Jahňací štít – nejvýchodnější vrchol Vysokých Tater
Treky

Jahňací štít – nejvýchodnější vrchol Vysokých Tater

Jahňací štít je jedním z devíti vrcholů Vysokých Tater, na které lze ze slovenské strany vystoupat po turistické značce. Nachází se nedaleko Lomnického štítu a je považován za nejvýchodnější vrchol nejmenších velehor světa.

Vysoké Tatry – Slovensko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol
Stát
Slovensko
Další státy
Slovensko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
20 km
Nejvyšší bod
2229 m n. m.
Převýšení
1300 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Náročný
Horolezecké úseky
úseky s řetězy či lany

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Vysoké Tatry jsou osvědčená klasika. Rozprostírají se na slovensko-polské hranici a zahrnují nejvyšší hory obou zemí. Přestože jsou pro svou rozlohu označovány za nejmenší velehory světa, nabízí nespočet možností pro lezení a turistiku. Většina vrcholů je však dostupná pouze za doprovodu horského vůdce nebo pro registrované lezce. Pouze na 9 z nich se může člověk ze slovenské strany vypravit po normální turistické značce. Mezi tyto „vybrané“ hory patří i Jahňací štít, který někdy bývá turisty neprávem trochu opomíjený. Ať už je to kvůli jeho pozici nebo relativně dlouhému nástupu, rozhodně stojí za výšlap a neměl by na vašem seznamu chybět.

Vyrážíme k Chatě pri Zelenom plese

Klasická trasa začíná od parkoviště za Tatranskou Lomnicí (GPS: 49°11’13.090″N, 20°17’30.476″E), u rozcestníku Biela Voda, zastávka SAD. Od rozcestníku se vydejte po žluté skrz Dolinu Kežmarskej Bielej vody, proti proudu stejnojmenného potoka. Štěrková cesta vás povede lesem s pozvolným stoupáním a dvakrát přes mostek přejdete potok. Asi kilometr za rozcestníkem Kovaľčíkova poľana (turistický přístřešek) se cesta začne stáčet vlevo a přivede vás do Doliny Zeleného plesa, kterou se dostanete k Brnčalce. Jak už název napovídá, Chata pri Zelenom plese nebo lidově Brnčalka stojí na okraji Zeleného plesa. Právě sem vyrazily děti na školu v přírodě ve filmu Jak se krotí krokodýli a asi každému se vybaví roztomilý Vítek Koudelka. Horská chata nabízí jak ubytování, tak občerstvení a je vhodným místem pro dočerpání sil po návratu z vrcholu nebo při špatném počasí. Kromě chaty stojí za zmínku Zelené pleso, které nabízí jedinečný pohled na několik ostrých štítů. Lomnický štít, Čierny štít nebo ikonická Jastrabia veža. To vše a spousta dalších vrcholů tvoří úžasnou podívanou nad hladinou plesa.

Chata pri Zelenom plese, Jahňací štít – nejvýchodnější vrchol Vysokých Tater
Chata pri Zelenom plese, Jahňací štít – nejvýchodnější vrchol Vysokých Tater

Od chaty až na vrchol

Až se dostatečně pokocháte, je třeba vyrazit dál. Z celkového dnešního převýšení 1300 m jsme zhruba v polovině, takže to hlavní stoupání nás teprve čeká. Od chaty začíná žlutá značka poměrně rychle stoupat skrz borovicovou kleč. U Červeného plesa je stezka na chvíli mírnější, aby záhy mohla opět prudce šplhat do Kolového sedla. V této části najdete pár míst zajištěných řetězy, které se hodí na pomoc při lezení po skalnatých úsecích. Ze sedla je to už jen asi 150 výškových metrů a člověk víceméně kopíruje hřeben. Na vrcholu (2229 m) se vám otevřou nádherné výhledy do krajiny. Kromě tatranských štítů uvidíte také Belianske Tatry, které jsou o trochu nižší a veřejnosti téměř nepřístupné z důvodu ochrany přírody. Na cestu zpět se vydejte stejnou trasou po žluté. Pozor je třeba dát akorát na odbočení v Kolovém sedle, aby člověk nepokračoval dál po hřebeni na Kolový štít.

 

Ubytování a jídlo

Potřebné vybavení

Na túru stačí běžné vybavení na turistiku, v létě je dobré počítat s odpoledními bouřkovými přeháňkami.

Přístup na začátek

Na počáteční parkoviště (GPS: 49°11’13.090″N, 20°17’30.476″E) se dostanete autem z Tatranské Lomnice, případně lze využít autobus z Popradu nebo Smokovce (zastávka Vysoké Tatry, Tatr. Lomnica, Biela Voda).

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

Od 1. 11. do 14. 6. probíhá uzavírka chodníku z Chaty pri Zelenom Plese až na vrchol.

Základní trasa

Rozcestník Biela Voda - Chata pri Zelenom Plese - Jahňací štít

Další možnosti túr v okolí

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: