Přechod Lužických hor
Treky

Přechod Lužických hor

Trasa Severní stezky Via Czechia je v Lužických horách dlouhá 52 kilometrů a lze ji zvládnout za dva dny pěšího putování. Cesta začíná na západní hranici Lužických hor v obci Studený a končí v Jítravském sedle, kde Lužické hory přirozeně navazují na Ještědský hřbet.

Lužické hory – Česko

Typ
2-denní, Vhodné jako cyklotrasa (novinka)
Stát
Česko
Další státy
Česko
Počet dní
2
Vhodné měsíce
březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad
Délka
52 km
Nejvyšší bod
793 m n. m.
Převýšení
1740 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Lužické hory

Lužické hory navazují na západě na České Švýcarsko, na východě na Jizerské hory a Ještědský hřbet a na jihu přecházejí v České středohoří. Takto obklopeny známějšími oblastmi, patří Lužické hory tak trochu k zapomenutým koutům naší přírody. Typické kuželovité vrchy dávno vyhaslých sopek s balvanitými suťovými poli vytvářejí spolu se zachovanou lidovou architekturou unikátní krajinný ráz, který bychom jinde u nás těžko hledali.

Lužické hory tvoří pestrou mozaiku živé i neživé přírody a leží ve stejnojmenné chráněné krajinné oblasti, která byla vyhlášena roku 1976. Nejvyšším vrcholem je hora Luž, dosahující 793 metrů a nacházející se na česko-německé hranici. Mezi geologickými formacemi vynikají pro kraj typické čedičové kupy se sloupcovitou odlučností, největší proslulosti z těchto útvarů dosáhla Panská skála u Kamenického Šenova, méně známý, i když neméně působivý je například bývalý lom Zlatý vrch.

Lužické hory od Jítravy
Lužické hory od Jítravy

Turistika

Mezi lákavé turistické cíle patří vyhlídkové vrcholy a rozhledny, z mnoha míst na české straně Lužických hor jmenujme tři – vrch Studenec se zrekonstruovanou rozhlednou, rozhledna na Jedlové a výrazný Klíč, jeden z nejkrásnějších vrcholů Lužických hor. Poutník si v Lužických horách určitě také všimne mnoha středověkých hradů a opevnění, stejně tak i betonových bunkrů, tvořících pohraniční opevnění budované v letech 1935–1938 jako obrana proti nacistickému Německu.

Lužické hory nemají jeden ucelený a jasně patrný hřeben, po celé oblasti najdeme řadu zalesněných a v kraji jakoby bez nějakého řádu roztroušených vrcholů. Kvalitní síť turistických cest a dostatek ubytovacích kapacit ve vrcholové části hor nabízejí více variant pro přechod pohoří. Rovnoběžně s hranicí mezi Krásnou Lípou a Jítravou prochází páteřní červená značka, dlouhá 47 kilometrů, která vystupuje na významné vrcholy Jedlová, Luž a Hvozd.

Bílé kameny připomínají svým tvarem a barvou stádo slonů
Bílé kameny připomínají svým tvarem a barvou stádo slonů

Severní stezka Via Czechia

Trasa Severní stezky je v Lužických horách dlouhá 52 kilometrů a je rozdělena na dva dny pěšího putování. Poměrně dlouhé denní etapy lze případně zkrátit rozdělením putování na tři dny s přespáním v Lesné a Krompachu. Cesta začíná na západní hranici Lužických hor v obci Studený, přímo na pomezí Lužických hor a národního parku České Švýcarsko, kde navazuje na páteřní červenou turistickou trasu národního parku České Švýcarsko. Do obce Studený zajíždí z České Kamenice autobus, nejbližší nádraží leží v České Kamenici. Na opačné straně Severní stezka končí v Jítravském sedle, kde Lužické hory přirozeně navazují na Ještědský hřbet.

Trasa Severní stezky vede v maximální možné míře po pěších turistických cestách a postupně navštíví zajímavé rozhledové body Studenec, Tolštejn, Luž, Popova skála a Vraní skály. V části putování zamíří trasa na německé území, kde prochází Jonsdorfské skalní město nebo vystoupá na rozhlednu na hoře Hvozd.

Skalní město Jonsdorfer Felsenstadt
Skalní město Jonsdorfer Felsenstadt

Cyklistická varianta

Pro cyklisty představují Lužické hory velmi zajímavou oblast se spoustou širokých lesních cest a vedlejších silnic s minimálním provozem. Cyklistická varianta Severní stezky přes Lužické hory měří 52 kilometrů a celkové stoupání činí 1400 metrů. Přejezd začíná shodně se základní pěší trasou ve Studeném a končí v Jítravě, na obou koncích přejezdu lze využít možnosti ubytování – ve Studeném penzion Kamzík, v Jítravě penzion a hotel Jítravský Dvorec. Přejezd Lužických hor tak lze zvládnout za jediný den.

Pohled z Tolštejna na Jedlovou
Pohled z Tolštejna na Jedlovou

Podrobné informace v knize Severní stezka – Českem od západu k východu, vybavit se můžeš i Vandrovníkem.

Mapy ke stažení, gpx soubory nebo PDF itinerář najdeš na webu www.viaczechia.cz. Podrobný itinerář nalezneš zde.

Ubytování a jídlo

Ubytování pod střechou minimálně každých 20-25 km, potraviny možno doplňovat průběžně.

Doporučené ubytování:
Studený – penzion Kamzík
Myslivny – Chata Luž
Jítrava – Jítravský Dvorec

Základní trasa

Studený - Jítrava

Orientační rozpis po dnech

Studený – Horní Světlá/Myslivny 25,60 km
Horní Světlá/Myslivny – Jítrava 26,50 km

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: