Deset nej z veletrhu OutDoor 2010

Deset nej z veletrhu OutDoor 2010

Ve druhém článku z veletrhu OutDoor 2010 ve Friedrichshafenu najdete novinky a vychytávky, které nás ve dvanácti halách tohoto předního outdoorového veletrhu nejvíce zaujaly.

Ve druhém článku z veletrhu OutDoor 2010 ve Friedrichshafenu najdete novinky a vychytávky, které nás ve dvanácti halách tohoto předního outdoorového veletrhu nejvíce zaujaly. V předchozím článku jsme popsali trendy, které budou tvořit základní stavební kameny nabídky příštího roku. Nyní se podíváme na některé konkrétní výrobky, většinou připravované pro rok 2011. Mezi nimi představíme i vybrané novinky, které zaujaly odbornou porotu a získaly ocenění Outdoor Industry Avard.

Stan Laser Ultra 1 od Terra Nova Equipment
Na první místě uvádíme stan, který se málokomu nelíbil a poutal všeobecnou pozornost. Stan Laser Ultra 1 od známé anglické firmy Terra Nova posunuje hranice lehkých stanů pro jednoho spáče. Jeho hmotnost je pouhopouhých a necelých 500 g. A nejde přitom o žádnou minimalistickou rakvičku, ale o plnohodnotný dvouplášťový malý stan s tropikem. V souladu s celkovým trendem se na nízké hmotnosti podílejí především nový pevný ultralehký materiál, který dovoluje ušít stan jako pavučinku. Materiálem by měl být tzv. Cuben (Cuben fibre), dosud používaný zejména na plachty jachet.

Stan Laser Ultra 1 je tedy nejlehčí dvouplášťový stan na světě a jistě bude mít řadu následovníků, kteří tuto novinku přivedou k širšímu praktickému využití. S nízkou hmotností je samozřejmě spojena i nižší odolnost, ale materiál sám o sobě je poměrně pevný a působí odolně, což jsme si ověřili vlastnoručně. Stan má navíc i další atributy „dospělého stanu“ je v něm dost prostoru a má několik větracích možností. Zaslouženě byl oceněn zlatou cenou Industry Award Gold.

Care Plus Tick, test na borreliózu
Holandská firma Tropicare představila na veletrhu OutDoor jednoduchý test na lymskou borreliózu. Test Care Plus je pozoruhodný především proto, že dosavadní testy byly velmi zdlouhavé. Navíc je lymská borrelióza problémem celé Evropy a nedá se proti ní očkovat. Finta je v tom, že test pracuje se samotným klíštětem, které se testuje, zda není nakaženo bakterií Borrelia způsobjící Lymskou borreliózu. Pokud je test pozitivní, může lékař okamžitě zahájit léčbu antibiotiky.

Postup je jednoduchý. Do 8 hodin od kousnutí klíštěte toto opatrně vyjmout sadou Tick-Out, vložit do zkumavky, pokapat pár kapkami přípravku, dřevěnou tyčinkou jej rozdrtit a pomocí pipety přenést 2-3 kapky směsi na testovací kazetu. Do max. 20 minut je test hotový, červená linka znamená, že klíště je pozitivní na bakterii borreliózy. Hlavní výhodou tohoto testu je, že víte bezprostředně po zakousnutí klíštěte, zda je klíště infikováno, a vy tak budete či nebudete potřebovat další léčbu. Tím se urychlí současná praxe, kdy se podezření potvrdí po několika týdnech při testování krve v době, kdy se v ní objeví protilátky (jediná viditelná známka nákazy po kousnutí – začervenalý kruh kolem – se neobjeví vždy). Je samozřejmé, že ani nový test není stoprocentní, protože nakažené klíště nemusí nutně znamenat vaši nákazu, ale jde o významný krok v boji s obtížnou chorobou. Ocenění Industry Award Gold.

Light and Fast, nová generace Gore-Texu Pro Shell
Významnou novinkou pro příští sezónu je ohlášená nová generace třívrstvého materiálu Gore-Tex Pro Shell v provedení Light and Fast. Parametry mají být příznivější než u dosavadního Pro Shell a přitom bude nová generace výrazně lehčí. Příslibem této novinky byly bundy z maximálně odlehčeného stávajícího Pro Shell materiálu z japonské produkce na stánku firmy Berghaus. Ta na veletrhu představila hned dvě třívrstvé bundy Mount Asgard – v celorozepínacím provedením s hmotností 350 g a v provedení anorak se zipem do poloviny dokonce s povznášející hmotností pouhých 280 g. Chystaná nová generace Pro Shell Light and Fast umožní zřejmě další váhový úbytek u třívrstvých bund, což bude podporovat trend posunující nepropro oblečení do polohy záložní vrstvy s nepodstatnou váhovou zátěží.

Odlehčené bundy
Trend odlehčení je obzvlášť patrný na oblečení, konkrétně na bundách. Na veletrhu OutDoor hned několik firem představilo lehké nepropro bundy z nejrůznějších materiálů. Kromě již zmíněných bund Mount Asgard to bly například americký Marmot, který šije nepropro bundu Hyper Jacket z velmi prodyšného materiálu Membrain Strata (prodyšnost 32 l/m2/den a voděodolnost 20 m v.s.) o hmotnosti 309 g. Další odlehčené bundy představila například firma Montane, jejíž třívrstvá bunda Spektr má mít údajně hmotnost pouhých 210 g. A konečně třívrstvá bunda Malpais Trinity od firmy GoLite by se měla dostat na neuvěřitelnou hmotnost 175 g. Je jasné, že honba za nízkou hmotností s sebou nese minimální vybavenost a maximální zranitelnost. Praktický význam těchto lehoučkých bundiček ukáže čas, ale je zřejmé, že nepropro oblečení se bude stěhovat do batohů jako záložní vybavení pro případ špatného počasí a vystřídá tak neprodyšné pláštěnky a ponča.

Vaude mění eVent za Sympatex
Také další novinka je z oblasti nepropro, ale neohlašuje žádný nový materiál. Ovšem zpráva, že německý outdoorový kolos Vaude mění dodavatele nepropro materiálu pro svoje výrobky, je podle Světa outdooru opravdu důležitou novinkou. Od zimy Vaude totiž opouští dosavadní eVent a postupně kompletně přejde na Sympatex. Jedním z podstatných důvodů je udáváno ekologické hledisko. Vaude si totiž zvolilo ekologickou orientaci jako podstatnou a důležitou součást své strategie. Kromě nového nepropro materiálu bude Vaude například označovat své výrobky vlastními ekologickými visačkami Vaude Ecosystem, které mají přesná a přísná pravidla. Zdá se, že Vaude míří do nevelké skupiny firem, které berou ekologické hledisko opravdu vážně a chystá se připojit k průkopníkům ekologických postupů, jako je americká Patagonie nebo švédský Klattermusen.

Nový Garmin GPSMAP 62
Garmin přivezl na veletrh zbrusu nový GPSMAP 62, který navazuje na úspěšný robustní a odolný model řady GPSmap 60. Ze svého předchůdce zachovává výbornou citlivost na signál díky venkovní anténě, a funkce svého předchůdce inovuje o některé vymoženosti populárního Oregonu. Pro některé zklamání a pro druhé potěšení je skutečnost, že nový Garmin GPSMAP 62 nemá dotykový displej ani nijak nevylepšil jeho rozlišení. Vylepšil pouze počet barev na 65 tisíc. Výhodou tohoto řešení je jasnější displej a lepší čitelnost na přímém světle. Na druhou stranu jej uživatel nemůže ovládat dotykem prstu. Takové řešení má však stále v současné době velké množství příznivců a tak je dobře, že Garmin nenechal oblíbené mapové GPS osudu a přišel s novým modelem této řady. Hmotnost mírně stoupla na 260 g a naopak je k dispozici 0,5 až 1,7GB vnitřní paměti.

Nový GPSMAP 62 má hned tři verze. Základní model 62 obsahuje základní světovou mapu se stínovaným reliéfem. Model 62s přidává tříosý elektronický kompas, bezdrátovou komunikaci s ostatními kompatibilní modely Garmin a barometrický výškoměr. Konečně model 62st obsahuje rekreační mapy více než 33 evropských zemí do úrovně ulic v měřítku 1:100 000 a některé další funkcionality. Garmin GPSMAP 62 si poradí i se satelitními snímky ve vysokém rozlišení. Konečně je tu i to, co mnoha uživatelům turistických GPS velmi chybělo. Vektorové vrstevnicové mapy jsou jistě dobrým základem, ale nyní pomocí ulility Garmin Custom Maps můžete do své šedesátdvojky přenést v podstatě jakékoliv papírové nebo digitální mapy se všemi detaily.

Ultralehký komplet nafukovačka, spacák a stan Exped
Sympatický ultralehký komplet vystavovala švýcarská firma Exped, která dlouhodobě propaguje nafukovací karimatky plněné jak peřím tak syntetikou. Vystavený komplet obsahuje nafukovačku SynMat 7 Ultralite ve velikosti S (440 g), spacák Ultralite 300 (570 g) a stan Vela I UL (1100 g). Celý komplet je perfektně sbalitelný (vešel by se i do malého městského batůžku) a váží dohromady 2110 g. Mimo jiné získala nafukovací karimatka Synmat 7 Ultralite na veletrhu zlaté ocenění Industry Award Gold. Ve větší velikosti M má nafukovačka hmotnost 470 g, rozměry 183 x 52 cm, tloušťku 7 cm a tepelný odpor R 3,5. To vše ve sbaleném stavu nepředstavuje o nic víc než rozměr půllitrové lahve. Na foto je odshora sbalená nafukovačka, stan a dole spacák v porovnání s propiskou.

Petzl Core a nové Grigri 2
U Petzla byl mimo jiné k vidění finální modul akumulátoru Core pro čelovky řad Tikka2 a Tikka XP2, a to včetně software pro programování modulu přes USB na PC. O akumulátorovém modulu Core jsme informovali již dříve. Nyní je možné si čelovku naprogramovat a přizpůsobit si v podstatě zcela k obrazu svému – režimy, zda bude regulovaná pro konstantní výkon či nikoliv, jak se má chovat při nízkém stavu baterií apod. Celý systém bude na trhu již od tohoto října. My se jen obáváme, jestli už se také neblíží doba, kdy budou čelovky napadeny viry a bude třeba je chránit antivirem. Pro lezce pak bezesporu bylo nejzajímavější novinkou u Petzla nové jistítko Grigri 2. Je menší a lehčí než stávající Grigri. Funguje rovnocenně jak pro prvolezce, tak pro jištění shora. Bez problémů si rozumí se všemi jednoduchými lany na trhu o průměrech 8,9 až 11 mm (optimalizováno je pro průměry 9,4 – 10,3 mm). Na trhu by Grigri 2 mělo být od ledna 2011.

Geomate Jr pro malé „kačery“
Vyznavače geocachingu, pro které se ujalo pojmenování „kačeři“, by mohl zaujmout jednoduchý přístroj pro vyhledávání keší určený především dětem. Výrobek švédské firmy Gear AB s názvem Geomate Jr neobsahuje žádnou mapu a nevkládají se žádné souřadnice. Přes speciální webovou stránku si lze vybrat lokalitu, resp. zemi (vč. České republiky), pro kterou si chcete keše nahrát. Do Gemate Jr se nahrají všechny keše typu Traditional. Přístroj nepracuje s multikeškami ani mysterkami. Vlastní použití Geomatu je velmi jednoduché. Po zapnutí se na displeji zobrazí směrová šipka s nejblíže umístěnou keškou a vzdálenost ke keši. Další údaje v podobě značek jsou: náročnost nalezení kešky, náročnost terénu a velikost vlastní kešky. Při úspěšném nálezu kešky podržíte na Geomatu tlačítko, které změní symbol kešky na standardního smajlíka. Jde o zajímavou verzi GPS pro děti, které s nadšením hledají „poklady“ s rodiči, ale samy těžko mohou ovládat plnohodnotnou GPS. Geomate Jr získal ocenění Industry Award.

Maličkosti s velkým marketingem
Stále více firem se poohlíží po malých drobných doplňcích, které zpříjemňují (někdy s dech beroucí nápaditostí a přiznejme, někdy s nádechem zbytečnosti) outdoorové aktivity všeho druhu. V tomto směru vyniká rok od roku větší expozice australské firmy Sea to Summit. Například pouhých 80 g vážící dokonale sbalitelná taška Ultra-Sil Duffle Bag o objemu 40 l nebo 64g taška přes rameno Ultra-Sil SlingBag ve sbaleném stavu jako přívěsek na klíče. Vodákům by se mohlo líbit vyměkčené pouzdro Acces Deck Bag jednoduše připnutelné na kajak s integrovaným vodním vakem, ve kterém lze mít v pohotovosti např. fotoaparát aniž byste riskovali jeho poškození, nebo nepromokavá taška o objemu 75 l případně 100 l na mokré vodácké věci s praktickou síťovanou kapsou navrchu. Podobných drobností bylo vidět poměrně hodně na stáncích mnoha firem.

Ocenění Industry Award (IA)
Jedenáctým nej je samotné udílení cen Industry Award. Jako každý rok, i letos byly oceněny přínosné a netradičně řešené výrobky. Ocenění Industry Award získalo celkem 47 výrobků v sedmi kategoriích a osm z nich pak získalo ocenění Industry Award Gold. Všimli jsme si ale, že německá důkladnost má v tomto případě sestupnou tendenci. Při prvním ročníku byly informace o oceněném vybavení téměř dokonalé, od té doby však dá stále větší práci získat přehled, proč byl vlastně konkrétní výrobek oceněn. Některé výrobky jsme již zmínili v předchozím textu, přidáme ještě několik dalších, které se nám líbily.

Lezce by mohl zaujmout čistě provedený lezecký batoh Epic 35 či nová bezpečnostní karabina GridLock od americké firmy Black Diamond Equipment. Karabina GridLock získala zlaté ocenění Outdoor Industry Award. Nos na zámku karabiny bezpečně udržuje za všech okolností jistící smyčku ve spodní části a zabraňuje tak jejímu posunu nebo vpletení se do lana během jištění nebo slanění. I přes mimořádnou tvarovou a prostorovou velkorysost karabiny GridLock se podařilo udržet její hmotnost na 76 g.

Italská firma Ferrino získala ocenění Industry Award za komplet Etosha Man & Woman určený do tropických podmínek. Porotu zaujalo spojení kvalitní technologie s přírodním bavlněným vláknem Epic. Komplet vyniká vysokou prodyšností a rychlým vysycháním, které údajně má být až desetkrát rychlejší než u laminovaných materiálů. Komplet Etosha byl vyvzorován v prestižní řadě Ferrino Highlab.

Pozornost si jistě zaslouží oceněný dvoumístný samonosný ultralehký ale přesto plnohodnotný stan Big Sky Mirage 2P Let-it-Por / Breathable fabric. Jde o hybridní konstrukci, kdy boky s vchody jsou klasicky dvouplášťové se svrchním materiálem/tropikem z materiálu typu Cuben (stejně jako stan Terra Nova Laser Ultra 1 výše), zde s obchodním názvem Let-it-Por, a strop ložnice je jednovrstvý, vyvedený z nepromokavého a prodyšného materiálu. U toho firma Big Sky slibuje, že jeho nepromokavost je až 6x větší než u běžného silikonizovaného nylonu. Tyčky konstrukce jsou z lehoučkého kompozitu. Podlážka je rovněž z materiálu Let-it-Por,ale může být nahrazena levnější variantou z materiálu SuprSil. Plocha ložnice je 105-125 x 230 cm, výška 107 cm. Velikost sbaleného stanu je 10 x 46 cm. A teď to hlavní. Celková hmotnost stanu je pouhých
891 g! Stan je na objednávku, dodací doba činí 90 až 120 dní a doporučená koncová cena je bez 5 centů celých 1000 USD (inu je to specialita). Ani parametry aktuální „běžné“ verze dosud dodávané na trh nejsou k zahození. Stan je komplet ze silikonizovaného nylonu SuprSil, má duralovou konstrukci, celkovou hmotnost 1,22 kg, plochu ložnice 117-142 x 213 cm a výšku 109 cm. Ve sbaleném stavu zaujímá 15×46 cm a cena je „pouhých“ 330 USD. Americká firma Big Sky International se výrobou lehkého vybavení zabývá již řadu let a za tu dobu získala mnoho prestižních ocenění (např. Backpacker Editor’s Choice, nebo ocenění časopisu Outside).

dosavadní „běžná“ verze ze silikonizovaného nylonu SuprSil:

Tolik Top Ten pro rok 2011. Výběr toho nej z veletrhu je samozřejmě subjektivní, každého může oslovit jiný výrobek. Proto hodláme připravit ještě obsáhlejší reportáž členěnou podle jednotlivých značek, jak jsou čtenáři Světa outdooru zvyklí.

© Svět outdooru, srpen 2010, text redakce, foto redakce nebo archiv výrobců

Placené odkazy k tomuto článku:
Zde může být váš odkaz! Napište nám.

Zkušenosti čtenářů

dixie

moc pekny, tu pul kilovku bych docela rad nekdy vyzkousel, na strankach vyrobce o nem, ale neni ani carka. luxusky od bigsky pozoruju taky uz najakej ten rok, osobne by mi stacil evolution 2P …

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: