5 tipů, které vám pomohou sjednat cestovní pojištění na hory

5 tipů, které vám pomohou sjednat cestovní pojištění na hory

První sníh už nás navnadil na pořádnou lyžovačku. I přestože pozvolna zimní sezóna startuje i v Česku, řada lidí si vyráží užít zimní dovolenou do zahraničí. Pokud také vy se přidáváte k těm, co se každoročně nenechají ochudit o rakouské, švýcarské či italské Alpy, pak rozhodně nezapomeňte na kvalitní cestovní pojištění. Na základě jakých klíčových parametrů ho sjednat?

1. Rozsah pojistné ochrany

V prvé řadě se zaměřte na rozsah pojistné ochrany, jehož součástí má být:

  • náhrada léčebných výloh,

  • odškodnění v případě smrti,

  • pojištění odpovědnosti za škodu.

Tyto tři pilíře by mělo cestovní pojištění pokrýt. Úraz se na horách může stát i zkušeným lyžařům, a tak není radno cokoliv podceňovat. Pokud si navíc plánujete dopřát také trochu adrenalinu, pak zvažte možnost připojištění rizikových či extrémních sportů. Kromě toho si můžete sjednat i připojištění v podobě:

  • úrazového pojištění,

  • pojištění zavazadel,

  • pojištění právní ochrany,

  • pojištění storna zájezdu.

2. Výše pojistných limitů

Nízké limity vám sice zaručí levné cestovní pojištění, ale v případě pojistné události vám mohou pořádně zavařit. Například transport vrtulníkem stojí statisíce, k tomu přidejte ještě náklady na operaci, pooperační léčbu, zdravotní péči a hospitalizaci. Náklady se mohou snadno vyšplhat až k milionu. I proto se na zimní dovolenou doporučuje sjednat si limity:

  • u pojištění léčebných výloh – 1 250 000 Kč,

  • u pojištění odpovědnosti za škodu na zdraví – 1 000 000 Kč,

  • u pojištění odpovědnosti za škodu na majetku – 500 000 Kč.

3. Délka pobytu

Dobře si promyslete, na kolik dní potřebujete cestovní pojištění uzavřít. Naštěstí dnes už lze sjednat pojištění online, tudíž ho v klidu stihnete uzavřít i den před odjezdem, využít k tomu můžete například cestovní pojištění Allianz, AXA, Kooperativa nebo Generali.

Zvažte, zda se vám nevyplatí uzavřít pojištění na dobu alespoň o jeden den déle. Především v zimě je počasí velmi nevyzpytatelné, a tak by se mohlo stát, že kvůli špatnému stavu na silnici si dovolenou budete muset nedobrovolně prodloužit.

4. Výluky

Pozor na výluky, ty si vždy předem projděte. Mezi klasiku patří například škoda či úraz způsobený pod vlivem alkoholu, drog a jiných omamných látek. Dobře si promyslete, zda vám svařák, grog či jiné posilnění na svahu stojí za to.

5. Spoluúčast

Kromě výluk se v pojišťovně ptejte na spoluúčast. V některých případech se může stát, že se budete muset podílet na úhradě nákladů. V praxi to vypadá tak, že pojišťovna zaplatí jen určitou předem stanovenou částku nebo určité procento, zbytek doplácí klient. Smlouvy se spoluúčastí vás samozřejmě vyjdou levněji. Ne vždy se ale vyplatí.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: