Chystáte se na dobrodružnou dovolenou? Pozor na pojištění rizikových sportů

Chystáte se na dobrodružnou dovolenou? Pozor na pojištění rizikových sportů

Via ferraty, výstup na čtyřtisícovku, horolezení, rafting, ale i skialpinismus nebo freeride patří ke sportům, které často nekryje základní cestovní pojištění. Jaké aktivity se řadí mezi rizikové či extrémní sporty a na co si dát při sjednání pojištění pozor?

Plánování a balení na aktivní dovolenou někdy může být poněkud hektické. Člověk pak snadno zapomene na něco podstatného, třeba správné cestovní pojištění. To, že není radno spoléhat se na cestách jen na naši „modrou kartičku“ pojištěnce, je všeobecně známý fakt. Ne v každé zemi je totiž zdravotnická péče bezplatná v takovém rozsahu jako v Česku a také spoluúčast pacientů je mnohde nastavena jinak.

Kde končí běžná turistika?

Cestovní pojištění dokáže ušetřit výdaje na léčebné výlohy v případě lékařského ošetření, hospitalizace, ale i návratu domů. Při jeho sjednávání bychom však neměli zapomenout ani na to, zda kryje všechny aktivity, které máme v plánu provozovat.

Většina pojišťoven zahrnuje do cestovního pojištění širokou škálu rekreačních sportů, jako je turistika, cyklistika, plavání či míčové hry. Podmínky připojištění, zejména co se týče různých adrenalinových aktivit nebo sportů provozovaných závodně, se však u každé pojišťovny liší. Některé sporty hodnotí pojišťovny jako rizikové, některé jako extrémní a jsou i sporty, na něž vás vůbec nepojistí. Proto je vhodné se při výběru připojištění adrenalinových sportů zajímat o přesné smluvní podmínky.

Vstříc vrcholům hor

Všichni milovníci hor by se měli mít na pozoru, pokud plánují dobývat nějaké vyšší nebo náročnější vrcholy. Řada pojišťoven limituje běžnou turistiku nadmořskou výškou (běžně do 3500 m), do vyšších hor je tedy nutné připojištění pro extrémní sporty. Připojištění je také potřeba pro technicky náročnější terén, kde využijete nějaké jisticí pomůcky, např. pro alpinismus, ledovcovou turistiku, vysokohorskou turistiku nad 3500 m apod.

Také u lezení zajištěných cest neboli via ferrat si dejte pozor – kde a co přesně plánujete lézt. Ujasněte si především maximální obtížnost, do níž se hodláte pouštět. Zatímco některé pojišťovny klasifikují ferraty obtížnosti A za rekreační sport, jinde se na ně musíte připojistit jako na rizikový sport, stejně jako na těžší ferraty stupně B nebo C. Pokud plánujete lézt ferraty vyšší obtížnosti, zkontrolujte si, do které kategorie sportů se řadí, případně zda je pojišťovna vůbec pojišťuje: např. od stupně D už vás některé pojišťovny vůbec nepojistí.

Jako rizikový či extrémní sport hodnotí pojišťovny pohyb v náročném terénu za použití pomůcek či ve výškách nad 3500 m.
Jako rizikový či extrémní sport hodnotí pojišťovny pohyb v náročném terénu za použití pomůcek či ve vyšších nadmořských výškách (nejčastěji nad 3500 m).

Vodní sporty

Také různé vodní radovánky nemusí být pojišťovnou považovány za bezpečné. Připojištění bývá vyžadováno např. pro sjíždění divoké vody na kajaku, kánoi či raftu, canyoning, ale také potápění, surfing, jachting apod.

Aktivity na sněhu

Zimní sporty často rovněž patří do kategorie rizikových či extrémních aktivit. Pozor si dejte i v případě, že se chystáte na „obyčejné“ lyžování či snowboarding po sjezdovce v rámci akiareálu, i to je někdy třeba připojistit. Kamenem úrazu bývají snow-parky, U-rampy apod., které bývají z výčtu rekreačních sportů vyjmuty a řadí se k rizikovým, ačkoli se nachází uvnitř hranic skiareálu. Aktivity jako jízda mimo vyznačené trasy, skialpinismus, freeride nebo heliskiing hodnotí každá pojišťovna dle vlastních pravidel, pečlivě tedy nastudujte, jestli zrovna vaši aktivitu je možné připojistit.

K dalším rizikovým či extrémním outdoorovým sportům se řadí:

  • Skalní lezení
  • Sjezdy na horském kole, singletraily
  • Paragliding a parašutismus
  • Speleologie
  • Freediving

Záchranná akce

Ačkoli je váš vybraný sport na seznamu a máte jej připojištěný, i tak může nastat nepříjemná situace ve chvíli, kdybyste se dostali do úzkých a potřebovali pomoc místní horské služby. Ne každé pojištění kryje zároveň pátrací či záchrannou akci. Účet za záchrannou akci vrtulníku by tak mohl být velmi nepříjemným překvapením, proto si krytí těchto výloh zkontrolujte v pojistných podmínkách.

Na co ještě dát pozor

Promyslete si, zda má pojištění dostatečné limity (např. v USA je zdravotnictví extrémně drahé) a jak je nastavena spoluúčast. Hodit se může také připojištění odpovědnosti nebo trvalých následků úrazu.

SV pojišťovna působí na českém trhu už téměř 30 let. Jako specialista na cestovní pojištění nabízí více než 100 druhů rekreačních sportů v základním balíčku. Navíc jako jedna z mála pojišťuje také širokou škálu rizikových a extrémních sportů. Sjednání pojištění zvládnete online s okamžitou platností na online.svpojistovna.cz. Podrobné informace na www.svpojistovna.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: