TRE Sirius

TRE Sirius

Horkou novinkou na našem trhu je jistící pomůcka TRE Sirius. Svět outdooru Vám přináší exkluzivní recenzi jednoho z prvních kusů v ČR. TRE Sirius je pomůcka určená k jištění a slaňování s jednoduchým i dvojitým lanem. Zajímavá konstrukce spolu se samosvorným mechanismem tvoří kompaktní a funkční celek, který by neměl uniknout Vaší pozornosti.

TRE Sirius je pomůcka určená k jištění a slaňování jak s jednoduchým tak dvojitým lanem. S touto pomůckou lze vládnou téměř všechny potřebné aktivity při lezení. Lze s ní jistit a spouštět prvolezce, dobírat a spouštět druholezce a při horském použití lze nezávisle na sobě jisti a dobírat dva druholezce. Pomůcku lze také použít ke slaňování, kde je velkým kladem k bezpečnosti samosvorný blokující mechanismus. 

Jak Sirius vypadá nejlépe napoví obrázek s popisem.

Při praktickém používání jde především o nácvik patřičných dovedností. Na správnou obsluhu si však lze velice rychle zvyknout a není pak žádný problém pomůcku používat. Nejdůležitějším prvkem obsluhy je správně vložené lano. Pozor na to, že při opačně vloženém laně pomůcka není funkční! Proto je vždy nutné provést kontrolu funkčnosti podle návodu. Po správném založení lana je pomůcka velice snadno ovladatelná s vysokou mírou bezpečnosti. Samotná manipulace s pomůckou je trošku netypická, ale dá se na ni velice rychle zvyknout. Zpočátku jsem se obával, že manipulace bude méně přehledná, protože spouštěcí páka i brzdící lano vedoucí do pomůcky jsou na jedné straně, ale v praxi se ukázalo, že spouštěcí páka nepřekáží a jistič manipuluje jen s lany. Až po zachycení pádu dojde na manipulaci se spouštěcí pákou pokud chce lezce spustit. Díky samosvorné funkci brzdné lano je zablokováno, ale pro zachování bezpečnosti nepouštějte brzdnou ruku z lana! Při manipulaci se spouštěcí pákou je nutné brzdné lano do pomůcky držet pevně, protože podle úhlu odklonění pomůcky od osy působící síly dochází ke snížení blokovacího účinku. Komfort manipulace je velmi závislá na použitém laně. Čím je lano „tvrdší“ a má více opotřebovaný („chlupatý“) oplet tím je manipulace obtížnější. Velice dobře se manipuluje s jednoduchým lanem do průměru cca 10 mm. Do pomůcky se vejde i lano o průměru 11 mm, ale pokud je již použité a má „chlupatý“ oplet je manipulace těžší. Při použití dvou lan (polovičních nebo dvojitých) je vzhledem k manipulaci vhodné použít lana max. do 9 mm. Při použití dvou jednoduchých lan 11 mm je manipulace už velice nepraktická. V praxi se však tento nedostatek neprojeví protože dvojitá a poloviční lana mají průměry do cca 9 mm. Každopádně funkčnost je nutné vždy před použitím v konkrétní kombinaci vyzkoušet!

Při slaňování je lano vedeno v jedné rovině což má pozitivní vliv na kroucení lana. Oproti osmě či HMS se lano kroutí méně, ale přesto vzhledem ke dvou intenzivním ohybům v pomůcce k jistému kroucení dochází. Při slaňování je zajímavá je především samosvorná funkce, protože působí jako sebejištění. Sebejištění při slaňování pomocí prusíku je sice v každé horolezecké příručce, ale v praxi není vždy používáno. To že tato pomůcka má tuto sebejistící funkci považuji za významný přínos pro bezpečnost a také pro komfort při slaňování více délek. Samosvornou funkci je však třeba vyzkoušet na každé konkrétní kombinaci lana a pomůcky. Samosvornou funkci jsme zkoušeli i na lanech tenčích než jsou předepsána, konkrétně na laně o průměru 8,4 mm nefungovala blokovací funkce stoprocentně. Na dvou pramenech lana funguje pomůcka bezchybně. Pozor však na to, že lana musí být stejného typu a průměru! Pokud nejsou stejného průměru je tenčí lano málo bržděno a to začátek velice nebezpečné situace!

Zkušenosti čtenářů

Jarda

Jistě zajímavá novinka, škoda, že v článku nejsou fotografie v akci… myslím, že je to ale věc dost složitá a v tom budou její nedostatky, už třeba proto, že člověk je tvor omylný a klidně se vsadím, že někdo tam dá to lano obráceně a nabije si…. lezci dneska technickým pomůckám věří víc, než je zdrávo a tahle vymakaná novinka by jim to mohla pěkně zavařit…
K použití, souhlasím s lezením na skalkách a v létě v horách. V zimě na omrzlá lana pochybuju že půjde navlíknout… dál jen poznámku k bezproblémovému jištění dvou lezců najednou, podle mě když si do toho jeden sedne tak má bloklý lano i ten druhý…
Vypadá to velice sofistikovaně, ale zůstanu u osmy, genialita je v jednoduchosti,
hore zdar

Petr Jandík

Ahoj Jardo,

fotografie v akci najdeš na http://www.lezec.cz. Článek tam uveřejněný jsem napsal po 14denním používání v Dolomitech. Absolvovali jse s TRE celkem 7 túr o průměrné délce 9 délek, jedno třistametrové slanění z Cimy Piccolissimy za mírného deště. Sirius se mi celkem osvědčil, nejvíc práce dá s ním slaňovat.

Na zmrzlých lanech jsou problémy vždycky a všude a v té osmě konec konců taky. Největší problém osmy je její nedostatčené brždění při pádu prvolezce bez mezijištění, kdy lano k lezci vede dolů. Tohle Sirius odstraňuje.

Nevím, kde přišel autor k názoru, že se jedná o novinku na našem trhu. Neprodává to ani Namche, ani Hudy, tak by mne zajímalo kdo….

Zdravím, Petr

Jan Hotmar

Autor přišel k názoru :-), že jde o novinku na našem trhu podle vyjádření firmy Seifeco, která by měla být dovozce na český trh.

Petr Jandík

Díky za sdělení dovozce. Na základě dobrých zkušeností bych koupil ještě jednoho Siriuse, tak snad nebudu muset zase do Itálie 🙂
Zdravím pana Autora Hotmara 🙂

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: