Alergická reakce v horách –⁠ co byste měli vědět

Alergická reakce v horách –⁠ co byste měli vědět

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na setkání s jinak běžně se vyskytující látkou (pyl, potraviny, zvířata, plísně…). Pravděpodobnost setkání s alergikem v divočině je poměrně vysoká, neboť výskyt alergických reakcí v populaci stoupá.

Různé reakce, intenzita a projevy

Lehké alergické reakce se projevují pouze v místě kontaktu s alergenem (látkou spouštějící alergickou reakci). Lehké alergické reakce jsou nejčastěji na pyl, zvířecí srst a některé potraviny. Typicky se jedná o pylové alergie projevující se slzením, zarudnutím očí, rýmou, kýcháním, problémy s dýcháním. Lehká potravinová alergie se projeví zažívacími obtížemi, mezi které patří zvracení, průjem, pálení v ústech aj… Opět se jedná o reakci v místě kontaktu s alergenem. Dalším projevem lehké alergické reakce může být také vyrážka, menší otok v místě štípnutí hmyzem. Všechny tyto projevy je možné vyřešit podáním antihistaminik. Antihistaminika jsou léky blokující histamin, což je hormon, který se podílí na alergické reakci. 

Jaké použít léky?

V lékárně je možné koupit celou řadu volně prodejných antihistaminik (např. Zodac, Zyrtec, Analergin, Claritine, Aerius, Xyzal…). V případě svědění je možné použít například Fenistil gel, pro děti existuje Fenistil v podobě kapek. Nicméně základem poskytnutí pomoci je přerušení působení alergenu, tedy odvedení z louky nebo venkovních prostor, omytí obličeje, výměna oblečení. U potravinových alergií je samozřejmě snaha vyhnout se požívaní problémových potravin. Do outdoorové lékárničky doporučujeme přibalit balení antihistaminik, případně oční kapky.

Alergický balíček

Závažnější alergická reakce se projevuje krom místa kontaktu také mimo oblast setkání s alergenem. Silnější potravinová alergie se projeví nejen zažívacími obtížemi, ale například svěděním či vyrážkou. Lidé, kteří trpí závažnější formou alergické reakce, o tomto stavu vědí a jsou na něj také připraveni. Obvykle u sebe nosí tzv. alergický balíček. Alergický balíček obvykle obsahuje antihistaminika, kortikoidy nebo inhalátor. 

Silní alergici

Někteří silní alergici mohou mít sklony k nejtěžšímu typu alergické reakce, tzv. anafylaktickému šoku. Anafylaktický šok se projevuje celotělovou reakcí, tedy nejde jen o reakci v místě kontaktu. Na alergen reaguje tělo jako celek. Mezi projevy anafylaktického šoku řadíme svědění a pálení kůže, otoky (velmi rychle je rozpoznáme okolo očí a úst), problémy s dýcháním (dušnost, chrapot), zvracení, průjem, křečovité bolesti břicha, pocení, slabost, pokles krevního tlaku, zrychlená srdeční činnost (tachykardie), postupná změna vědomí. Spouštěčem anafylaktického šoku jsou nejčastěji bodnutí hmyzem nebo léky (podané v podobě tablet nebo injekční aplikace). Tento typ reakce se objeví bezprostředně po setkání s alergenem, obvykle do hodiny. 

Anafylaktický šok: Jak ho řešit?

Řešením anafylaktického šoku je podání adrenalinu. Silní alergici nosí u sebe adrenalinový autoinjektor (obvykle Epipen). Jedná se o jednorázovou pomůcku, předplněné pero s dávkou adrenalinu. Autoinjektory existují ve verzi pro dospělé a pro děti, liší se dávkou adrenalinu.

Aplikování adrenalinu (autoinjektoru)

Autoinjektor je třeba použít při celotělové alergické reakci. Na každém peru je obrázkový návod k použití. Tento návod doporučujeme prostudovat v klidu. Následující návod se týká Epipenu (nejčastější typ adrenalinového autoinjektoru). Pero má modrou pojistku, kterou je třeba před použitím odstranit. Následně adrenalin rychlým švihem aplikujete do svalu. Nejsnáze dostupný sval je sval stehenní. Adrenalin je možné aplikovat i přes oblečení, jehla skrytá v peru projde skrz outdoorové kalhoty, džíny i tenčí neopren. Jakmile uslyšíte cvaknutí, podržte pero na místě po dobu minimálně 10 vteřin. Z pera se skrz jehlu postupně aplikuje adrenalin. Pokud byste pero rychle odstranili, nedojde k aplikaci adrenalinu a jehla se skryje do ochranného pouzdra, ze kterého nejde již vyndat. Dojde tak k znehodnocení pera.

Kdy volat záchrannou službu?

Pokud se dostanete do situace, kdy je nutné podat adrenalin, vždy volejte záchrannou službu na lince 155. Pacient, kterému byl podán adrenalin, může pociťovat bolení hlavy, bušení srdce a nepříjemný pocit. Jako podpůrnou léčbu můžeme podat antihistaminika, chladit otoky.

Znát problémy parťáka je základ

Pokud vyrážíte na hory s člověkem se silnou alergickou reakcí, měli byste vědět, kde u sebe nosí adrenalinový autoinjektor. Nechte si také popsat stav, kdy je nutné adrenalin podat. Pacient nemusí být schopen podat si sám adrenalin, bude potřebovat vaši pomoc. Adrenalinový autoinjektor (Epipen) je velmi silný lék, který je vždy na předpis pro osoby, které jej skutečně potřebují. Není tedy možné vybavit si lékárničku tímto lékem. Na delší expedice si mohou pacienti požádat o rezervní pero. Za normálních okolností má u sebe alergik jen jedno pero. Dávejte tedy vždy pozor, jak s ním zacházíte. 

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: