Tři Šerpky budou po Everestu a K2 pokoušet také Kančendžengu

Tři Šerpky budou po Everestu a K2 pokoušet také Kančendžengu

Nepálské trio Maya Sherpa, Pasang Lhamu Sherpa a Dawa Yangzum Sherpa získávají na popularitě. Podaří se jim sehnat dostatek peněz na jejich v pořadí již třetí osmitisícovou expedici?

Nezávisle na sobě vylezly všechny Mount Everest (pravděpodobně s umělým kyslíkem). Pro letošní rok spojila trojice síly v rámci expedice na K2 a 26. července slavily úspěch (umělý kyslík + fixy).

Spory ohledně povahy výstupu

V médiích proběhly spory o povaze výstupu, jelikož se Šerpky prezentovaly tím, že šlo o první ženskou expedici, která stanula na K2. Odpůrci tohoto prohlášení argumentují tím, že ryze ženská expedice by neměla být až na vrchol doprovázena trojicí Šerpů z řad mužů.

Na vrcholu K2Na vrcholu K2

Ženy byly navíc členky velké skupiny, pod křídly agentury Seven Summit Treks, která zahrnovala mužského guida a šest dalších horolezců (čtyři z nich byli muži), všichni dosáhli vrcholu. Trojice se hájí tím, že až do útoku na vrchol postupovaly samostatně a spojení více týmů v rámci vrcholového dne není ničím neobvyklým.

Ať to bylo jakkoliv, určitě jde o významný výkon, jelikož se podle dostupných údajů jedná teprve o 16., 17. a 18. ženský výstup na K2 oproti 358 mužským (zároveň první Nepálky na K2).

Expedice neorganizují kvůli vyplnění svého CV

Smysl je podle slov Pasang Lhamu mnohem hlubší: „Chtěli jsme a chceme ukázat, že pokud ženy pronásledují své sny, mohou dělat cokoliv. Nic není nemožné“.

Výstupová cesta na K2Výstupová cesta na K2

Hilaree O’Neillová, která v roce 2012 vylezla s Dawa Yangzum Sherpa na Mount Everest, přiblížila roli žen v Nepálu: „Nepálské ženy nemají prakticky žádný hlas v politické, sociální, nebo domácí sféře. Jejich postavení ve světě horolezectví je rovněž velmi odlišné od toho, jaké možnosti mám například já“.

I když se jedná o zajímavý projekt, financí je nedostatek

Pro expedici na K2 nepálské Ministerstvo turismu slíbilo vyhranit 500 000 rupií, což je zhruba 110 000 Kč. Údajně však za cestu do Pákistánu ženy stále dluží skoro půl miliónů korun. Všechny si na živobytí vydělávají jako horské průvodkyně.

I přes špatnou finanční situaci je však pro příští rok v plánu další osmitisícový podnik, a to na třetí nejvyšší vrchol naší planety – Kančendžengu (8586 m).

Přečtěte si více o vrcholu Kančendženga, který dlouhou dobu horolezci uctívali tím, že nevystupovali až na samotný vrchol, jelikož se jedná o sídlo bohů.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: