Via Ferrata de la Cascade – překážková dráha pod vodopád

Via Ferrata de la Cascade – překážková dráha pod vodopád

Zamíříte-li vyzkoušet vaše dovednosti na tuto feratu, připravte se na náročný silový travers. Svaly na vašich pažích dostanou zabrat hned v několika převislých úsecích. To není ale zdaleka vše, co tato rozmanitá cesta přináší.

Silničkou z městečka Gsteig vinoucí se mezi kopci, dojedete k nástupní stanici lanovky „Col du Pillon“ (Glacier3000). Rozsáhlé parkoviště zde poskytne azyl vašemu vozu. “Autobus“ na lanech má cílovou stanici na vrcholu „Téte aux Chamois“, kde byste našli také stejnojmennou feratu, ale o ní zase někdy příště.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Dnes se vydáte po silnici dále po směru jízdy. Po pár minutách chůze spatříte po levé ruce skalní stěnu s vodopádem vzdálenou asi 1km. Ferata je vedena z levé části skalního masivu směr vodopád. Pokud vás minula modrá šipka se směrem k nástupu, tak nezoufejte, cestu přes louku zvládnete trefit intuitivně a v lesíku při levém okraji skály už na vás čeká jistící lano.

Mírnou komplikací v úvodu může být podmáčená zemina. Přímou úměrou platí, že čím více bláta na botách máte, tím více síly v rukou budete při lezení potřebovat. Náročnost této cesty má hodnotu (D). Energií tudíž zbytečně neplýtvejte, aby vám vydržela po celou hodinu a půl než budete moci sundat sedák a přilbu. V půli cesty se sice nabízí úniková varianta, ale využít jí by vás připravilo o to nejlepší nakonec.

Síla a vytrvalost

Krátce na to co se v pohodovém úvodu seznámíte s horninou a pokoříte kratší dvou-lanový most, přichází zatěžkávající zkouška v podobě vyčerpávajících přelezů v převislých partiích. Volnější jistící lano vám tu nebude oporou. Pestrý profil trati pokračuje dál. Chvíli šplháte nahoru hned na to po žebříčku nebo hraně pukliny zase dolu. Krátce před kontaktem s vodopádem se musíte nasoukat do těsné skalní trhliny. Ti z vás, co si ráno dali větší snídani, budou muset zatáhnout bříško a sundat baťoh.

Nyní se už dostáváte pod vodopád, který se přes vás valí dolů do údolí. Následuje tyrolská lávka na druhou stranu koryta. POZOR! Pokud si chcete užít svezení tam a o pár metrů níže zase zpět, musíte mít vlastní tandem kladku pro tyto účely. V opačném případě se vrátíte kousek zpět a normální sestupovou cestou podél vymletého koryta říčky budete klesat. Voda tu tvoří sérii menších, ale spektakulárních vodopádů řinoucích se po omletém skalním podloží.

Příjemná procházka zpět po louce v do široka se rozpínajícím údolí vás nechá si vychutnat všechny emoce nabyté ve skále. Vše pak ještě můžete spláchnout vybraným mokem na zahrádce místní restaurace kousek od parkoviště.

Grand Tour of SwitzerlandGrand Tour of Switzerland – 1643 km autem nebo na motorce, 5 alpských průsmyků, 22 jezer, 12 míst zapsaných na seznamu Světového dědictví UNESCO.

Dalších 68 nejaktraktivnějších zastávek na trase speciálně připravených pro outdoorové nadšence najdete na webu www.MojeSvycarsko.com/GrandTourOutdoor.

Pro další, převážně praktické informace (ubytování, možnost dopravy, speciální akce apod.) navštivte stránku pro milovníky Švýcarska: MojeSvycarsko.com.

Honza Bartoněk: Pracovní povinnosti ho zavály před několika lety do Švýcarska, kde svůj volný čas spravedlivě dělí mezi MTB, lezení po feratách, a výšlapy do okolních kopců. Pokud ovšem počasí nezavelí jinak a průzračná voda místních jezer ho nezláká k lenošení na dece nebo sněhové vločky nepřinutí nazout lyže.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: