Co dělat, když vás na horách zastihne bouřka?

Co dělat, když vás na horách zastihne bouřka?

Podle kalendáře už je jaro, a to znamená jediné, za chvíli je tady léto a s tím i specifické podmínky na horách. Jedním z typicky letních projevů počasí jsou bouřky.

Nebudu vás v článku zatěžovat „moudry“ o tom, jak bouřka vzniká, kolik máme tipů apod. Abych pravdu řekl, tak to ani sám nevím. Článek se budu snažit zaměřit spíše na to hlavní.

Mezi lidmi koluje mnoho polopravd a mýtů, jak se při bouřce chovat. Pojďme vaše vědomosti obohatit či je opravit.

Bouřky jsou jen v létě

Nejsou! Mohou vás zastihnout už v květnu a dokonce i v září. Ale je pravda, že nejčastěji jsou v červenci a srpnu.

Zasáhne mě blesk?  To dříve vyhraju milión!

Opak je pravdou. Zasažení bleskem vychází na každého čtyřstého tisícího návštěvníka Rakouských Alp (Rakousko je v tomto směru nejnebezpečnější zemí). S ohledem na to, že Rakušané jsou naši sousedi a mnoho českých turistů se tam každoročně vydává, tak je potřeba na toto číslo brát ohled. Takovou „zajímavostí“ je, že každý den umře na Zemi v důsledku zásahu bleskem asi deset lidí. To není tak překvapivé číslo, když si vezmeme, že za rok se na naší planetě vyskytne 16 miliónů bouřek (blesků 3 miliardy).

Co vám hrozí?

Kromě blesků jsou bouřky často doprovázeny silným větrem (někdy až vichřicí), kterému „vypomáhá“ intenzivní a hustý déšť, pokles teploty a někdy i krupobití. Co to pro vás na horách může znamenat? Zásah bleskem, podchlazení či dezorientaci.

Zvlášť pozor by si měli dát turisté, kteří se pohybují na ferrátech (cesta zajištěná kovovými prvky). Uvědomte si, že se de facto pohybujete po hromosvodu. Nestačí se jen odepnout z ferráty. Je třeba se od ní dostat co nejdále a zbavte se všech kovových předmětů (karabiny, mobily atd.), protože by vás mohl zasáhnout nepřímý blesk, respektive by přeskočil z ferráty na vás. To samé platí pro lezce. Pamatujte si také, že na horách je výskyt bouřek mnohem častější než v nížinách.

Prevence

Nejlepší prevencí před „přepadením“ je zjistit si co nejaktuálnější předpověď počasí (nejlépe ranní), zvlášť pokud máte v plánu lézt na skály či zmíněné ferráty. Když jste uprostřed cesty, tak se vám bude jen těžko unikat. Jestli už se stane, že slyšíte hřmění, tak pro lepší odhad vzdálenosti použijte „pravidlo tří“. Spočítejte si, kolik vteřin uplynulo mezi zábleskem a zahřměním a následné číslo vydělte třemi (rychlost zvuku = 330 m/s). Dostanete vzdálenost v kilometrech. Obecně platí, že nebezpečí hrozí v okruhu tří kilometrů. Bouřky se vyskytují častěji odpoledne a k večeru než v dopoledních hodinách.

Jak blížící se bouřku poznám?

Ono to není vždy jednoduché a může se stát, že vás doslova „přepadne“. Obecně však platí, že se jedná o husté, velké, černé mraky, které plavou vysoko na obloze. Celý proces je doprovázen větrem a dusnem. Pokud v mracích uvidíte blýskanice, tak není o čem mluvit.

Co dělat když se ocitnete uprostřed běsnící bouřky?

1) Vyhýbejte se nebezpečným místům – Vyvýšené objekty (samostatné stromy, skalní bloky, hřebeny, vrcholy, sloupy vysokého napětí). Držte se od nich aspoň sto metrů. Další jsou třeba skalní výklenky a jeskyně, respektive určité místo (obr. bezpečná zóna), podmáčená půda. Pokud je vás více, tak od sebe stůjte aspoň tři metry daleko. Stany vás také neochrání, spíše naopak. Rovněž se nepohybujte v otevřeném terénu a na vodě (windsurfing, jachting atd.)

Obr.: Bezpečná zóna – blesk si hledá cestu nejmenšího el. odporu a právě spojnice dvou přímek (jeskyně, skalní zlomy apod.) jsou taková místa. Proto se od nich držte aspoň dva metry daleko. Bezpečná zóna odpovídá výšce předmětu.

2) Vyhledejte úkryt – Abyste se schovali před bleskem, deštěm, větrem či kroupami je nejlepší najít si bezpečný úkryt. Např. domy, auta, přístřešky, kabiny lanovek atd. V otevřeném terénu hledejte prohlubně. V lese jste v relativním bezpečí (riziko pádu stromu v důsledku silného větru). Vždy zaujměte „ochrannou pozici“. Nohy máte u sebe a pod bradou. Snížíte tak „krokové napětí“.

3) Odizolujte se od země – Lanem, batohem, složenou bundou apod. Zaujměte „ochrannou pozici“.

4) Zbavte se všeho kovového (i spotřebičů) – Mohl by se totiž vyskytnout jev zvaný Eliášův oheň. Není přímo nebezpečný, ale může to být znamení, že blesk přijde. Poznáte ho podle vstávajících vlasů, jiskření kovových předmětů, praskavého zvuku.

Potom už jen čekejte, až bouřka přejde.

Snad vám tato malá osvěta při vašich výletech pomůže. Horám zdar!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: