Hora Sv. Kateřiny

Hora Sv. Kateřiny

Město, vzdálené asi 11 km severně od Litvínova, leží při hranici s Německem, je tu hraniční přechod i pro osobní automobily.

Zdaleka viditelnou dominantou města je rozhledna na Růžovém vrchu (729 m), která se tyčí na jižním okraji městečka nedaleko kostela.

Kamenná věž o výšce 16 m byla i s restaurací a ubytovnou slavnostně otevřena 17. srpna 1902. Tehdy nesla jméno císaře Františka Josefa, po roce 1918 získala jméno Jahnova rozhledna na památku F. L. Jahna, německého propagátora turistiky. Věž byla později navýšena o prosklenou dřevěnou nástavbu. Koncem 20. století byla rozhledna pro veřejnost uzavřena pro havarijní stav. K novému a slavnostnímu zprovoznění rozhledny došlo po její generální rekonstrukci dne 22. června 2002, při příležitosti jejího 100. výročí. Opravami se celková výše rozhledny zvýšila na 21 metrů, dnes má stylovou prosklenou vyhlídkovou nástavbu a zároveň i nové jméno Hláska. Z vyhlídkové plošiny ve výšce 16 m je pěkný pohled na nedalekou Novou Ves v Horách s větrnými elektrárnami na Strážném vrchu, či na osadu Malý Háj s kostelíkem, lze zahlédnout i německé městečko Olbernhau a vyhlídkový vrch Schwartenberg. Za dobré viditelnosti je vidět České středohoří s Milešovkou.

Pod rozhlednou se nachází pomník Antona Günthera německého krušnohorského písničkáře a zpěváka, rodáka z Božího Daru. Pomník pochází z roku 1938.

Při silnici směrem do Brandova stojí za návštěvu restaurace Krušnohorský expres, která je umístěna v upraveném starém železničním vagonu. U restaurace je i návěst a návštěvník má vizuální dojem, že vůz mizí v tunelu.

Bývalou důlní historii dodnes připomíná řada opuštěných šachet. Největší z nich byla Mikulášská štola (na SZ okraji města), kde se ve středověku dolovalo stříbro a měď. Uvádí se, že chodby vedly do hloubky téměř 160 m. V roce 1936 zde bylo otevřeno hornické muzeum a během 2. světové války byla štola využívána jako protiletecký kryt, pak byly její prostory zatopeny. Traduje se, že Němci tady na jaře roku 1945 ukryli cennosti a dokumenty a místo se tak stalo cílem hledačů pokladů – panuje představa, že je v Mikulášské štole uložen poklad nevyčíslitelné  hodnoty – Jantarová komnata, uloupená německou armádou za 2. světové války v Petrodvorci u Petrohradu. Dne 7. září 2013 byla tato proslulá štola po opravě slavnostně otevřena pro veřejnost a postupně se mění na hornické muzeum s expozicí zaměřenou na historickou těžbu rud v tomto regionu.

Přístup:

Např. z Nové Vsi v Horách po žluté značce – cca 3 km.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: