Fotoreportáž: rakouské ledovce mizí před očima

Fotoreportáž: rakouské ledovce mizí před očima

Změny klimatu s sebou nesou mnoho důsledků pro přírodu i pro člověka. Katastrofická sucha, rostoucí hladiny oceánů, ale také ústup horských ledovců. Jak ubývá 92 ledovců v rakouských Alpách?

Ze zkoumaných 92 ledovců bylo 86 na ústupu. Podle výsledků zůstává pět zkoumaných ledovců stabilních – jejich délka se proměnila o méně než metr a jeden vykázal dokonce nepatrný přírůstek. Jak shrnují aktuální výsledky zprávy o stavu ledovců v období 2018/2019 vedoucí Gletschermessdienst – Služby měření ledovců Alpenvereinu, Gerhard Lieb a Andreas Kellerer-Pirklbauer z Institutu geografie na univerzitě v Grazu?

Měření dokazují výrazný úbytek

Stav ledovců lze opět charakterizovat jako velmi nepříznivý a zcela zapadá do dlouhodobé periody mimořádně ledovcům nepříznivých podmínek, což je efekt převládající změny klimatu. „Od poloviny srpna do konce října 2019 bylo v terénu celkem 24 měřičů ledovců s přibližně 50 doprovodnými osobami, aby provedli délkové měření četných místních ‚ledovcových velikánů‘ pro zprávu o ledovcích 2018/19,“ informuje Gerhard Lieb. Naměřené hodnoty jsou k dispozici u 84 z 92 ledovců, u zbylých osmi bylo provedeno srovnání fotografiemi.

Průměrný úbytek na 84 měřených ledovcích byl v období 2018/2019: -14,3 m, což se nacházelo pod průměrnou hodnotou předchozího roku: -17,2 m (počítáno ze 76 ledovců) a zcela zřetelně pod extrémní hodnotou let 2016/2017: -25,2 m (75 ledovců).

Zdání klame

„To, že se pět ledovců téměř nezměnilo a jeden dokonce mírně přibyl, může být označeno za mimořádné,“ vysvětluje Gerhard Lieb. „Nicméně tendence k ústupu ledovců, která trvá již celá desetiletí, nebyla nijak zpomalena.“ Ve většině případů leží konce těchto ledovců pod starým sněhem z předchozí zimy, kde sníh led ochránil. Zároveň místní topografické podmínky na okraji ledu vysvětlují zdánlivě příznivé ledovcové hodnoty. „U jediného ledovce, který vykázal mírný nárůst, se nejednalo o skutečně aktivní nabytí ledové masy, nýbrž pouze o „naklonění jeho okraje vpřed“.

Podle obou vedoucích Služby měření ledovců Alpenvereinu v žádném případě nejde o aktivní postup dotčených ledovců způsobený příznivými podmínkami. Zdání proto klame. „Ledovce působí zhrouceně a už od pohledu je často zřejmé, že jsou špatně živené,“ vysvětluje Lieb. Je to také znát na formulacích zpráv z měření. Aktuální stav ledovců popisují slova jako: odvodnění skalních prahů, progresivní rozpad ledu, zvyšující se pokrytí sutí nebo led v hroudách. Měřiči ledovců rovněž informují, že smršťování ledovců má vliv i na stav alpských stezek.

Porovnání fotografií: Ledovec Ochsental, Silvretta Group (1973 – dnes)

Zatímco většina měřených ledovců ve skupině Silvretta měla podobné nebo nižší hodnoty ústupu než v předchozím roce, ledovec Ochsental vyniká druhou nejvyšší hodnotou ústupu v Rakousku (-86,7 m) a vysvětluje vysoký průměrný ústup ledovců v této oblasti. Na tomto ledovci se oddělila část jazyka – 150 m, a tato hodnota představuje dynamiku úbytku ledovce.

Ledovec Ochsentaler, 1973
Ledovec Ochsentaler, 1973
Ledovec Ochsentaler, 1990
Ledovec Ochsentaler, 1990
Ledovec Ochsentaler, 2002
Ledovec Ochsentaler, 2002
Ledovec Ochsentaler, 2008
Ledovec Ochsentaler, 2008
Ledovec Ochsentaler, 2013
Ledovec Ochsentaler, 2013
Ledovec Ochsentaler, 2019
Ledovec Ochsentaler, 2019

Příznivější podmínky pro ledovce na východě

Je třeba zdůraznit, že všechny ledovce, které zůstaly nehybné, se nacházejí v pohoří Vysoké Taury. „Je to signál, že podmínky na východě rakouských Alp byly pro ledovce mírně příznivější, než tomu bylo na západě,“ tvrdí Gerhard Lieb. Také jediným přibývajícím ledovcem o 2,2 m je Maurerkees ve skupině Grossglockner, jihozápadně od známého Kitzsteinhorn, ve Vysokých Taurách. A Andreas Kellerer-Pirklbauer ještě doplňuje: „Je překvapující, že všechny ledovce, které nezměnily délku, nejsou relativně blízko sebe, ale lze je najít po celých Vysokých Taurách.“

Na většině území Rakouska byla zima 2018/19 nad srážkovým průměrem. Podle Kellerer-Pirklbauera byl měsíc květen 2019 o zhruba tři stupně chladnější, hned nato ale následoval nejteplejší červen celé historie měření – v tomto měsíci bylo o 4 °C tepleji. Roční teplotní průměr byl o 1,1 °C teplejší než průměrné hodnoty, a to na ledovce nepůsobí dobře.

10 největších úbytků rakouských ledovců

  1. Bärenkopfkees (Glocknergruppe, Salzburg)                      -86,9 m
  2. Ochsentaler Gletscher (Silvrettagruppe, Vorarlberg)      -86,7 m
  3. Schweikertferner (Ötztaler Alpen, Tirol)                            -86,3 m
  4. Karlingerkees (Glocknergruppe, Salzburg)                         -71,7 m
  5. Pasterze (Glocknergruppe, Kärnten)                                   -60 m
  6. Weißseeferner (Ötztaler Alpen, Tirol)                                -50 m
  7. Alpeiner Ferner (Stubaier Alpen, Tirol)                               -42,7 m
  8. Berglasferner  (Stubaier Alpen, Tirol)                                  -37,8 m
  9. Diemferner (Ötztaler Alpen, Tirol)                                       -31,4 m
  10. Gepatschferner (Ötztaler Alpen, Tirol)                               -30 m

Halštatský ledovec v průběhu roku 2019

Halštatský ledovec, 2. června 2019
Halštatský ledovec, 2. června 2019
Halštatský ledovec, 4. července 2019
Halštatský ledovec, 4. července 2019
Halštatský ledovec, 7. srpna 2019
Halštatský ledovec, 7. srpna 2019
Halštatský ledovec, 5. září 2019
Halštatský ledovec, 5. září 2019

Ledovce jsou důležité podobně jako Mozart nebo Picasso

„Titulky o tajících ledovcích před koronavirovou krizí nikoho nezvedaly ze židlí,“ zdůrazňuje Ingrid Hayek, viceprezidentka Rakouského alpského spolku (Alpenverein) v rámci videoprezentace o aktuálním stavu ledovců. Podle ní potřebujeme ledovce více než kdy jindy: „Potřebujeme Picassa, Notre-Dame, společenské chování, Mozarta nebo Vídeňské valčíky? V tuto chvíli není nic z toho k dispozici. A najednou nám to velmi chybí – ani sociální media to nemohou nahradit.“ Proto Hayek zdůrazňuje, že ledovce, podobně jako literaturu, společenské chování nebo Mozarta, potřebujeme. „Toto všechno není nutné k našemu čistě fyzickému přežití, nýbrž pro náš intelekt a naši duši.“

Hayek ve svém komentáři v posledním vydání časopisu Alpenvereinu
Bergauf uzavírá, že bílý ledovcový lesk, neuchopitelné ticho a osamělost ohromujícího horského světa i těkavou vůni alpských růží nelze nahradit zábavnými parky, stejně jako nelze nahradit Notre-Dame nákupním centrem.

AV - logo

Alpenverein Edelweiss CZ

Systematické měření ledovců probíhá již od roku 1891 prostřednictvím Služby měření ledovců (Gletschermessdienst) při Rakouském alpském spolku Alpenverein. V současné době tým měřičů tvoří 20 stálých dobrovolníků a každoroční měření se provádí na zhruba 100 ledovcích po celém Rakousku. Portfolio činností v Alpenvereinu je široké a zajímavé – i Vy se můžete stát součástí tohoto dění, více na www.edelweiss.cz. Informace pro vás připravil tým Alpenverein Edelweiss CZ.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: