Hory shora podle Radka Jaroše

Hory shora podle Radka Jaroše

Jaké to je stát na šesti osmitisícovkách? Co obnáší cesta od základního tábora až na vrchol? To a mnoho dalšího přibližuje kniha o expedicích jednoho z našich nejúspěšnějších horolezců současnosti Radka Jaroše. Představa většiny nehorolezců o tom, jak probíhá dobývání osmitisícového vrcholu, se od reality dost liší…

Jaké to je stát na šesti osmitisícovkách a co obnáší cesta od základního tábora až na vrchol, to a mnoho dalších podrobností z expedic k nejvyšším vrcholům planety přibližuje kniha o výstupech jednoho z našich současných nejúspěšnějších horolezců Radka Jaroše. Představa většiny nehorolezců o tom, jak probíhá dobývání osmitisícového vrcholu, se od reality dost liší, ale na své si určitě přijdou i ti, kteří dobře vědí, o čem je řeč.

Radek Jaroš viděl zatím shora Mt. Everest, Kangchenjunga, Cho Oyu, Broad Peak, Shisha Pangma a v roce 2005 Nanga Parbat. Mezitím se celkem třikrát pokoušel o K2. O všech výstupech si můžete nyní přečíst v knize, kterou napsali společně Radek Jaroš a Arnošt Tabášek.

Autoři nic nepřikrášlují a tak každý čtenář už v prvním příběhu pozná, že pocit vrcholové euforie je vykoupen neskutečnou lopotou a dřinou. Radek Jaroš od počátku svých cest k nejvyšším horám světa vyhledává malé několikačlenné expedice, které při vlastním výstupu nespoléhají ani na podporu umělých zdrojů kyslíku, ani na práci nosičů.

Zdaleka nejde jen o hodnotu sportovního výkonu, jde o celkový přístup k horám a k přírodě vůbec. A pokud jde o zmíněný pocit euforie, ten přichází většinou dlouho po vlastním výstupu. Tam nahoře jde každý sám za sebe a nadoraz, takže si na vrcholu může užít jen tolik uspokojení, kolik mu hora právě dovolí. I o tom je kniha Hory shora.

Nejsilnější není kupodivu vyprávění o dobytí vrcholů, i když jde samozřejmě o velký sportovní a hluboký niterný zážitek. Ale teprve ve chvíli, kdy je třeba zvážit lidské možnosti a otočit se třeba jen kousek od vytouženého cíle, teprve v ten okamžik čtenáři běhá mráz po zádech. Jít dál a risknout to, nebo se vrátit a obětovat roky snažení a litry potu? Rozhodování, kterému se v lehčí variantě v běžném životě občas nevyhne žádný z nás, ale které v podmínkách velehor může být rozhodnutím tragickým. Obdivuhodná je například vytrvalost, s níž stál Radek třikrát na svazích K2. Tyto tři pokusy sice nevedly ke zdolání vrcholu, ale z hlediska zkušeností, poznání a pokory k horám je zcela jistě nelze nazvat neúspěchem nebo prohrou.

Jednotlivé příběhy doprovázejí dokumentární fotografie ze všech expedic, které přibližují nejen krásu hor, ale také chvíle vyčerpání a marného čekání. Jejich autorem je také Radek Jaroš. Je možná škoda, že není text více provázán s fotografiemi. Některé záběry přímo vyzývají k příběhu, ale v textu se už k nim autoři nevracejí. A naopak, v textu je popisován dramatický vznik fotografie laviny, kterou ale čtenář v knize nenajde.

Celkově jde ovšem o unikátní fotografie z prostředí, kde udělat jednu jedinou fotografii stojí neskutečné úsilí. Nehledě na dokumentární hodnotu snímků je v knize plno záběrů, při kterých se tají dech nejen milovníkům velehor.

Jedinou čtenářskou výtku zaslouží tak skutečnost, že v příbězích se bez upozornění střídají osobní zážitky Radka Jaroše a reportérský styl nezaujatého vypravěče. Je to pochopitelné, jde o text dvou autorů, celkovému dojmu to nijak nevadí, možná dokonce naopak. Ale pro podobné střídání vypravěče je vhodnější grafické odlišení obou rovin, při přechodu z osobních vzpomínek do vyprávění je totiž neupozorněný čtenář trochu zmatený a než se zorientuje, pozornost je na chvíli odvedena stranou.

Velehory připravují svým obdivovatelům chvíle nezapomenutelně krásné i okamžiky beznaděje. O tom všem a hlavně o velké životní vášni Radka Jaroše pro nejvyšší hory světa vypráví kniha Hory shora. Doporučujeme přečíst si ji. Dává příležitost zamyslet se nejen nad úspěchy vynikajícího horolezce, ale i nad vztahem člověka k velehorám a nad odpovědností lezců, kteří dokážou stoupat výš než jiní.

Zkušenosti čtenářů

Rujir

Parada! Som rad, ze tato kniha vysla, len skoda ze sa tak nestalo este pred Vianocami. To by som si ju dal pod stromcek. Takto si ju snad budem musiet darovat na Valentina. 😀 Dufam, ze to bude tak dobre, ako stare Rakoncajove knihy…

Aleš

Ale ona ta kniha vyšla už před Vánocema. Já jsem jí třeba koupil 7.prosince. Můj osobní názor je, že knihy od Josky Rakoncaje byly čtivější. Radek Jaroš má trošku jiný styl psaní. Ale kniha je to moc pěkná

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: