Turistické útulny

Turistické útulny

Dostali jsme text našeho čtenáře, kterého zaujal článek slovenského deníku SME o útulnách v Nizkých Tatrách. Článek měl vyvolat debatu o tom, zda útulny ano či ne, a přestože jde o vybavení špíše v přeneseném smyslu slova, myslíme si, že i z pohledu českých outdooráků by komentáře k tomu mohly být zajímavé…

Dostali jsme text čtenáře, kterého zaujal článek o útulnách v Nizkých Tatrách. V textu je stručně uveden obsah zmíněného článku, který si můžete přečíst i přímo v originále. Na slovenském internetu se diskuze nerozvinula. Přestože jde o vybavení špíše v přeneseném smyslu slova, myslíme si, že i z pohledu českých outdooráků by názory o využití a využívání útulen mohly být zajímavé…

„Reaguji na článek Útulne v Nízkych Tatrách …, který vyšel 23. 9. 2006 ve slovenském deníku SME s cílem vyvolat debatu o tom, zda útulny ano či ne. Článek obsahuje informace o rekonstrukci turistických útulen v oblasti Nízkých Tater (Andrejcová, Ramža, pod Chabencom). Jedná se o objekty, které slouží turistům po celý rok zdarma a poskytují jednoduchý nocleh na dřevěných pryčnách v blízkosti zdroje vody. Většina těchto objektů byla v dezolátním stavu. Využití útulen je hlavně při špatném počasí a zimních přechodech, ale bývají oblíbeny i z toho důvodu, že s sebou nemusíte nosit stan a přespávat v terénu, čímž porušujete návštěvní řád národních parků a riskujete pokutu.



AndrejcováRamžapod Chabencom

V 70. letech vznikl projekt na výstavbu některých útulen po celém Slovensku, který se ale neuskutečnil. Obzvláště v oblíbených místech jako jsou Roháče nebo Velká Fatra tyto objekty turistům chybí. Například se před několika roky uvažovalo o výstavbě útulny v sedle Pálenica v Roháčích pod Sivým vrchem, což je oblíbené, ale nelegální bivakovací místo. Z výstavby sešlo, protože by tím mohlo dojít ke způsobení škod místní přírodě a vodě. Sedlo Pálenica je tak spolu s Jamnickým sedlem a Račkovou dolinou v Roháčích oblíbeným místem ochranářů, na kterých často pokutují nelegálně bivakovací turisty.

Zkuste zvážit veškerá pro a proti a podělte se s ostatními čtenáři o své názory.

Přespáváte na svých cestách po Slovensku v útulnách nebo (ne)legálně v terénu?
Které útulny jste navštívili a jak jste byli spokojeni s jejich stavem a okolím?
Souhlasili byste s výstavbou nových útulen v oblíbených turistických místech?
Myslíte si, že by bylo lepší nelegální noclehy zlegalizovat nebo usměrnit výstavbou útulen?
Dostali jste už někdy pokutu za nelegální přespání?“

Michal Ingr

Zkušenosti čtenářů

zeman

ano, takoveto utulny by mely byt a to i v tatrach. ne kazdy jde s umyslem bivakovat a prepdnout ho pocasi muze kdykoliv. jen v te souvisloti uz by bylo potreba pristrihnout ochranarum jejich kridla. zachvili tu budme otroky iluzorni orchrany nedotcenych uzemi kam se nikdo nebude moct ani podivat a za foto z dalky bude muset jeste zaplatit. je to desiva nehoraznost, ochrana ano, ale ne terorismu ochranaru! jestli nekomu vadi jedna bouda a okolu trochu udusane hliny, patri do blazince.

martin m.

jsem samozřejmě pro útulny, ovšem napadá mě i další řešení, a to povolit místa k bivaku, a případné útulny udělat naprosto drsné = jen střecha, nějaká ochrana proti vychřici a blesku, a pod. , žádné pryčny a tak. Trochu by se tím dal eliminovat nápor některých druhů turistů, i když zase to je jejich potlačování a vím že se mnou nebudou souhlasit 🙂

Petr

Rozum zůstává stát nad absolutní ochranou přírody, kdy se nesmí přespat ani na značený cestě(nebo pár metrů od ní na rovným plácku), kudy přes den projdou stovky turistů. Naproti tomu se vesele rozvíjí dysneylandovská horská střediska pár km od těchto míst pro masovou „rekreaci“.
Když se vrátím k tématu. Útulny a místa pro bivak ano.

Bob

Jedna příhoda ze Slovenského ráje…
Chtěli jsme přespat podširák, ale měli jsme strach z ochrnářů. Proto jsme došli do chatové osady, na kraji SR. Před chatama stáli auta, lidi sekali anglický trávníčky ídomorodce, jestli jim nebude vadit, když přespíme na travnatým plácku na kraji osady, tak řekl, že jim to vadit nebude, ale že tady často pokutují ochranáři za spaní v chráněném území…

Ktovak

Otázka útulen či bivaků je velice složitá z hlediska znečištění odpadů v okolí bivaku. Pochybuji že si každý turista odnese svoje odpadky zase do údolí odkud si je donesl. Rozhodně bych si nepřál mít uprostřed hor uděláné kolo z kamení a v něm každoročně zpopelněné plechovky a PETky viz Fagaraš,Durmitor apod.
Rozhodně bych podpořil stavbu bivaků na podzimním a zimní využití. Po zbytek roku bych řekl že je to zbytečná věc.
Jinak pokutu za přespání jsem dostal v létě v Tatrách v roce 2002 a abych řekl pravdu od té doby jsem na Slovensko nejel.
Dokonce jsem ji letos dostal málem i na Durmitoru a to mi chlapík co mi ji chtěl dát v noci radil kde se můžu vyspat a ráno mi kopal do stanu. :o))

Mike

Jsem také toho názoru, že nové útulny by mohly být pouze 3 stěny a střecha. Pokud jde o odpadky, ten, kdo je chce v přírodě vyhodit, to udělá stejně – ať na legeláním bivaku nebo v útulně (akorát s tím rozdílem, že v útulně jsou pěkně pohromadě 🙂
V roce 2001 jsme byli „natvrdo“ v Roháčích a když jsme u Zverovky potkali strážce parku, kteří viděli naše batohy s karimatkama, tak se nás hned ptali, kde budeme spát. Vymluvili jsme se na Zverovku, kde ale neměli místo, tak jsme provinile šlapali mimo NP, abychom složili hlavy. Těsně předtím jsme potkali pár, který zrovna vyfásnul pokutu 500 Sk.

Mirino

Proti útulnám nic nemám. Klidně ať je jich víc. Do přírody zapasujou určitě líp, než moderní horské hotely typu Sliezsky dom. Aspoň k nim nevedou asfaltky a „vyvolení“ tam nejezdí autama. Akorát bych se moc přimlouval za povinnou latrínu ke každé útulni. Ono užívat si horskou pohodu je možné na udupané zemi a tvrdé pričně, ale není možné uprostřed exkrementů všeho druhu.

Neandrtálec

Je to o nás lidech na horách se válí plno odpadků, které tam budou ještě hodně dlouho. Přitom co na tom je vzít ten papírek a dát ho zpátky do batohu moc to neváží a v lese to bude hodně dlouho. Asi si nechcou zašpinit ty své značkové batohy nebo co. A kolem toho bivaku by to asi nevypadalo o moc líp. Prostě je to o lidech… tedy o nás

Jura

Nesouhlasím, není to jen o lidech. Je jasné, že nějaké to čuně se vždycky najde, ale problém je i v přístupu úřadů. U nás i na Slovensku přežívá represivní komunistický blud, že turista je škodná, kterou je třeba vyhnat z lesa stejně jako rysa, vlka a medvěda. Byli jste ve Finsku? To jsou útulny!!! Krásné sruby s navezeným dřevem na topení, čistou latrinou a kuchyňkou. Je mi jasné, že by to u nás nevydrželo ani týden, ale podstatou je, že to někdo UDRŽUJE. A že se vyplatí investice do údržby. V Americe jsou kempy, kde se platí do plechové kasičky. V Austrálii se platí vstupné na značený trek. Jenže, to bysme my i Slováci museli vyhnat politiky, co si mysleji, že je všechno jejich a že socialismus neskončil. Jsem pro jednoduché útulny, o které se bude starat správa parku nebo placení ochranáři. Pak jsem ochoten za vstup do parku i zaplatit, když se budu moci legálně vyspat na čistým místě. Jen trotl si myslí, že vychová úctu k přírodě tím, že z ní lidi vyžene a ještě od nich vybere pokutu. Nevinil bych ale ochranáře. Mezi nima je spousta skvělejch lidí a pochopitelně taky pár pitomců, který nejspíš dřív dělali pomocníky Veřejné Bezpečnosti (ale ty jsou všude zastoupený, jen se podívejte co jich je v parlamentu). Jde o to, jak se na ochranu přírody dívat, jestli do přírody investovat, nebo jestli ji brát jako dojnou krávu kříženou s třešničku na dortu.

typicky cesky kydy

typicky cesky kydy

---

Clovece preber sa.. Vlada je posledna institucia ktora zasahuje do bezprostredneho diania v prirode a do chodu narodnych parkov.. To, ze to spravuju ortodoxny „lesaci“.. je o niecom uplne celkom inom nez o vlade.. Vladnu tvrdo ale spravodlivo.. Tazko pochopis tazke srdce cloveka ktoremu v ochrannom pasme ubuda voda, zver alebo rastlinstvo.. Taky clovek vidi i veci ktore ty neuvidis ani 20x lupou.. Poskodeny lak na tvojom aute asi umres.. Poskodeny porast ktory se regenuruje 20 a viac dni je pre teba nic.. Prejdi to horskym kolom alebo tazkou botou ked je vlhko a je to hotovy des.. Tu nejde len o to co vidis..

Neandrtálec

I když mě politika nezajímá a je to špinavá hra nemáš právo to házet na politiky Ti určitě můžou za spoustu jiných věcí, ale nepořádek na horách si děláme sami. Ve Finsku a ve Švédsku jsou lidi už od dětství učeni vážit si přírody a chovat se k ní slušně. Ve Švédsku můžou dokonce rozdělávat pokud ovšem není zrovna sucho oheň na jakémkoliv místě a nevypadá to tam jako nas metišti. Prostě je to o lidech a ne o politice.

Drobek

Podle mě není so řešit. Útulny jednoznačně ano, a pokud možno i s přespáním pod širákem.

Krakonoš

Útulny spíše ne, mám zkušenost, že se mění v kolektory humusu. On člověk musí být opravdu hodně otrlé prase, aby vysypal svůj borďas na „zelenou louku“, v útulně tyhle zábrany spousta „turistů“ztrácí. Kromě toho asi nikdo nevyrazí na Silvestra jen tak chlastat na hřeben do závěje – do salaše s kamnama jo (na pár takových part jsem bohužel narazil). Mně by vyhovovalo povolení spaní NA HŘEBENECH pod širákem na vyhrazených místech v období bez sněhové pokrývky, spaní pod stanem na těchže místech za sněhu. A pokud ti to není dost nóbl, mazej do útulny (v dolině). To by asi trochu profiltrovalo řady „takyturistů“ co nahoře spouzí a zároveň redukovalo množství odpadků v nejvyšších partiích. Osobně jsem teda za léta neviděl horala, který by si pletl hory se smetištěm.

spyros z nfo.sk

Najprv by som sa chcel opytat ako to vyzera s utulnami v Cechach? Napriklad v Krkonosiach alebo na Sumave… inak by som opravil nepresnost v clanku. Pri utulniach v Nizkych Tatrach, ktore su na fotkach sa podla navstevneho poriadku MOZE stanovat! Taktiez su aj dalsie vyhradene miesta na hrebeni – napr. Hiadlovske sedlo alebo Certovica.

Add Zapadne Tatry – tam je pokial viem problem dohodnut sa so sukromnymi majitelmi a ja im rozumiem, preco by mali davat nieco zadarmo, ked im stat nedava refundacie?

Pitel

Myslim si, ze jednodusi by bylo zlegalizovat byvakovani v prirode. Tydlecty utulny byvaji casto plne humusu a bordelu, takze prespani v nekterych z nich je opravdu jen super nouzova nouzovka.. Clovek pocitajici s nekolika dennim pobytem v prirode je spravidla vybaven i do nepriznivych podminek, takze prezije i bez ubytoven..

martina

V Nizkych Tatrach jsem byla na podzim a musim rict, ze jsem se nesetkala s utulnemi, ktere by byly plne nejakeho bordelu. Naopak jsou docela pekne udrzovane, turiste si je tam hyckaji 🙂 Ja jsem jednoznacne pro ne a je mi lito, ze je temer nikde jinde nenajdeme. Bivakovani v prirode ma samozrejme sve kouzlo, ale stavet potme stan po unavnem celodennim pochodu neni nic senzacniho. Utulne jsou i setrnejsi k prirode, rozhodne by se mely rozsirit i u nas.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: