HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Pavel Krupka

Pavel Krupka

tester Světa outdooru

Stálý spolupracovník a člen testovacího týmu Světa outdooru patří k oporám redakce od samého počátku. Zajímá se především o vybavení z oblasti techniky, vaření, orientace, backcountry a zimního vybavení.

Články autora

Držet správný směr – co byste měli vědět o buzole a práci s ní

Držet správný směr – co byste měli vědět o buzole a práci s ní

I v době satelitních navigačních systémů, chytrých telefonů a podrobných satelitních snímků má buzola stále své místo ve výbavě, se kterou vyrážíme na výlety do přírody. A není to jen proto, že ukáže směr bez pohybu a nevyžaduje přísun energie. Víte jak orientaci v terénu ovlivňuje inklinace, deklinace a magnetická porucha? Znáte možnosti moderních buzol?

Jak si vybrat sněžnice na různé výlety?

Jak si vybrat sněžnice na různé výlety?

Sněžnice zažívají návrat do popředí zájmu. Rozšiřují se možnosti jejich sportovního a rekreačního využití, sněžnice slouží k toulání i k přechodům zimních hor, horolezcům pro nástupy pod skalní stěny, snowboardistům pro výstupy, polárním expedicím, ale také jako moderní sportovní vybavení pro specializované sněžnicové trasy. Odlišné nároky vyžadují rozdílné vlastnosti sněžnic a s tím je spojen problém jak vybrat správný model.

GPS má konkurenci: Satelitní navigační systémy se rozrůstají

GPS má konkurenci: Satelitní navigační systémy se rozrůstají

O satelitní navigaci už slyšel každý, využívá ji většina, ale s jistou nepřesností v určení polohy počítá málokdo. Potíže nejsou časté, ale existují. Pokrok se však nezastavil, a tak s rostoucími možnostmi využití většího počtu satelitních navigačních systémů vzrůstá i přesnost. Už zdaleka totiž není jen systém GPS.

Lékárničky ve světě outdooru

Lékárničky ve světě outdooru

Nad vybavením lékárničky je možno neustále diskutovat, mění se léky i vědomosti, a hlavně je potřeba praxe při jejich akutním použití. Seznamů, co do lékárničky dát, jsou k dispozici desítky, protože není jeden univerzální pro všechny případy a cesty, kam nás nohy zanesou. Velehory, tropy, arktické oblasti, moře, to jsou jen namátkou místa, kam se dá dnes snadno odjet a až na místě zjistit, co jsme měli mít ve své nedostatečně vybavené lékárničce, když tamní léky neznáme.

Test bundy Devold Thermo

Test bundy Devold Thermo

Vlněné materiály zažívají nyní svůj oprávněný návrat při výrobě oblečení, a to nejen outdoorového. Seveřané ale vždy kvalitní vlně věřili a jejich obdivuhodné cesty vlna v teplém oblečení vždy doprovázela. Pojďme se podívat na bundu Devold Thermo.

Velký test GPS navigace Garmin Oregon 600t

Velký test GPS navigace Garmin Oregon 600t

Jako letošní novinku na trhu s GPS navigacemi, nabídla firma Garmin nové modely v řadě Oregon 600. Podívejte se na výsledky rozsáhlého testu modelu Oregon 600t, vybaveného nadstandardní sadou map.

Spojení ze světa, nouzové vyhledávání a volání

Spojení ze světa, nouzové vyhledávání a volání

Pokrok v oblasti telekomunikace je poslední dobou značný a z hlediska bezpečnosti je zejména využití v nouzové situaci velmi důležité. Pravdou ale zůstává, že především z ekonomických důvodů některé aplikace stále ještě čekají na dořešení s licencemi a s identifikací v globálním prostoru. Pryč je ale naštěstí doba, kdy se o výpravách do odlehlých oblastí nevědělo celé měsíce či roky.

Jak se připravit na vedro a vlhko

Člověk obvykle snese značné rozmezí teplot, ale úspěšný návrat z horkých a případně vlhkých oblastí závisí samozřejmě i na kondici, stáří a zdravotním stavu. Závisí také na vybavení, které s sebou bereme. Pokud jsme připraveni a máme dobré informace, není důvod se vysokých teplot na toulkách po celé planetě příliš obávat.