Cyklovýšlap na Vaalserberg, nejvyšší horu Nizozemí
Treky

Cyklovýšlap na Vaalserberg, nejvyšší horu Nizozemí

Už název státu Nizozemí napovídá, že zde nenalezneme žádné velehory. Holandsko je naopak proslulé nížinami, rozlehlými poli plnými pestrých tulipánů, poldry (protipovodňová zátopová území) a větrnými mlýny. Na jihovýchodě země však přece jen nějaké ty kopečky najdeme. Nejvyšší bod Holandska tak nakonec obstojí v konkurenci EU vrcholů a umístí se až na 6. místě od konce. Nejvyšší hora Vaalserberg v pohoří Ardeny svou výškou 321 m poráží nejvyšší body Pobaltí, Malty a Dánska.

Ardeny – Nizozemsko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol, Vhodné jako cyklotrasa (novinka)
Stát
Nizozemsko
Další státy
Nizozemsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
7.5 km
Nejvyšší bod
321 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Vzhledem k tomu, že hned vedle nejvyššího bodu Holandska, ležícího nedaleko trojmezí Holandska, Německa a Belgie, stojí parkoviště, rozhodl jsem se výstup okořenit a zpestřit výjezdem na kole z holandské nížiny. Nemáte-li k dispozici vlastní kolo, můžete si ho půjčit v některé z místních půjčoven, stejně jako jsem to udělal já. Na doporučení jsem zvolil půjčovnu Zinkviooltje ve vesnici Epen, kde si každý vybere. Pro ty, kdo se nechtějí namáhat příliš, jsou k dispozici i elektrokola.

Dvojice rozhleden na vrcholu

Jízdu jsem následně zahájil ve vesnici Vijlen u místního kostela. Výjezd nebyl náročný a po 38 minutách jsem stál vítězoslavně na vrcholu. Myslím, že to byl vhodný začátek dlouhého cyklistického výletu, při kterém jsem stanul během jediného dne stanul na všech třech nejvyšších bodech států Beneluxu: Vaalserberg, nejvyšší horu Nizozemí, Signal de Botrange, nejvyšší vrchol Belgie, a Kneiff, nejvyšší bod Lucemburska.

Na vrcholu bylo vidět, že nejvyšší bod Holandska je mezi místními velmi oblíbený. Kromě dvou rozhleden, ze kterých je opravdu krásný výhled do okolí, zde naleznete také bludiště a další atrakce zejména pro děti. Vzhledem k tomu, že mě ale čekal ještě dlouhý program, dlouho jsem se nezdržel a pokračoval na cestě do Belgie.

Přístup na začátek

výchozí vesnice Vijlen

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: