Výrobci pneumatik připravují různá technická vylepšení ve snaze rozšířit a zatraktivnit svoji nabídku. Ne všechny novinky se samozřejmě ujmou, ale určitě stojí za to sledovat jejich vývoj. O některých zajímavých řešeních informuje náš článek.
O zajímavých pneumatikách Schwalbe Marathon plus jsme již psali dříve. Jedná se o vložení speciální kaučukové vrstvy pod běhoun, což znemožňuje proniknutí ostrého předmětu. Myšlenky se ujali i další výrobci, například Continental a Vredestein, a dali na trh pláště s podobným řešením.
Dalším zajímavým výrobkem jsou pláště Schwalbe Big Apple. Tyto „balonové“ pláště mimořádné šířky jsou konstruovány tak, aby i při mimořádné šířce 50 nebo 60 mm poskytovaly nízký valivý odpor. Jejich předností je schopnost účinně pohlcovat vibrace, a zvýšit tak pohodlí. Dokážou tak do určité míry nahradit odpružení. Na rozdíl od odpružených vidlic zachytí i drobné nerovnosti, na něž vidlice nestačí reagovat. Big Apple má velmi nízký vzorek, vhodný zejména pro zpevněný povrch – asfalt nebo dláždění. Právě na dlažbě vyniknou jeho tlumicí účinky. Jediným omezením použitelnosti je šířka vidlice. Před pořízením pneumatik je proto vhodné si ověřit, zda se do vidlice vejdou. Pláště Big Apple zaznamenaly velký úspěch, někteří zahraniční výrobci kol je už ve výrobě montují na vhodné modely.
Na základě úspěchu Big Apple se v nabídce objevují pláště o mimořádné šířce se vzorkem vhodným do terénu také v rozměru 28″. Jde například o pláště Schwalbe Little Albert o rozměru 54-622. Po vybavení těmito plášti lze běžné crossové kolo přizpůsobit pro jízdu v těžkém terénu, a proměnit jej tak v plnohodnotnou variantu MTB, prakticky odpovídající 29″ modelům.
Poněkud méně agresivní vzorek mají špičkové pláště Marathon XR o rozměru 50-622, navíc jsou opatřeny speciální obtížně prorazitelnou vrstvou z aramidových vláken. Ta je po obvodu celého pláště a brání tak i proti poškození z boku, například trnem.
Doporučené ceny (2005) jsou pro Big Apple je 650 Kč, Marathon XR za 1150 Kč a Little Albert za 990 Kč. Text vyšel v bulletinu Svět outdooru Novinky jaro 2005.
Nejsem zadny velky odbornik, ale tvrzeni, ze pneumatikami udelate z krossoveho kola plnohodnotny MTB je silne nadsazene. MTB neni jen o pneumatikach, je to o celkove robustnosti konstrukce ramu, kol, vidlice.(dokonce pri vyssich hmotnostech jezdce, je doporuceno volit radeji MTB nez cross).
treba to brat s rezervou.je vsak pravda ze take silne pneumatiky velmi dobre vyzehlia nerovnosti.hlavne tie drobne.tiez zalezi aj od tlaku v nich.
OK, souhlasim ze o plnohodnotne MTB nepujde, nicmene se podstatne zlepsi pruchodnost v terenu a pri dodrzeni spodni hranice doporuceneho tlaku se znatelne zvysi pohodli. Samozrejme zalezi na predpokladanem vyuziti, je jasne, ze je toto reseni vhodne pro zlepseni pruchodnosti a neni vhodne pro narocne vyuziti v tezkem terenu.
Běžné pláště. Technologie používaná už hodně let.
S tou vrstvou proti defektu je to tak, že pláště jsou o něco odolnější ale mají znatelně horší jízdní vlastnosti, navíc nejvíce defektu je u MTB proražením to tento systém neřeší. Absolutní jedničkou jsou dnes amíci se systémem no-tubes možno dohledat na našich www. maxcursor.cz. (Je to věc jak z teleshopingu kdo neviděl – neuvěří.)
Dávají se do těchto plášťů také duše?
Dobrý den, jsem absolutní odpůrce kupování ojetých a použitých pneumatil. Myslím, že se rozhodně ojeté pneumatiky nevyplatí ani na menší popojížďky. Podle me se takto kupují zající v pytli. Chápu že za pneumatiky nechcete dát moc peněz, ale tohle mi přijde jako blbost.. Já loni kupovala pneumatiky zde https://www.pneuok.cz jedná se o speciální obchod, kde ti nejen poradí, jaké pneumatiky budou pro tvoje auto nejlepší, ale zároveň jsou cenově dostupné a myslím si, že než kupovat ojeté pneu, které zachvíli vyhodíš, tak se vyplatí koupit si nové a kvalitní, které vydrží. Ale jak říkám, je to můj názor:)
Téma měsíce: Babí léto v Česku a na Slovensku
Přehled: Dálkové trasy v Česku
Žitný ostrov: region, kde je voda králem
Nejlepší české cyklostezky: Českem na kole
Rady k vybavení
Příprava a výbava na dálkový trek po Česku
Jaké trekové boty? Tenisky versus pohorky: co je lepší?
Do terénu s mapou a buzolou: k čemu jsou azimuty, vrstevnice, měřítko a plánovací folie
Knižní tipy
E-BOOK 1. POMOC NA HORÁCH: zdarma ke stažení
E-book Nordic Walking: o co (se) jde! ke stažení zdarma
Zajímavé vybavení
Turistický batoh Quechua MH900
Společník na túry - 970g, záda ze síťoviny, 8 kapes
Forclaz nafukovací karimatka MT900
Izolující karimatka (R 5,4) vážící 630 g s hloubkou 9cm
Merino spodní bunda MT900
Z merino vlny (63 %), ideální jako 2. hřejivá vrstva
Forclaz stan tarp MT900
Hybrid stanu a tarpu pro dva (1,3 kg) za 4499 Kč
Zajímavé túry
Šikoku trail aneb tak trochu jiné líbánky
Kungsleden (Královská stezka): divočinou švédského Laponska
Rota Vicentina: portugalským pobřežím po Fisherman´s Trail
Další zajímavosti
KVÍZ: Jak dobře se vyznáš v dálkových trecích?
Gear list na trek: za málo peněz hodně muziky
Jak zvládají terén barefoot boty