Tyrolský outdoorový ráj: feraty v Ötztalských Alpách

Tyrolský outdoorový ráj: feraty v Ötztalských Alpách

Pokud bychom měli vybrat alpský region, který nabízí nejpestřejší možnosti zimních i letních outdoorových aktivit, dost možná by zvítězilo tyrolské údolí Ötztal. Vybíráme nejlepší feraty v této nádherné části Alp.

Seznam věcí, které Ötztalu nabízí, je prostě bombastický: od turistiky a treků, přes výstupy na nádherné třítisícovky a lezecké cesty na žule, až po rafting, canyoning, caving, plavání v jezerech, MTB a trailrunning. Za pozornost v té záplavě možností stojí feraty, na které se v téhle oblasti někdy neprávem trochu zapomíná. Feraty tu přitom vedou převážně v žule a najdete tu mimořádné kousky.

Ferata Tiroler Weg

Možná nejkrásnější zajištěná cesta v žulovém skalním terénu Alp byla vystavěna už v roce 1985. Od úpatí až po vrchol Plamorder Spitze (2982 m) se leze přes žebra a hrany v tvrdé žulové skále. Jedná se o vzrušující a exponovaný výstup až do posledního metru.

Ferata Panoramablick

To, co jméno cesty slibuje, také dodrží – nádherný panoramatický výhled na věnec třítisícovek a ledovců. Ačkoliv je členitý hřeben lákavý a přístup i sestup krátký (díky lanovce), je třeba velké pozornosti – skála se láme a drolí. Za dobrého počasí se však přesto jedná o zajímavou túru s úžasnou scenerií. Nejvyšším bodem je Hintere Karlesspitze (3160 m).

  • Obtížnost: B/C
  • Čas výstupu: 3–4 hodiny

Ferata k Lehnerskému vodopádu

Za super zážitky nemusíte nutně do vysokých nadmořských výšek. Náročná a zajímavá ferata Jubiläums-Klettersteig Lehner Wasserfall vybudovaná v blízkosti šumícího vodopádu potoka Lehnbach (1530 m) nadchne a uspokojí všechny horaly. Pro ty nejlepší je navíc před koncem cesty zajištěn extrémní převis napravo od normální cesty.

ferata Klettersteig Lehner Wasserfall
ferata Klettersteig Lehner Wasserfall

Ferata Goldweg

Velmi těžká zajištěná cesta na vrchol Bergkastelspitze (2912 m) na hranici s Itálií. Vzdušná ferata začíná na úpatí třetího výrazného skalního žebra severní stěny. To se postupně napřimuje do hrozivě vyhlížející věže. Téměř děsivé klíčové místo (D/E), bez zajištění horolezecká „šestka“, se překonává pomocí několika kolíků. K zvládnutí této feraty budete potřebovat fyzickou sílu, obratnost, lezeckou techniku a naprostou odolnost vůči závratím.

Vrchol Bergkastelspitze s jedním z dvojice jezer Goldseen, Otztal, Rakousko
Vrchol Bergkastelspitze s jedním z dvojice jezer Goldseen, Otztal, Rakousko

Feraty v Rakousku

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: