Ferata Goldweg na vrchol Bergkastelspitze
Feraty

Ferata Goldweg na vrchol Bergkastelspitze

Velmi těžká zajištěná cesta na vrchol Bergkastelspitze (2912 m) v Ötztalských Alpách. K zvládnutí této feraty budete potřebovat fyzickou sílu, obratnost, lezeckou techniku a naprostou odolnost vůči závratím.

Ötztalské Alpy / Nauderer Berge – Rakousko

Horolezecké úseky
ferata D/E
Lanovky

Čtyřmístná kabinová lanovka, dolní stanice 1365 m, horní stanice 2173 m (první jízda v 9:00, poslední v 16:40)

Celkový čas
6-7 hodin

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Nastupuje se na úpatí třetího výrazného skalního žebra severní stěny. První úsek vstupu je ještě poměrně lehký; po dobře ukotveném fixním laně, místy po trávě a hlíně, překonáme dolní část poněkud lámavého žebra. Teprve ve střední části se žebro napřimuje do hrozivě vyhlížející věže. Téměř děsivé klíčové místo – bez zajištění horolezecká „šestka“ – se překonává pomocí několika kolíků.

Mnohem důležitější než hrubá fyzická síla je zde obratnost, techniky a především naprostá odolnost vůči závratím. Každý chyt a stup v tomto kolmém, místy dokonce převislém úseku je nutné dobře zvážit. Po trochu klidnějším výstupu v horní, již ne tolik strmé části žebra následuje ještě jedna krátká zkouška síly a technické zdatnosti při zdolávání kolmého skalního výšvihu.

TOPO feraty Goldweg ke stažení na Bergsteigen.com

Příjezdové místo

Nauders 1394 m

Výchozí bod

Dolní stanice lanovky Bergkastelseilbahn 1365 m, 2 km jižně od Naudersu

Výstup

Z výchozího místa výjezd lanovkou na horní stanici 2173 m – stezka k nástupu (špatně se hledá) – ferata Goldweg – Bergkastelspitze

Sestup

Normální cestou k jezeru Goldsee – výchozí místo

Doporučujeme výstup na sousední Plamorder Spitze po trochu lehčí feratě Tiroler Weg

Obtížnost (popis)

KS5-D; převýšení 300 m; mimořádně těžké a extrémně exponované klíčové místo; žulové skály v této oblasti jsou porostlé lišejníkem a za sebemenšího vlhka jsou nebezpečně kluzké; severně orientované žebro osychá po dešti velmi pomalu a snadno se na něm tvoří námraza. Skoby ukotvující lana bývají někdy vytrženy!

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: