Voda, režim pití a získávání vody

Voda, režim pití a získávání vody

Tělo člověka obsahuje průměrně 72 % vody. Ta nám pomáhá stabilizovat naší tělesnou teplotu. Je pro tělo nepostradatelným prostředkem pro rozmělňování a trávení potravy. Pokud na tělo nedostatek kapalin, dochází brzo k vyčerpání a trávící trakt přestává spolehlivě pracovat. Tělo se otravuje, krev houstne a …

  • Pro svou běžnou činnost potřebuje naše tělo přísun asi 2,5 litrů vody denně. Asi 1 litr z toho získáme v potravě. Nejméně 1,5 litru musíme tedy denně vypít.

  • Bez potravy vydržíme žít i několik týdnů, ale bez vody můžete při teplotě kolem 20 ° C přežít až 10 dnů, ale nesmíte vykonávat žádnou tělesnou činnost.

  • Při běžné venkovní teplotě, ale větším tělesném zatížení nepřežije bez vody nikdo více než týden.

  • Pocit žízně není žádným závazným indikátorem nedostatku vody v těle. Když je nám zima, žízeň obvykle nemáme, ani když tělo vodu už naléhavě potřebuje.

  • Denní potřebu vody ovlivňuje u nás řada faktorů, jako povětrnostní podmínky, celkové klima, teplotní rozdíly a intenzita naší zátěže.

  • Při denních teplotách kolem 50 ° C, máme šanci na přežití bez vody nejvýše 2 dny. Máte-li zásobu vody 2 litry, na věci to nic nezmění. Se 4 litry vody vydržíte možná o den déle.

  • Mnozí lidé umírají už tehdy, když ztratí následkem nedostatku vody 15 % své tělesné váhy.

  • Napijme se vždy, když máme žízeň. Neplýtvejme vodou, ale napijme se kolik potřebujeme. Tělo si vytvoří zásoby a budeme je využívat až přísun vody přestane. Naše tělo snese najednou i víc než 2 litry vody. Studenou vodu pijme pomalu protože nám může způsobit žaludeční potíže.

  • Vodu můžeme ušetřit jen tehdy, když zabráníme, aby ji tělo zbytečně ztrácelo. Předcházejme nadměrnému pocení. Za denního parna se zdržujeme ve stínu, odložíme část oblečení, ale nevystavujeme se průvanu nebo větru. Cestujme hlavně v noci. Omezujme pocení, ne pití!

  • Nesvlékejme se ani za velkých veder. Životadárná voda musí zůstat alespoň na těle i když ve propoceném oblečení se nebudeme cítit nejlépe.

  • Oblékněme si co nejsvětlejší oblečení. Pohybujme se co nejméně. Nosíme pokud možno suché, nestudící prádlo, abychom nenastydli a příliš nemočili. Tím ztrácíme největší množstvívody.

  • Pokud se nemůžeme před přímým žárem slunce ukrýt (například na moři), pak si alespoň namáčíme čepici i hlavu nepitnou (mořskou) vodou. Její odpařování nás ochladí.

  • Postavíme si primitivní přístřešek před přímým sluncem a držme se ve stínu.

  • Ve velkých vedrech si neleháme na rozpálenou zem. Sedíme na zvýšeném sedátku kde je vzduch už chladnější.

  • V žádném případě nepijeme alkohol ani nekouříme. Tekutiny jako alkoholické nápoje, slaná voda, krev či moč dehydrataci zvyšují. Aby tělo rozložilo alkohol, spotřebuje hodně vody. Vysoké koncentrace soli v mořské vodě, krvi či moči nám v těle zpomalují krevní oběh, zvyšují ztráty vody a zhoršují tak jako kouření žízeň.

  • Udržujme si pocit žízně v přijatelných mezích, pomocí různých triků: sucho v ústech potlačujme zvlažováním rtů a dásní. Žvýkejme jedlé listy, kousky dřeva, ořechy, cibule nebo nějaké jedlé, kysele chutnající rostliny. Dejme si do úst malý oblázek aby se nám vytvářely co nejvíc sliny. Dýchejme vždy nosem ne ústy. Mluvíme jen tehdy když je to opravdu nutné.

  • Při nedostatku vody omezíme nebo úplně přerušíme jídlo!

  • Na moři nejíme mořské ryby, když nemáte pitnou vodu, ale pouze z nich vymačkáváme tělesnétekutiny.

  • V žádném případě nepijeme nekontrolovatelně mořskou vodu. Nečekáme ale, až nás k pití mořské vody donutí velká žízeň, začneme hned, když taková potřebanastane! Denně jí ale nesmíte vypít více než 0,8 litru a toto množství je nutné si rozdělit do 8 až 10 dávek za celý den. Tedy ne více najednou, než 2 – 3 doušky. Celková doba pití nesmí překročit 6 – 7 dnů. Během této doby si musíme opatřit zdroj neslaných tekutin (tekutina z ryb, dešťová voda ap.). Přerušení pití mořské vody prodlouží naši schopnost přežít.

  • Po určité době žízně nemůžeme pít. Tělo se přísunu vody brání. Je-li to možné pak namočení kůže sprchou či koupelí ve vlažné vodě, se posléze vodě opět přizpůsobíme a můžeme normálně pít.

Jak získat vodu

Zkušenosti čtenářů

Wesp

Zdar lidi, je dost podivne ze na serveru http://www.treknet.cz vysel velmi podobny clanek o den drive, je to shoda nahod 🙂

Honza H.

Původní článek byl prvně zveřejněn na Outdorovém vybavení v září 1999. Po vzniku Sveta outdooru byl převeden na nový server. To, že na Treknetu vyšel podobný článek jsme ani nevěděli. :-))

Filip

„Nesvlékejme se ani za velkých veder. Životadárná voda musí zůstat alespoň na těle i když ve propoceném oblečení se nebudeme cítit nejlépe.

Nosíme pokud možno suché, nestudící prádlo, abychom nenastydli a příliš nemočili.“

Takže životodárnou vodu si mám nechat v oblečení na sobě a mít ho suché a nestudící? Nerozumím tomu. Nedokážu si představit, že propotím tričko a spodní prádlo budu mít suché. Pokud nepůjde zařídit oboje, co z toho je lepší?

Pavel Krupka

Jako všechny podobné rady a informace musíme jich používat vždy s rozumem! Rady nám nikdy nevyřeší všechny problémy se kterými se setkáme. Platí, že za velkých veder se nesvlékáme do půli těla a trenek, ale necháme si lehké dlouhé kalhoty a košili s dlouhým rukávem, což brání rychlému přímému odpařování potu přímo z povrchu těla do vzduchu a tak ztrátě tělesných tekutin. Zvlášť za větru je to velmi rychlé i když někdy i příjemné. Musíme ale mít pak neomezený zdroj pitné vody, jinak je nutné i s potem šetřit a jeho odpařování co nejvíc zpomalit. Zdržujeme se proto v závětří, chládku a klidu, pokud nám to okolnosti dovolují. Balancujeme mezi přehřátím, zbytečnou ztrátou vody až po nachlazení, když by odpařování bylo příliš rychlé.
Používání tzv. funkčního prádla je také výhodné pouze za některých okolností, prádlo kapilárně a dost rychle odvádí pot z pokožky pryč a předává ho další vrstvě, kde se zadrží a postupně odpařuje také pryč. Ztrácíme tak dost rychle vodu z organizmu, kterou pak nutně musíme doplnit! Máme-li však jako vnější vrstvu například bavlněnou košili, vlhkost se v ní zadrží a odpařování zpomalí, současně nás tato košile nestudí. Pro některé situace je to vhodné řešení.
Vždy musíme posuzovat konkrétní situaci a těžko podat univerzální návod. Někdy je optimální řešení nemožné!
Značný problém způsobuje například vedro a současně vysoká vlhkost vzduchu, pot zcela promočí veškeré naše prádlo, případná funkční vrstva už nemá kam vodu předávat, bavlna se lepí na tělo a to se dál potřebuje zbavovat vlastního tepla pocením, to je jen velmi těžko řešitelná situace, zvlášť pro Evropana když se hodně potí, velmi nepříjemné a v krizové situaci i nebezpečné.
Pro pokožku je ale stále asi nejpříjemnější když se jí dotýká propocená bavlna, len, vlna, než zcela mokré syntetické materiály.
Omlouvám se, že skutečně nelze poskytnout univerzální rady pro všechny situace, ale sám jsem také naštěstí ještě všemi neprošel 😉

Martin

Rekl bych ze v clanku chybi dost podstatne informace o uloze soli v organismu ve vztahu k pitnemu rezimu.Jeji prebytek i nedostatek maji stejny nasledek -neuhasitelna zizen.Ovlivnuje hospodareni organismu s vodou.V horkem prostredi se snadno stane ze vypotite vetsinu soli v tele a muzete pit kolik chcete a je to malo platne -voda odchazi bez uzitku,telo ji neumi zadrzet.Pomahaji izotonicke napoje ,pokud nejsou poruce dobre poslouzi preba mirne slany vyvar.Na trecich ve Wadi Rum v Jordansku jsem s uspechem pouzival vodu s citronem a mirne osolenou.Pokud je vam na pousti spatne a piti nepomaha- jste dehydrovany i kdyz pijete dost .Zkuste tento recept a na 100% vam za chvili bude lip.Je ale nutno balancovat tak aby ste se nedostali na opacnou stranu!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: