HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Pavel Krupka

Pavel Krupka

tester Světa outdooru

Stálý spolupracovník a člen testovacího týmu Světa outdooru patří k oporám redakce od samého počátku. Zajímá se především o vybavení z oblasti techniky, vaření, orientace, backcountry a zimního vybavení.

Články autora

Finský oheň

Na internetu známý a rozhodně zajímavý je oheň nazvaný finský nebo finská svíce, který hoří uvnitř naříznutého špalku. Na špalku může stát konvice na čaj nebo se na pánvičce může připravovat něco velmi chutného. Pro zkušené táborníky možná běžná věc, pro leckoho bizarní oheň.

Sněžnice asi tak z poloviny dvacátého století

Sněžnice asi tak z poloviny dvacátého století

Přinášíme další díl z našeho seriálu o starším vybavení. Tentokrát článek o starých sněžnicích, který nám poslal náš spolupracovník. Sněžnice mají dřevěný rám oválného tvaru s provázkovým výpletem a jutovým popruhem pod botou. Rám je pravděpodobně vyroben z bílého jasanu, sněžnice jsou dlouhé 41 cm a se šířkou od 17 do 19 cm.

Stoupací „bačkory“ na běžky

Stoupací „bačkory“ na běžky

Na běžkách mého kamaráda jsem nedávno zahlédl podivnou stoupací věc, která by mohla usnadnit namáhavé stoupání do dlouhých a strmých kopců (článek Pavla Krupky o velmi jednoduchém stoupacím přípravku pro běžkaře s možností přidat komentář o smysluplnosti a o praktických zkušenostech)…

Jak je možné si také užívat zimy

Jak je možné si také užívat zimy

V zimě se kromě tradičních sportovních či outdoorových zájmů můžeme potěšit i různými atraktivními až zábavnými technickými vynálezy. Je až s podivem, co všechno bylo pro zimní radovánky objeveno a vynalezeno…

Pro turisty běžkaře

Pro turisty běžkaře

Svět outdooru pravidelně monitoruje vybavení pro lyžování ve volném terénu. Náš spolupracovník nám poslal krátkou zprávu o běžkařské novince na pomezí BC (backcountry) a NC (nordic cruising), tři modely nové řady lyží OffTrack rakouské značky Fischer.

Odolný kompakt Pentax Optio W90

Při záznamu aktivit v přírodě mě často limitoval fotoaparát, který mnohdy vyřadila i jen vlhkost ve stanu. Nyní se na trhu objevují stále dokonalejší přístroje určené i do extrémnějších podmínek. Rád jsem využil příležitost vyzkoušet odolný a vzhledově rozhodně atraktivní kompakt Pentax Optio W90.

TSL 302 Freeze – na sněžnice i s malými dětmi

TSL 302 Freeze – na sněžnice i s malými dětmi

Jednou z výhod sněžnic je to, že je může používat opravdu každý a dokonce bez nutného i nudného učení. To ocení obzvláště děti a samozřejmě i jejich rodiče. Výrobci sněžnic na děti pamatují a nabízejí i dětské modely. Inspirací mohou být sněžnice 302 Freeze od firmy TSL.

Úspory energie při vaření

Většina cestovatelů, turistů, vodáků, prostě lidí na cestách, používá dnes vařiče. Úspory energie jsou obecně žádaná věc, ale při vaření na vařiči se projevují zcela konkrétně na ušetřeném palivu a v opravdu náročných podmínkách nemusíme s méně výkonným vařičem bez úsporných opatření uvařit vůbec.