Tipy, kam vyrazit ve Středních Čechách

Tipy, kam vyrazit ve Středních Čechách

Ve Středních Čechách se ukrývá spoustu zajímavých míst. Ať už hledáte odpočinek, dobrodružství nebo se chcete pokochat historickými památkami, pro každého se zde něco najde. V našem článku pro vás máme tipy na pohádkové památky, chráněné krajinné oblasti i zábavní parky a pivovar.

Objevte historii

Kutná hora je krásné město s bohatou historií. Dříve bylo známé především díky těžbě stříbra. Ve středověku v mnohém konkurovala samotné Praze. Dnes zde najdete honosné paláce, starobylé domy a dechberoucí církevní stavby. Není divu, že město jako celek patří na seznam UNESCO.

Kromě gotického chrámu svaté Barbory, patronky horníku, nesmíte minout katedrálu Nanebevzetí Panny Marie. Ta je o něco dál od historického jádra města, avšak kousek od ní najdete populární kostnici, podzemní kapli s výzdobou z lidských kostí. Kromě toho v Kutné hoře můžete navštívit také bývalou mincovnu ve Vlašském dvoře, Galerii Středočeského kraje v Jezuitské koleji nebo České muzeum stříbra.

Pokud se rádi podíváte na pěknou architekturu a zámky jsou vaše krevní skupina, udělejte si výlet po slavné trojici Středočeského kraje – Loučeň, Karlštejn a Konopiště. Kromě zajímavé prohlídky vás pobaví také labyrinty a bludiště. Sídla jsou zasazena do úchvatné přírody a v okolí najdete i další zajímavé pamětihodnosti a muzea, které stojí za to vidět. Ideální příležitost pro romantický víkend.

Prozkoumejte krásy Českého krasu

CHKO Český kras je známý hned z několika důvodu. Tak za prvé zde najdete spoustu turistických tras, které vás provedou členitým terénem s kouzelnými údolími a bohatými lesy. Řeka Berounka zde vytvořila spoustu roklí a zajímavých prvků v krajině, které stojí za to prozkoumat.

Nejzajímavější je ale rozsáhlý jeskynní systém, který se řadí k těm nejdelším v České republice. Ano, právě zde se nachází populární Koněpruské jeskyně. V jejich okolí je naučná stezka s nádhernými výhledy Zlatý kůň, kde se poučíte o geologickém rázu okolí a také Houbův lom, díky kterému byly Koněpruské jeskyně v padesátých letech objeveny.

V Českém krasu kromě jeskynní najdete také již řečený Karlštejn nebo hrad Tetín, kde pobývala a byla zavražděna babička svatého Václava, svatá Ludmila. V okolí jsou dvě naučné vyhlídkové stezky. 

Kromě toho se v blízkosti nachází i poutní místo Svatý Jan pod skalou, kde se ve středověku zjevil Jan Křtitel. Kromě poustevnické jeskyně si zde můžete prohlédnout i nejstarší značenou turistickou cestu v Čechách, Cestu Vojty Náprstka, která vede ze Svatého Jana na Karlštejn. Jak vidíte, v Českém krasu je toho spousta. Nezapomeňte si proto na výšlap udělat pořádnou svačinu, takové ořechy v čokoládě vám dodají ztracenou energii a potěší i vaše děti. 

Lom Velká Amerika, Český kras.
Lom Velká Amerika, Český kras.

Za zábavou do aquaparku a do pivovaru

Aquapark v Čestlicích sice není největším českým aquaparkem, avšak co se týče vybavení, uspořádání a služeb je rozhodně na první příčce. Kromě spousty vnitřních atrakcí má i venkovní bar, kam samozřejmě můžete zajít v plavkách, divokou řeku, wellness a sauny. Vnitřek je otevřený celoročně, ale venkovní atrakce se s chladným podzimním počasím zavírají.

V blízkosti Čestlic jsou Průhonice s novorenesančním zámkem a přilehlým parkem, obojí je na seznamu UNESCO. A pokud máte rádi pivo, zajeďte si do nedalekých Velkých Popovic, kde se vyrábí oblíbený Kozel. Zúčastněte se exkurze pivovarem a ochutnejte ho přímo u zdroje. Každý rok v červnu se zde navíc koná Den Kozla s programem pro děti i dospělé. 

Vyrazte za přírodou

Chcete utéct do přírody? Budete překvapeni, ale i Středočeský kraj ukrývá chráněná území. Tak například CHKO Křivoklátsko s malebnými údolími řeky Berounky a vrchem Těchovín. Najdete zde nejen krásné turistické trasy, ale také zbytky keltského oppida z doby laténské. Okolí učarovalo spisovateli Otu Pavlovi a díky jedinečné biodiverzitě bylo zapsáno na seznam UNESCO. 

Křivoklátsko se dá poznávat i v sedle. Najdete zde spoustu cyklostezek různých náročností. Popřemýšlejte nad novým elektrokolem k Vánocům a hned jak se trochu oteplí, můžete vyrazit.

Nezapomeňte navštívit zříceninu hradu Týřov, který byl ve své době unikátem v celé střední Evropě. Nedaleko je Čertova skála a Skryjská jezírka s vodopádem, kde jsou k vidění roztomilé vydry. CHKO Křivoklátsko je rájem nejen pro pěší, ale i cyklisty. Na výběr máte hned z několika cyklotras. A na podzim zde roste spousta hub – o důvod víc si sem vyrazit i za chladného počasí.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: