Co nového v backcountry

Co nového v backcountry

Backcountry (BC) lyžování se těší zájmu outdooráků a každý článek na svetoutdooru.cz vyvolá bohatou diskusi. Proto jsme se rozhodli znovu se vrátit k vybavení pro BC. Turistika na běžkách má ve zdejších krajích dlouholetou tradici. Od jednoduchých výletů, vlastně outdoorových procházek a aktivních víkendů, až po náročnější přechody pohoří či expedice v polárních oblastech.

Jaký je tedy stav turistických BC běžek dnes? Výrobci běžek ve snaze oslovit co nejvíce možných zákazníků člení nyní běžky do mnoha kategorií. Vynecháme závodní a sportovní běžky do upravené stopy, vynecháme i běžky určené pro zábavu Jibskate a kondiční Nordic Crusing, i když na těch nejširších (Rubicon) lze omezeně jezdit i mimo upravené stopy. Zbudou nám BC běžky zmíněné v titulku. Jedná se o poměrně konzervativní segment lyžování, prověřené konstrukce zde stále převažují.

Turistickou běžkou obecně se stále většinou myslí širší až široká běžka bez hran, používaná s obyčejným vázáním NNN či SNS a příslušnými pohodlnými botami. V náročnějším terénu ale tyto běžky nedostačují, zvlášť na firnu a při ledovce. Také na strmých cestách a svážnicích nás neubrzdí. U našeho Sportenu, který budu uvádět jako příklad dostupného výrobce, jsou také zastoupeny už jen dvěma klasickými modely. Pro všechny náročnější podmínky je určena kategorie běžek s hranami, označovaná BC či Back Country. Náš výrobce nabízí tři modely, Rossignol ale třeba má už šest modelů. BC běžky se obvykle rozlišují podle šířky skluznice, širší se méně boří, jsou dobře nosné. Sidecut bývá i přes 2 cm (84-62-74). Čím větší, tím je lyže točivější, ale hůře vede přímý směr. Vlastní název BC je i trochu zavádějící, lyžování označené Back Country Skiing se týká všeho lyžování ve volném terénu, tedy i telemarku a skitouringu apod. Na to pozor při hledání na internetu. Francouzi pak často takto všeobecně používají i svůj název randonée.

Spolehlivé turistické běžky charakterizuje i dnes klasické dřevěné jádro s odlehčovacími vzduchovými kanálky, většinou slepené z hranolků kvalitního topolového dřeva, shora i zespodu zesílené páskem skelného laminátu. Shora i z boku je lyže kryta skořepinou CAP, na rozdíl od starší konstrukce kryté shora fólií, ale bez bočního překrytí. Skluznice bývá z polyetylenu (PE), buď hladká, mazací, nebo s protismykem – jednoduchým či tzv. progresivním – s různou hrubostí. Hladká mazací skluznice může být buď z extrudovaného, levnějšího PE, nebo hustšího, PE sintrovaného, vhodnějšího pro mazání voskem. Základní turistické modely našeho výrobce jsou stále známý Favorit (54-48-52) a širší Adventure (68-60-65). Model Favorit je nabízen jako jediný už od dětských délek 100 cm.

Běžky Back Country (BC) jsou svou konstrukcí většinou osvědčené turistické modely opatřené úzkými ocelovými L hranami. V zahraničí jsou vyráběny i špičkové BC běžky zpevněné karbonovými lamináty, kombinacemi s PU pěnou a kvalitní, někdy i 7,5% karbonovou skluznicí (Salomon). Někteří výrobci osazují ocelové hrany v celé délce, někteří jen 3/4, jsou i plastové hrany či hrany z lehkých kovů a různé kombinace. Příkladem mohou být lyže, kde ocelové hrany jsou jen ve skluzné části 1-0-1 (Salomon XADV59), nebo je ocelová hrana v části mazací komory nahrazena plastovou a řezaný protismyk zde přechází i do této hrany (Fischer Mountain Crown). Hrany tedy mohou, ale nemusí být po celé délce lyže, záleží na modelu a roce výroby. Všichni větší výrobci běžeckých lyží mají vždy několik modelů s hranami označených jako BC. U nás zájmu o BC překvapivě obchodníci příliš nepřejí a koupit si úplnou BC výbavu proto bývá problém.

U nás se celkem oprávněně považuje za univerzální BC lyži model Forester, který je svou šířkou ještě vhodný jak do strojové stopy, tak do středně náročného volného terénu našich středoevropských hor. Pravá BC běžka však bývá obvykle ještě širší, což je vidět i z tabulky ukazující nabídku některých zmíněných výrobců. Šíře špičky lyže se dokonce může u některých BC běžek přiblížit i k 10 cm, třeba taková běžka Fischer Boundless (98-69-88), ale i Rossignol BC90 (88-68-78), Madshus Trolltind (81-63- 73), Salomon XADV89 (89-60-78). Jsou skvělé do hlubokého sněhu, do upravené běžecké stopy je ale samozřejmě už nelze použít, nutno jet mimo. Jako příklad dalšího zlepšení běžek má třeba Fischer ve své robustní řadě S-Bound integrována zpevňující ramena (S-Deck), která kompenzují nárazy a zlepšují torzní tuhost lyže. BC běžka má být sice jen středně tvrdá, ale musí být značně tuhá v torzním zkrutu, aby se dala i při jízdě v hlubším sněhu dobře ovládat. BC běžky Sportenu mají zase pod vázáním zpevňující destičku (XC plate), která zlepšuje přenos sil mezi lyží a nohou lyžaře. Při výběru BC běžek se dnes nejčastěji postupuje už ne podle výšky, ale více podle váhy lyžaře v plné výbavě, což může být i batoh se zimní výstrojí. Pořádný chlap s batohem přes 20 kg tedy může mít váhu i dost přes 100 kg. Bohužel, naše Sporten BC běžky se seženou jen do 95 kg celkové váhy, což takto urostlým turistům už nedostačuje (i když váhové určení je trochu předimenzované). Nutno pak začít hledat u jiného výrobce, třeba podle modelů v této tabulce.

Srovnání základních hodnot BC běžek známých výrobců:

Výrobce

Madshus

Salomon

Rossignol

Åsnes

Atomic

Fischer

Sporten

Model

Trolltind

XADV89

BC90

Ingstad

Rainier

E109

Sidecut

81/63/73

89/60/78

88/60/78

84/62/74

87/60/78

78/60/70

Délky

170 – 205

168 – 192

159 – 189

180 – 210

168 – 204

168 – 203

Model

Glittertind

XADV69

BC70

Amundsen

Siera

E99

Ranger

Sidecut

68/55/62

69/56/63

70/60/65

67/57/62

69/56/63

68/55/62

68/60/65

Délky

170 – 210

168 – 192

169 – 189

170 – 208

168 – 204

180 – 210

160 – 190

Model

Voss

XADV59

BC65

Holmenkollen

Mountain

E89

Forester

Sidecut

60/50/55

59/50/55

65/53/60

58/48/52

59/50/55

59/49/55

64/52/60

Délky

160 – 210

177 – 210

165 – 195

180 – 210

177 – 210

170 – 210

165 – 205

Náš Sporten vybočuje u svých BC běžek z víceméně podobných parametrů ostatních výrobců. Chybí mu nejširší řada BC běžek (bohužel) a model Ranger má nedostatečný sidecut a délku pouze do 190 cm, obojí dost málo při srovnání s konkurencí. Model Forester naopak má dostatečný sidecut, ale přivítal bych zde ještě také délku 210 cm. Forester je navíc jaksi mimo standardní rozměrovou řadu, což ale vzhledem k tomu, že se stále ještě vejde do běžných strojových stop, považuju za klad. Nově také Rossignol má u své běžky BC65 s rozměry téměř shodné s Foresterem, asi dospěl k podobným zkušenostem jako Sporten. Možná se BC65 vyrábí i u nás, jako potvrzení zkušeností našeho výrobce.

Protismyky víceméně vyhoví na asi 80 % sněhů. Na ledě a krupici se ale příliš nechytají, podobná situace (zledovatělý sníh) i mě proto už donutila máznout si pozitivní protismyk tekutým klisterem a ten pak po jízdě pečlivě vyčistit. Protismyk bývá také někdy označovaný jako no-wax nebo wax less a to je dost zavádějící, doporučuju podle své zkušenosti celou běžku i s protismykem vždy před jízdou pečlivě namazat tekutým univerzálním parafinem (Easy Glide) nebo podle teploty vybraným gliderem. Zmizí tak většina výhrad vůči protismyku. Protismyk není jen pro ty, co nechtějí běžky mazat. Někdy jsou během krátké doby tak proměnlivé podmínky, že uspěje jen protismyk.

Vázání i pro BC běžky může být samozřejmě také jen to lehké, turistické NNN či SNS, oprávněně se ale doporučuje robustnější vázání NNN BC, nebo SNS X-Aventure. V terénu dostane bota i vázání dost zabrat! Můžeme také použít zpevněné vázání NN75 od Rottefelly SuperTelemark nebo Voilé Telemark. BC vázání NNN a SNS může být automatické, nebo manuální. Můj názor je, že manuální vázání je lepší (Rottefella Magnum, Manual nebo X-ADV Raid), zamrznuté vždy nějak postupně uvolním, ale když nevypne automat, tak jdu na vlak jen v ponožkách. K manuálnímu vázání se ale musím zase ohnout, což třeba s těžkým batohem není nic snadného.

Boty kupujeme nejlépe jako první, a pak až k nim to správné vázání. Výběr bot totiž není nijak velký, boty v normě NNN BC se většinou seženou jen od Alpiny a Crispi, pro normu SNS X-ADV je to Botas a Salomon a zdaleka nemají všude všechno, dost často mají buď NNN, nebo SNS, ale ne obojí. Pro telemarkové vázání NN75 jsou tu pak asi jen boty Alpina BC 1750, možná i Crispi. Pro větší výběr je už nutné nakupovat v zahraničí. Výrobci BC lyží ve svém programu nabízejí často i boty, preferují ale také vždy jen jednu z norem. Například Fischer změnil SNS na NNN.

Hole pro turistické BC lyžování je nutné používat pevnější, s dobrým úchopem a s možností použít velký talířek do bořivého měkkého a prachového sněhu. Sportovní hole mají talířek nedostatečný, vhodný jen pro upravené tratě. Skládací hole lze také použít, jen musí být spolehlivé, dostatečně dlouhé a měly by mít i běžkovou rukojeť. Takové nabízí třeba Fischer Variolight nebo Komperdell Chilkoot. Lze asi zvolit i robustní hole pro skialpinisty, ty ale jsou bez běžkové rukojeti. Pevné hole považuji, zvlášť pro BC, přece jen za větší jistotu a občas je možné je koupit i u nás (např. modely Fischer či Madshus, obojí jménem Mountain v délce až 170 cm i pro opravdové dlouhány). V nabídce jsou také české BC hole Trekappa v délkách 140 – 160 cm. Pro BC lyžování se většinou používají hole o trochu kratší, než pro klasický běh. Zda zvolit kovové, či laminátové, je těžké poradit. Kovové (Al 7075) jsou těžší, ale když špatně padnu, tak je většinou jen ohnu a i s nimi nějak dojedu. Zlomená laminátka, a to i špičková karbonová, je nepoužitelná, což už jsem také poznal.

Co dodat na závěr? Lze sice překonat i překvapivě obtížné cesty s nedokonalým, nevhodným a zastaralým vybavením, ale ptejme se proč, když už nemusíme. Dnešní turistická výbava běžkařům nabízí víc než dobré vybavení, které sice u každé horší situace z nás neudělá hrdinu, zato bezpečně dojdeme, byť se silnými zážitky.

Turistické běžky, zvlášť ty spolehlivé BC, mohou nám snadno otevřít taková místa v přírodě kam bychom jinak ani přijít nemohli, zároveň také mohou dost pomoci třeba lesníkům, lesním dělníkům nebo energetikům dostat se rychleji na odlehlé místo přes sněhovou peřinu. Vždyť nakonec i hrabě Harrach právě proto dovezl svým zaměstnancům první širší lyže, i když je asi tehdy nazývali jinak než dnes my. BC běžky také aktivně využívají speciální vojenské jednotky v celém světě, ukázku jejich využití jsme viděli i v nejobtížnější dvoudenní části závodu Winter Survival v Jeseníkách.

Placené odkazy k tomuto článku:
Běžecké lyže, hůlky včetně BC hůlek Trekappa a další zimní vybavení na www.Makalu.cz
To vše nakoupíte za skvělé ceny u expertů na outdoor!
www.prosportshop.cz – Váš obchod nejen pro backcountry lyže, ale i kompletní outdoor
SPORTEN, LOWA, YETI, NORDISK, McNETT, WIGWAM, SOLDA, MEINDL, SALOMON
Zde může být váš odkaz! Napište nám.

Zkušenosti čtenářů

petr

zdravím a děkuji za článek. prosím, potřeboval bych poradit s délkou lyží. Mám Vyhlídlé Rangery s protismykem. Měřím 193 cm a vážím 75 kg, takže dle výrobce bych měl mít délku 180 cm (a je tam i rezerva na 10 kg batoh, délka 190 cm je pro 86-94 kg). Jen dle zvyku z normálních běžek mám obavu, aby nebyly krátké. Řekl bych, že nosná plocha bude zhruba stejná, menší budou ovladatelnější a aby vedly snad není u BC třeba. Takže stoosmdesátky by měly být ok, ale radši se ptám. A ještě, zda jsou takovéto lyže ovladatelné s normálním vázáním, nebo je to vyložená hloupost? děkuji a přeji hezký den

Tomky

Pokud chceš s protismykem, tak kratší budou lépe stoupat – lepší záběr protismyku. Pokud máš 75kg tak ti delší 86kg-94kg budou podkluzovat-slabý záběr protismyku. Radši citelně lepší záběr než o trochu lepší skluz.

Honza

Ja vazim taky 75 kg a mam lyze podobne Rangerum (viz. http://blog.bcbezky.cz/nase-backcountry-bezky) dlouhe 180 cm. Protismyk zabira dobre a ve sjezdu jsou vyborne ovladatelne. Chodim na nich ale jen s lehkym batohem.

Pavel

Uvazuju o prejezdech ceských hřebenovek a nevim jestli si vzít Rangery, které se nevlezou do strojove stopy. Problém je ten, že já strojovou stopu nepotřebuji, ale co když zjistím, že je všude na hřebenu je strojová stopa? Nemá někdo přehled, jak to se strojovýma stopama na českých hřebenovkách je? Dá se jim vyhnout?

Honza

Byl jsem ted o vikendu v Krkonosich na hrebenech a stopa byla sice puvodne upravena, ale hodne zafoukana, takze BC bezky byly spis plus. Rozhodne bych se sirky nebal, pokud chces chodit opravdu mimo stopu, tak ji ocenis. A kdyz se obcas dostanes na usek kde je strojove upravena stopa, tak se vzdycky da jit kousek vedle.

[email protected]

Jezdím na BC asi 9 let (Alpina Discovery, širší než Rangery, které má manželka). Jet v čerstvé strojové stopě se normálně dá, blbě to jde spíš z kopce. Pokud se jede ve strojově neupravované stopě – absolutně žádný problém, protože je vždycky rozježděná do šířky.

pavproch

http://en.wikipedia.org/wiki/Backcountry_skiing

cituji:

Backcountry skiing is skiing in a sparsely inhabited rural region over ungroomed and unmarked slopes or pistes, including skiing in unmarked or unpatrolled areas either within the ski resort’s boundaries or in the backcountry, frequently amongst trees („glade skiing“), usually in pursuit of fresh fallen snow, known as powder.

Karlos

Pavprochu nic ve zlém, ale můžeš prosím vysvětlit tenhle tvůj skoro off-topic příspěvek/výkřik? Zřejmě na něco reaguješ, ale mě uniká na co. Možná nejsem sám.

rasto

Moja skusenost je podobna, nie je problem aj so sirokymi BC lyzami sa vojst do stopy, lebo vacsinou je uz rozjazdena a tym padom siroka, takze ani ja som nemal vobec ziadny problem, skor naopak a ked je aj uzsia tak ked ju trochu rozsiris, tak sa nic nestane.

Petr Macháček

Rasto, pod to bych se podepsal. Problém nastává většinou tehdy, když je stopa čerstvě upravená a přemrzne než se stačí rozjezdit. V úzké, nerozježděné a přemrzlé stopě to nepůjde.

P. Krupka

Čerstvá zkušenost z Jizerek mi ukázala, že záleží i na použitém stopovači! Polská stopa za skútrem byla 70mm široká, BC běžky se vešly, naše, byť už trochu jetá byla užší a BC běžky drhly. Pozná se to hlavně při větších mrazech, kdy i protismyk ve zledovatělé stopě hůř zabírá ale mimo tuto stopu zabírá dobře, jen pak zase vadíme bruslařům.

KubaN

Ahoj,

možná to sem úplně nepatří, ale jak pečujete o svoje běžky (třeba i BC) s protismykem. Stačí mazat tekutym parafínem (třeba Easy Glide od swixu), nebo klasicky přebrušujete skluznici a pak parafínujete s žehličkou? A co s ošklivejma rejhama na protismyku?

Honza

Abych se priznal tak to moc neresim. U BC bezek s protismykem jsem tak trochu rezignoval na nejakej super skluz, takze ryhy zbavim akorat tech plastovejch spon, pripadne trosku zabrousim jemnym smirkem. Mazu nejakym tekutym skluzovym voskem od ToKo.
Uvidim jak to bude vypadat po sezone, kdyby to bylo moc spatny tak to odnesu do servisu, loni jsem si nechal opravovat skluznici na klasickejch bezkach a udelali to pekne. Otazka je jak si poradi s protismykem.

P.Krupka

No já většinou celou lyži parafinuji tekutým gliderem, ale napustit parafinem skluzovou část, minimálně u nových lyží doporučuji a pak vyčištěné po sezoně. Jednou jsem naparafinoval za tepla poctivě i positivní protismyk a byl pak dost problém to stáhnout. Vrypy do protiskluzu moc neřeším, vlastě se tím může i zlepšit 😉 Hrubě porušenou skluznici si lze opravit sám nebo v servisu. Rovněž servis by měl umět nabrousit hrany asi na sklon 0 stupňů. Vázání, zvlášť to automatické je dobré prostříknout dovnitř trochu silikonovým mazacím a impregnačním sprejem, aby nezamrzalo.

Joe

Pokud skluznici neudržuješ, vyschne, dostane se do ní voda, zamrzne a nadělá tam mikrotrhliny. Čímž je skluznice zničená, nejede, ale to u protismyku není žádná pozorovatelná změna;-)
Nejlepší by bylo starat se o skluznici úplně stejně jako o každou jinou skluznici, tj pravidelně čistit a parafínovat zatepla (žehličkou). Jelikož protismyk si lidé kupují především kvůli menší pracnosti, tak by to i s ohledem na problém stahování parafínu z protismyku byla dost kontraproduktivní rada…
Proto výrobci přišli s přípravky na waxless ski ve spreji, lze samozřejmě použít jakýkoliv tekutý, rub-on nebo i zažehlovací parafín. Nejméně práce bude ten sprej.
Samozřejmostí je aplikovat přípravek na suchou skluznici, vzhledem k menší odolnosti nezažehlené vrstvy opravdu při každé příležitosti když se podaří lyže osušit. Při znečištění skluznice viditelném okem očistit hadrem a smývačem vosků, nechat oschnout a zase aplikovat.
Doporučuji http://www.swixschool.com, po výběru jazyka a rychlosti Nordic/Recreational a pak Waxless Ski.

pavproch

Můžu. Tohle je myslím už potřetí co tady na světuoutdooru pletou jabka s hruškama.

BC NEJSOU běžky. Howgh!

Ondra

No to nejsou, ale když už se na to KubaN ptá, tak je myslím celkem fajn, že mu ostatní odpovídají, ne? 🙂 Ale pravda, je že by se to asi víc hodilo do rad a zkušeností viz http://www.svetoutdooru.cz/rady-a-zkusenosti/?zalozka=namety

Karlos

Díky za vysvětlení, ale asi moc lpíš na zavádějící terminologii a jsi beztak mimo ;-). Zkus si tu Wikipedii kterou se oháníš. Vazba je jasná (pročti si a proklikej si): Backcountry skiing -> Ski touring -> Backcountry Nordic a jsi tam. To, že se u nás i těmto skoro lyžím (na backcountry nordic skiing) říká „běžky“ je věc jiná. Jsou prostě těm běžkám podobné, jsou to jednoduše širší běžky. Howgh!

Joe

A proto třeba Sporten nebo Fischer uvádí BC vybavení mezi pod běžkami. Vysvětli jim, že jsou to naprostí idioti a nerozumí tomu:-)))
http://www.fischer-ski.cz/bezecke-lyze-fischer/back-country.php
http://www.sporten.cz/cze/katalog/bezecke-lyze/backcountry

P. Krupka

Nevím proč se opět dohadujeme o terminologii. Myslím, že v textu článku jsem to dostatečně naznačil „Vlastní název BC je i trochu zavádějící, lyžování označené Back Country Skiing se týká všeho lyžování ve volném terénu, tedy i telemarku a skitouringu apod. Na to pozor při hledání na internetu. Francouzi pak často takto všeobecně používají i svůj název randonée.“ proto píšu BC běžky…

honza

chtěl sem se zeptat jestli se vyrábí i vázáni s možností připnutí paty. přeci jen mi to pro sjezd pořád přijde lepší. viděl sem teď o víkedndu na luční chlapíka co si dozadu sám přimontoval kus vázání ze snowbordu aby si mohl připevnit patu – přišlo mi to šikovný ale nejsem zas takovej kutil.

P. Krupka

Všeobecně se na BC běžky používá robustnější varianta běžeckého vázání SNS a NNN a fixace paty se nepoužívá. Kdysi něco takového vzráběl snad Massag, ale asi s malým úspěchem, viděl jsem to pak vyprodávat. Běžky všeobecně díky volné patě se podílí jen malým procentem na lyžařských úrazech a to sjezdové lyže nají vázání bezpečnostní. Připadá mi jednodušší začít se učit telemarkové oblouky což s robustní BC botou a vázáním docela jde. Nakonec free heel jak se telemarku také říká je občas k vidění i na sjezdovce byť na trochu jiných lyžích než BC běžky. Ty se ale původním norským telemarkovým dost podobají, až na běžkovou mazací komoru. Chudší telemarkisté ostatně na BC běžkách Sporten také začínají.

Jan Hotmat

Kdysi dávno jsme to na běžkách měl – takový vehement co byl přišroubovaný az patou a hůlkou šlo botu zacvaknout u lyže a pod kopcem zase hůlkou povolit – trochu to pomohlo, ale zase se líp dala utrhnout podrážka z měkké a lepené N75 boty. Ale dnes už jsme to nikde neviděl a dnešní pevnější boty či technika telemarku to zase tolik nepotřebuje.

rasto

Tak to s tou pevnou patou si pamatam, ale nikdy to nebolo nejak castejsie pouzivane a neosvedcilo sa to. Jednak to o moc stabilnejsie nebolo a pri robustnej BC vybave to straca uplne zmysel. naviac telemarkovgy postoj je velmi stabilny, kto ho neovlada tak aj tak je postoj v BC vybave omnoo stabilnejsi a da sa normalne bez pevnej paty zist dolu kopcom. Staci potrenovat trochu rovnovahu, ale je to pomerne jednoduche. Treba mat ale dobru vybavu (preferujem kozene boty a NN75 lankove- napr. Chili – podla mna najstabilnejsia zostava, vyskusane v krkolomnom zjazde na terajsom zmrznutom nerovnom lade), neviem si predstavit zjazd s pevnou patou, myslim si ze je to aj dost nebezpecne a osobne to nedoporucujem. Co sa tyka telemarku, tak agresivnejsi telemark vyzaduje uz siroku lyzu podobnu zjazdovej, a hlavne plastove skeletove boty, co uz nie je az tak na chodenie, lebo je to viac robustne a tazke.

Honza

O vikendu jsme projeli peknou BC trasu kolem Vysokeho Chlumce (cca 70 km jizne od Prahy). Popis, fotky, mapa, trasa na mem blogu: http://blog.bcbezky.cz/z-pocepic-kolem-vysokeho-chlumce.

KubaN

Na Praze 8, v Bohnicích, kousek od KD Krakov je v suterénu bývalého hotelu Sol jakýsi sportovní outlet kde jsem narazil na docela slušný výběr BC bot od Alpiny (NNNBC). Většinou starší modely, s velikostma to asi nebude nic moc, ale ceny neuvěřitelný. Možná vůbec netuší co prodávají.

Honza C

Pasy a mazani jdou dohromady bez problemu. Lepim pasy na namazane lyze – casto i se zbytky tuhych klistru, a funguje to. Mam pasy koupene v 1982, tedy brzo 30 let, pouzivam je pri tahani pulku a k vystupum, minimalne 10-15x v roce (Norsko). Z celou tu dobu jsem nepotreboval obnovit lepidlo, jednou jsem je cistil rozpoustedlem. Ted uz drzi hur, musim je vycistit znovu. Za tu dobu jsem vyhodil uz nekolik „BC“ lyzi, pasy mam strale stejne.
Proc to tak delam? Pasy blbe jedou, pouzivam je jen s pulkem a do prudkeho kopce, jinak je prijemnejsi chodit na vosku. Takhle namazu, jdu, kdyz potrebuju nalepim, sundam, jdu dal.

Honza

Nemáte někdo zkušenost s plastovou hranou u lyží Fischer S-Bound? Nebudí to ve mě moc důvěru, stojí ten přínos při stoupání za to?

(Mountain Edge Tec
Ve střední části lyže je hrana z plastu. Zóna stoupání probíhá přes celou šířku lyže. Zlepšené vlastnosti pro stoupání.)

P. Krupka

Nejedná se o lyže S-Bound, ale o běžné BC běžky Fischer, tuším jsem to viděl na E89 Crown. Nemám je, tak nemohu zkušenosti bohužel sdělit, ale prodávali se na našem trhu, viděl jsem je v obchodě v Praze na Dělnické.

P. Krupka

No lepit pásy na stoupací vosky jsem se obával, ale často jedu na lyžích s protismykem, jen lehce parafinované, a tam problém nemám. Co to máš za značku, model pásů asi nevíš? Rozepiš se více o svých zkušenostech, určitě to zaujme více zimních tuláků s BC lyžemi.

Honza

Na CZ stránkách Fischeru maji v kategorii S-BOUND lyže s názvem Outbound Crown a Snowbound Crown kde je právě tahle plastová část hrany. Nejširší Outtabounds má stejně jako BC řada E89-E109 ocelovou hranu po celé délce. Jaký je vlastně rozdíl mezi řadou BC a S-Bound? Díky H.

pema06

Minulý týden jsem zakoupil nové běžky Fischer Silent Spider, které mají ve střední části místo ocelové hrany hranu červenou plastovou – viz foto http://pema06.rajce.idnes.cz/Bezky_Silent_Spider/#
Tento typ lyže jsem koupil hlavně kvůli zkušenosti s posledními BC běžkami (Sporten), kdy jsem při „plužení“ najel na kámen a v místě pod vázáním jsem ocelovou hranu vytrhl. Pokud by pod vázáním nebyla ocelová hrana, tak bych měl jen rýhu přes skluznici, což by se dalo ještě opravit.

P. Krupka

No já si myslím, že plastovou hranu v odrazové zóně Fischer dává proto, že má pak velmi snadné řezání protismyku, které řeže i přes tuto hranu. U ocelové to má složitější. Jinak jestli vytrhnu plastovou či ocelovou hranu není velký rozdíl, snad jen, že u plastové mi ta ocelová ve špičce a patce zůstane ještě na dojetí. S opravou vytržených hran si nedělám velké iluse 😉 Nebyla by taky fotka té vytržené hrany na Sportenech?

Honza

Můj názor je že pořádná BC lyže by měla mít ocelovou hranu po celé délce skluznice. Na současných Foresterech nemám hranu až do špičky/paty a přechod hrana/skluznice nevypadá po sezóně vpředu zrovna nejlépe.. Obávám se do budoucna vytržení hrany. Právě proto bych měl z přechodu plastová/ocelová hrana trochu strach, ale třeba to u Fischeru funguje:-)

bcsk

Vedel by niekto porovnať protišmyk lisovaný a rezaný? Napr. Sporten (Forester) robí oba. Skôr ma tiahlo k lisovanému, ale je ťažšie ho zohnať, rezaný býva skladom..

P. Krupka

dá se říci, že mám určité zkušenosti s oběma a většinou jsou si vlastnostmi dost podobné, na určitém sněhu se mi ale jevil lepší protismyk řezaný i když to vypadá, že by to mělo být obráceně. Nevěřili mi to ani zástupci Sportenu. Fischer ale také úspěšně nabízí jen protismyk řezaný a to i hodně hustě. Mají i různá provedení řezů, to jsem ale bohužel zatím netestoval! Protismyk se musí také samozřejmě mazat nějakým tekutým parafínem aby dobře klouzal a současně stoupal bez namrzání.

bcsk

Vďaka za odpoveď, tiež som mal dojem že lisovaný by bol lepší, rád počujem že to tak nemusí byť. Rezaný je teda objednaný, už len čakať na sneh..

P. Krupka

Nevím sám jak si to správně vysvětlit. Snad tak, že lyže sníh v obou případech zmáčkne a ten se u řezaného se vtiskne do profilu a tak lépe drží na odraz než ten, kde šupiny jsou vmáčknuté do povrchu a o ten se snaží opřít a znáze se ten povrch šupinami poškodí. Je to ale takové mé vysvětlení, může to být i jinak… Taky ten rozdíl je jen na některém druhu sněhu patrný, ale obráceně jsem to zatím nikdy nezažil, aby smekal víc řezaný než lisovaný.

Vondry

Nevím jestli tohle vlakno ještě někdo sleduje, ale zkusím se zeptat.
Mohu si koupit Rangery od Sportenu podle tabulky výrobce? Mám 95 kilo a budu jezdit bez batohu.Tak podle tabulky potřebuji 190cm. Chci tyhle lyže na lehkou turistiku mimo stopu. Rangery proto, že chci největší plochu, aby se tolik nebořily do hlubšího sněhu. Zároveň bych chtěl aby trochu jely pokud narazím na rozježděnou stopu. Rád bych se také občas svezl z mírného kopce s pokusy o telemark.
Chci lyže s protismykem, proto ta obava aby správně fungovaly – nepodkluzovaly, nebo moc nedrhly z kopce.
Dík

P. Krupka

Ale sleduje 😉
Myslím, že určení délky podle váhy lyžaře bude dost přesné, podle výšky naopak ne. V lyžařských obchodech si lze nechat změřit konkrétní lyže se svou váhou a bude vidět, jestli protismyk je správně dlouhý, nedrhne a naopak je k prošlápnutí. Doporučuji vyzkoušet!

Honza

Nevím jak dlouho, ale koukám že Ranger už se nabízí i ve 200 cm! To je dobrá zpráva pro nás urostlejší:-). Mám pocit že dříve končil na 190.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: