Cyklovýšlap na Kneiff, nejvyšší bod Lucemburska
Treky

Cyklovýšlap na Kneiff, nejvyšší bod Lucemburska

Lucembursko je nejmenší stát Evropské unie, ale zároveň nejbohatší. Nejvyšší bod Kneiff s výškou 560 m ovšem dosáhl při mé výpravě po nejvyšších vrcholech států EU jednoho prvenství – je jednoznačně nejnudnější.

Ardeny – Lucembursko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol, Vhodné jako cyklotrasa (novinka)
Stát
Lucembursko
Další státy
Lucembursko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
51.5 km
Nejvyšší bod
560 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Má cesta na vrchol Lucemburska začala na nejvyšším bodě Belgie. Lepší začátek cesty jsem si nemohl vybrat, protože výš už jsem se v Beneluxu dostat nemohl, a tak jsem jel prvních 17 km z kopce. Myslím, že jsem z tak dlouhého a mírného kopce nikdy nejel. Ideální pro lenivé cyklisty, jako jsem já. Cyklostezka byla šikovně postavená na místě bývalé železnice, proto to příjemné dlouhé klesání. To však muselo jednou skončit. Poblíž hranice s Lucemburskem začal náročný výstup, který byl po 100 kilometrech šlapání v nohách cítit. Naštěstí nebyl tak dlouhý jako v belgickém případě, a tak jsem po celodenní jízdě na kole nakonec opravdu dobyl všechny nejvyšší body Beneluxu.

Těsně vedle

S politováním musím říct, že Kneiff byla nejnudnější nejvyšší hora mé expedice. Lucemburčané se totiž spletli a mylně se domnívali, že nejvyšší bod země leží o několik set metrů jinde. Tím měl být kopec Buurgplaatz, na kterém byla vítězoslavně postavena rozhledna. Bohužel však pozdější přesnější měření ukázalo, že nejvyšším bodem Lucemburska je Kneiff. Na tomto bodě, který se nachází hned vedle štěrkové cesty a smetiště, tak leží pouze bíle natřený kámen značící nejvyšší bod země a tím celá pohádka končí. Proto jsem se zde dlouho nezdržel a zamířil raději za zaslouženým spánkem do kempu poblíž.

Nejvyšší bod Lucemburska tedy na rozdíl od belgického a holandského za návštěvu úplně nestojí, ale rozhodnete-li se zdolat všechny tři nejvyšší body Beneluxu během jednoho dne na kole, litovat určitě nebudete. Uvidíte Vaalserberg, nejvyšší horu Nizozemí, Signal de Botrange, nejvyšší vrchol Belgie, a Kneiff, nejvyšší bod Lucemburska.Potvrdilo se pořekadlo: I cesta může být cíl.

Utajený klenot

Kromě hor ale také rozhodně doporučuju návštěvu hlavního města Lucemburska, při které využijte dopravu vlakem po celé zemi zdarma. Město Lucemburk bývá označováno za jeden ze ukrytých pokladů Evropy. I přes svou krásu zůstává poněkud opomíjené turisty. Kromě historického centra chráněného hradbami ve městě také naleznete hrobku Jana Lucemburského.

Přístup na začátek

Z nejvyššího bodu Belgie Signal de Bortrange

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: