Cyklovýšlap na Signal de Botrange, nejvyšší horu Belgie
Treky

Cyklovýšlap na Signal de Botrange, nejvyšší horu Belgie

Hora Signal de Botrange, nejvyšší vrchol Belgie, překvapí svojí výškou 694 m. Nejen, že dá výstup na ni pěkně zabrat, dokonce tu bývá v zimě poměrně hodně sněhu a každoročně se tu připravuje i stopa pro běžecké lyžování.

Hautes Fagnes – Belgie

Typ
1-denní, Výstup na vrchol, Vhodné jako cyklotrasa (novinka)
Stát
Belgie
Další státy
Belgie
Počet dní
1
Vhodné měsíce
duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
50.5 km
Nejvyšší bod
694 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Jak jsem již nastínil u nejvyšší hory Holandska, pokračoval jsem svou jízdu na kole. Rozhodl jsem se pro smělý cíl, a sice zdolat nejvyšší body států Beneluxu na kole během jediného dne: Vaalserberg, nejvyšší horu Nizozemí, Signal de Botrange, nejvyšší vrchol Belgie, a Kneiff, nejvyšší bod Lucemburska. Cesta se vlnila mezi kopci pohoří Ardeny pořád nahoru a dolů. Nakonec tak z očekávané pohodové projížďky Beneluxem vznikla poměrně náročná výprava. 

Valná část cesty vedla po cyklostezce a pořád bylo na co koukat – kamenné vesničky, pastviny a lesíky. Atmosféře navíc dodalo šťávu právě probíhající mistrovství světa ve fotbale. Každý druhý dům totiž zdobila belgická vlajka a téměř všichni kolemjdoucí byli oděni do belgických barev. Bylo vidět, že ten den se odehraje velké utkání domácího týmu.

Střecha Belgie není zadarmo

V okamžik, kdy jsme se dostali pod závěrečný výstup na Signal de Botrange, jsem začal litovat, že jsem se smál mé přítelkyni Holanďance, že je Benelux placatý. Teď mi to Benelux vrátil i s úroky. Do kopce jsem se pěkně zapotil. Nakonec jsem se tak unavil, až jsem se rozhodl nejvyšší bod minout a zamířit nejdříve do pivovaru o jeden kilometr dále, abych dobil energii. To se ukázalo jako správné rozhodnutí. V místním pivovaru s příznačným názvem Belgium Peak Beer jsem vzhledem k příznivě se vyvíjejícímu zápasu MS ve fotbale Belgie – Panama 3:0 dostal ochutnávku zdarma, dobře se najedl a užil si skvělou atmosféru.

Po občerstvení mě čekal návrat zpět na vrchol a výstup na místní rozhlednu, která měří přesně šest metrů proto, aby dosáhla bájných 700 m. I Belgičané stejně jako Holanďané jsou na svoji nejvyšší horu opravdu hrdí.

Podobně jako u nejvyšší hory Holandska, také hned u hory Signal de Botrange stojí parkoviště, takže není problém přijet sem autem a udělat menší pěší výlety po okolí. Výstup na ni určitě stojí za doplnění klasického itineráře návštěvy Belgie: Brusel, Gent a Bruggy.

Přístup na začátek

Výchozí bod hora Vaalserberg v Holandsku

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: