Chodník přes Javorník

Chodník přes Javorník

Náročný výlet, v jehož úvodu absolvujeme těžší stoupání, směřuje na hřeben Javorníků a k oblíbenému rekreačnímu a lyžařskému centru Kohútka – Portáš. Putování provázejí daleké výhledy i podívaná na několik typických valašských usedlostí.

Velké Karlovice – Bukovina 8 km – Pod Kyčerou 10,5 km – Příschlop 14 km – sedlo Bukovina 16 km – Malý Javorník 18 km – Portáš 23 km – Kohútka 25 km – Vranča 29 km – Nový Hrozenkov 31 km

Od dřevěného kostela a Karlovského muzea  ve Velkých Karlovicích*** vyrazíme po zelené turistické značce přes železniční trať, hned za kolejemi uhýbáme vlevo a velmi strmě stoupáme k lesu. Naše pěšina přetíná širší cestu a jehličnatým lesem stoupá k vrchu Bukořiška (711 m). Míjíme pomníček Jana Vindiše, který zde zemřel 26. 9. 1928 cestou do školy. Rozlehlá plocha asi 200 × 200 m připomíná škody, které tady nedávno napáchala vichřice na lesním porostu. Následuje úsek cesty takřka po rovině, zleva se k nám připojuje žlutá turistická značka, až do sedýlka – na travnatých stráních trůní půvabné valašské usedlosti. Je to hezké místo**, ze kterého se navíc otvírá výhled na obě strany cesty, k údolí Podťaté i na hřeben Javorníků. Následuje stoupání lesem, zhruba po rovině pak obejdeme vrcholy Koncové (897 m) i Giguly (951 m). Cesta vede svahem takřka po vrstevnici, vlevo opět zahlédneme nádherné valašské dřevěnky**. Zprava se k nám připojuje žlutá značka od Javorníčku a my dorazíme do sedla Příschlop. Přetneme silničku, šplhající sem od Malých Karlovic, stoupáme širší cestou a posléze pěšinou svahem, porostlým listnatým lesem, překročíme hranici se Slovenskem a otevřeným terénem vystoupáme na hlavní hřebenovou magistrálu.

Na rozcestí Bukovina se nás ujme červená turistická značka. Po ní se dáme vpravo širším průsekem mezi stromy nejprve mírně zvlněným terénem, v závěru pak strmě stoupáme na Malý Javorník (1019 m) s nouzovým přístřeškem na trase naučné stezky Javorníky –Družba. Lesním průsekem strmě scházíme do Frňovského sedla – žlutá značka odtud sestupuje do údolí Stanovnice a do Karolinky. My pokračujemepo červené takřka po rovině smíšeným lesem prakticky bez výhledů. Cesta sleduje hranici se Slovenskem. Zprava se k nám připojí zelená turistická značka, stoupající od Malé Stanovnice, a my opět nabíráme nadmořskou výšku – je to ale podstatně mírnější než výstup na Malý Javorník, na Stolečný vrch (962 m) „vyběhneme“ smrkovým lesem ani nevíme jak. Před námi se rozprostře hezká louka** s hotelem Portáš (ubytování, stravování: PO–ČT, NE 9–22 PÁ, SO 9–23 h) a známým lyžařským a rekreačním střediskem. Název je jednoznačný, připomíná někdejší stanici portášů – strážců hranic, umístěnou na Stolečném vrchu. Tady také končí naučná stezka Javorníky – Družba.

Podle počasí se rozhodneme o dalším pokračování cesty. Za mokra je lepší otočit se vpravo a sestoupit po modré značce do údolí Vranča. Za příznivějších podmínek projdeme celým areálem. Zleva sem stoupá od Čertova na slovenské straně silnice, na loukách je několik lyžařských vleků. Zdoláme vyhlídkovou Kohútku* (913 m) a u památníčku, připomínajícího boje v r. 1945, se pustíme vpravo po žluté turistické značce. Velmi strmou cestičkou klesáme do sedýlka, pak se přehoupneme přes odkrytý vrchol Kotliny (805 m), pak lesem a přes pastviny scházíme do údolí Vranča**, jednoho z nejhezčích v oblasti. Na rozcestí, kam nás přivedla turistická značka, je pomníček, připomínající, že právě tady byli koncem dubna 1945 umučeni major Z. Volskij a Slovák Andrej Novák. V dřevěných domcích byli za druhé světové války ubytováni příslušníci německé pohraniční stráže. Na rozcestí údolí Vranča a Malá Vranča poblíž hotelu Permoník zatočíme vlevo a pohodlnou silničkou scházíme, teď už s modrou turistickou značkou do údolí Vsetínské Bečvy. Vlevo stojí patrové dřevěné fojtství** z konce 19. stol., které vlastnil národopisec Josef Ország – Vranický. Pobývala tu řada umělců včetně H. Schwaigera, J. Uprky a A. Liebschera, který tu namaloval dnes již slavnou Valašskou madonu, umístěnou později ve farním kostele ve Frenštátu pod Radhoštěm. Modrá značka se obrací po silnici vpravo a přes mostek nás dovede do středu Nového Hrozenkova***.

(Doporučujeme průvodce po Beskydech z edice Česko všemi smysly.)

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: