejste autem, můžete túru ukončit už zde. Ty, kteří mají auto zaparkované u hotelu Diery, čeká ještě malé přehoupnutí přes sedlo Vrchpodžiar (745 m). Po žluté značce se tak ze Štefanové dostanete k salaším u rozcestníku Podžiar, které jsme míjeli už ráno. Plní sil z různých slovenských specialit již hravě zvládnete krátkou pasáž po modré skrz Dolné diery, kudy se dostanete k parkovišti u hotelu.

Zdatní turisté možná stihnou proběhnout po žluté stezce i Nové diery, ale ty už nejsou tak podstatné a navíc vyžadují ještě trochu stoupaní. Po dnešním výletu budete mít totiž výškových metrů a žebříků tak akorát.

 

Ubytování a jídlo

  • Hotel Diery
  • koliby ve Štefanové
  • salaše u rozcestníku Podžiar

Potřebné vybavení

Ocelové řetězy, kramle, žebříky nebo lávky nad vodou, to vše zní divoce, ale na túru není potřeba žádné lezecké ani jiné vybavení. Nikde není žádná velká hloubka, kam by člověk mohl spadnout, a žebříky jsou spíše takové schody se zábradlím, takže stačí běžné věci na turistiku.

Přístup na začátek

Na parkoviště u hotelu Diery se nejlépe dostanete autem. Variantou je také autobus ze Žiliny (zastávka: Terchová, Biely Potok Hotel Diery).

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

V úseku Medziholie – Veľký Rozsutec – Medzirozsutce (červená turistická značka) probíhá od 1. 3. do 15. 6. sezónní uzávěra z důvodu ochrany přírody.

Základní trasa

Hotel Diery - Sedlo Medzirozsutce - Velký Rozsutec - Sedlo Medziholie - Štefanová - Hotel Diery

Další možnosti túr v okolí

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: