Eva Obůrková: Výlety s dětmi

Eva Obůrková: Výlety s dětmi

Kniha Výlety s dětmi je rozšířeným a přepracovaným vydáním staršího titulu. V rámci našeho seriálu vybavení pro děti není od věci zmínit se i o téhle knížce. Je totiž plná inspirace, kam vyrazit s malými človíčky za strašidly, památkami, zajímavostmi i zábavou. Kniha je součástí širší a pro čtenáře podobně strukturované nabídky nakladatelství Computer Press.

Údaje vydavatele:
Titul: Výlety s dětmi
Autor: Eva Obůrková
Počet stran: 200
Infocena: 299 Kč
Vydalo: Nakladatelství Computer Press, Brno 2010

Kniha Výlety s dětmi je rozšířeným a přepracovaným vydáním staršího titulu. V rámci našeho seriálu vybavení pro děti není od věci zmínit se i o téhle knížce. Je totiž plná inspirace, kam vyrazit s malými človíčky za strašidly, památkami, zajímavostmi i zábavou. Kniha je součástí širší a pro čtenáře podobně strukturované ediční nabídky brněnského nakladatelství Computer Press.

Pokud máte v rodině neposedu, kterého jen tak něco nezaujme, případně zvídavého vnoučka, jemuž nestačí vyběhat se za domem, nabízí se zalistovat v knize Výlety s dětmi. Můžete tu vyhledat jak jednorázový nápad, tak témata pro dlouhodobější plánování. Jaké tipy a jak zpracované v knize najdete?

Vydavatel uvádí více než 600 tipů na výlety do všech koutů České republiky. Do tohoto čísla započítává i náměty na výlety a akce, takže vlastních lokalit je asi 520. I tak jde o slušné číslo. Lokality jsou řazeny tematicky do 13 kapitol. Dobrou pomůckou jsou informace o otevíracích dobách a cenách vstupného, které je členěno do pěti úrovní po 50 Kč. To je vzhledem k častým změnám vstupného docela rozumné. Samotný popis jednotlivých lokalit je poměrně obsáhlý (cca 1/2 strany) a je doplněný informací, jak se na místo dostanete. U drtivé většiny popisů je alespoň jedna fotka.

Přístupnost hesel

Jak už bylo řečeno, struktura knihy Výlety s dětmi zachovává řazení a přístupnost námětů známé z předchozích knih nakladatelství Computer Press. Jednotlivá konkrétní místa muže čtenář najít buď podle rejstříku (je řazený tématicky a v rámci tématu abecedně podle lokality) nebo podle mapky s ikonami jednotlivých atrakcí (celkem pře třicet typů ikon) a konečně listováním v tematicky řazené publikaci s výběrem třeba podle fotografií (k většině lokalit je v knize jedna až dvě fotky). Přístupnost hesel je dostatečná, můžeme ji pochválit. Jedinou výtkou může být ne zcela dobrá přehlednost vložené celkové mapky, kde se trochu ztrácejí jednotlivé ikony. Ale při potřebě umístit na mapu kolem 600 ikonek není tento úkol pochopitelně nijak snadný. Takže je pochopitelné, že jednak na mapě nejsou úplně všechny lokality, jednak mě nenapadá jednoduchý způsob jak přehlednost zlepšit.

Rozsah a zaměření

Kniha je přepracovaným a doplněným vydáním navazujícím na několik předchozích úspěšných vydání této publikace. Z tohoto pohledu je rozsah a tematické zaměření vcelku ustálené. Šíře záběru je úctyhodná od klasických turistických cílů přes hřiště, aquaparky, řemeslnické dílny až po nejrůznější kuriozity typu parku miniatur nebo zámku plného bludišť. Rozhodně tu svou inspiraci nejde téměř každý. Trochu problematické je, do jaké míry jsou jednotlivé atrakce zaměřené na děti. Ve slovním popisu je sice většinou upozornění, co a nakolik může dítě zaujmout, ale nakolik je pro dítě vhodné už musí rozhodnout čtenář sám. Možná by stálo za to samostatnou ikonkou (podobnou hvězdičkám cenové hladiny) napovědět alespoň věkovou kategorii, na kterou je daná atrakce zaměřena především.

Výběr lokalit

Další otázkou je výběr lokalit. Naprosto chápu, že výběr toho, je pro děti vhodné a co ne, je velesložitý a prakticky neřešitelný k všeobecné spokojenosti. Ale osobně bych například možná zařadil navíc samostatnou tématickou kapitolu pro předškoláky (pro tenhle věk je totiž trochu obtížné něco v knize rychle dohledat) například na úkor všeobecně známých atrakcí, které pro děti nic nenabízejí. Mnohé zařazené lokality jsou totiž z pohledu atraktivnosti pro dětský věk trochu diskutabilní. Mám na mysli například zařazení téměř všech větších našich přístupných jeskyní, ponuré kostnice nebo hornická a vojenská muzea. která jsou veřejnosti notoricky známá. Také zařazení například skalních měst do kapitoly Kuriozity, zajímavosti a tajemná místa mi příliš nesedí. Naopak zase chybí dětská divadla, takže zatímco plzeňský pomník Spejbla a Hurvínka v knize je, kam jít na oblíbené loutky na živo jsem nenašel. Ale znovu připomínám, že chápu velkou obtížnost volby mezi tou či onou lokalitou. Větší děti mohou zajímat prakticky všechna turisticky atraktivní místa. Ale právě proto bych se přimlouval za upřednostnění těch, která připravila pro děti nějaký bonus navíc podobně, jako je to citlivě udělané u hradů a zámků. Je ale třeba autory pochválit, že skutečně pěkných míst pro děti vynechali v knize jen málo (třeba velké modelové kolejiště v Praze).

Pokud máte děti a tuto knihu neznáte, doporučuji do ní nahlédnout. Jak, doufám, vyplynulo z recenze, je přehledná a inspirativní. Navíc zapadá do celé série knih nakladatelství Computer Press, které mapují republiku z pohledu zajímavých cílů. Je to publikace Kudy z nudy (2010) o adrenalinových a pohybových aktivitách nebo ediční řada Kam na výlet, která nabízí cíle nerůznějšího typu. Grafická úprava, struktura, řazení a přístupnost hesel je u všech typů podobná a kromě celoplošných vydání jsou v edici Kam na výlet postupně vydávány také díly s regionálním zaměřením. To se ostatně plánuje i u výletů s dětmi, již vyšly například Výlety s dětmi v Praze a středních Čechách (2008). Další možnost rozšiřování pole působnosti je v zahraničí, letos vyšel například titul Kam na Slovensku s dětmi i bez nich (2010). Kdo si tento typ publikací oblíbil, má se tedy do budoucna určitě na co těšit.

© Svět outdooru 2010, připravil Jiří Červinka, repro foto Svět outdooru

Placené odkazy k tomuto článku:
Zde může být váš odkaz! Napište nám.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: